Nowe zasady w ruchu drogowym dla wszystkich kierowców. Rząd chce znowelizować kodeks drogowy

Zdjęcie ilustracyjne. Foto: PAP/Jacek Turczyk
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: PAP/Jacek Turczyk

Rząd planuje nowelizację Ustawy Prawo o ruchu drogowym. Zmiana ma objąć między innymi zasady jazdy na tak zwany „suwak”. Nowe przepisy mają doprowadzić do zwiększenia płynności ruchu. Ich złamanie będzie skutkować mandatem i punktami karnymi.

Uregulowanie zasad dotyczących jazdy na suwak było postulowane od lat. Teraz prace są na tyle zaawansowane, że zmiany w przepisach mają zostać wprowadzone jeszcze w tym roku.

Przygotowano już projekt znaku, który będzie informował kierowców o tym, że na danym odcinku drogi obowiązuje jazda „na suwak”. Będą to znaki drogowe typu D (znaki informacyjne) w kształcie prostokąta.

znaki D-65 "jazda na suwak"
znaki D-65 „jazda na suwak”

Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami pierwszeństwo ma pojazd znajdujący się na pasie, który nie został zwężony. Jeśli więc dojdzie do kolizji, wina zawsze leży po stronie wjeżdżającego. Gdy wejdą w życie nowe przepisy, sprawcą zdarzenia drogowego będzie kierowca, który nie zastosuje się do jazdy na suwak.

Jazda na suwak polega na naprzemiennej jeździe kierowców raz z lewego, raz z prawego pasa ruchu w miejscu, gdzie dochodzi do zwężenia drogi. Takie zachowanie ma na celu upłynnienie ruchu i wyeliminowanie utarczek między kierowcami, podjeżdżania i zajeżdżania drogi.

Niestety w Polsce kierowcy wciąż nie wykorzystują całej długości kończącego się pasa i rozpoczynają zjeżdżanie ze zwężającego się pasa o wiele za wcześnie powodując nadmierne obciążenie pasa, który nie jest zwężony.

Kierowcy, którzy prawidłowo jadą do końca zwężającego pasa są traktowani są jako drogowi cwaniacy. Być może jest to powód, dla którego część kierowców zjeżdża ze zwężającego się przedwcześnie. Teraz ten powód zniknie, a dodatkowo kierowcy jadący pasem który nie ulega zwężaniu będą zmuszeni do jazdy „na suwak”.

Źródło: Auto Świat

22 KOMENTARZE

  • Powinni zabronić poza zabudowanym tzw. jazdy „na pedała” czyli blisko du…y poprzedniego samochodu, bez zachowania odstępu.

   • jeśli zahamujesz gwałtownie raz, taki delikwent pozostawi ci natychmiast zdecydowanie więcej miejsca.

    • Nie prawda. Wyprzedzi Cię, zajedzie drogę i da po hamplach. Wjedziesz w dupę. Twoja wina. Tylko kamerka ratuje i to zależy jeszcze od popapranego sędziego.

 1. Po wprowadzeniu przez jakiś czas będzie o wiele więcej stłuczek a więc i mandatów.I o to właśnie chodzi.

  • Czyżby? Jeżdżę „na suwak” od lat i raptem paru „skodziarzy”, przez ten czas, mnie próbowało blokować.

 2. Zobaczymy jak to będzie wyglądało w praktyce. Lud tubylczy krainy Polin zawsze robił tak żeby łamać wszelkie przepisy i zasady. Osobiście już myślę o założeniu płyt pancernych po prawej stronie karoserii samochodu, bo w to, że mnie ktoś przepuści nie wierzę.

  • Ale po co ci płyty? Skoro teraz to szkodę pokryje ubezpieczyciel tego, kto cie nie będzie chciał wpuścić.

 3. Znaczy na suwak przejedzie 2x więcej samochodów na jednym pasie? A polikwidować wszystko gdzie są 2 pasy w jednym kierunku skoro bedzie na suwak. Niech mi ktos wytłumaczy – przy „suwaku prawa fizyki nie działaja? Samochody sie skracają, zwężaja czy spłaszczaja? Jadą jeden na drugim, że przejeżdxzą ich więcej?

 4. Elpiwo, fizyka jest nieubłagana, przecież każdy wykształcony w minonych czasach wie , że skróci się tylko odlegloc korka do zwęzenia , a czas rozladownai pozostanie taki sam , ale w dzisiejszym czasie” kultu niekompetencji”( polecam p.Karonia -odcinek o tymtytule) takie bzdury eypowiadane przez wszelkiej maści „ekspertów” wcale mnie już nie dziwią.

  • Nie zgadzam się. Zupełnie inaczej przebiega ruch, gdy samochody poruszają się jednostajnie, a inaczej, gdy hamują i przyspieszają. Czy p. Karoń nigdy nie dziwił się, że najpierw cały czas musiał się zatrzymywać, a potem nagle coraz więcej jazdy, aż potem do końca zwężenia płynnie?
   Już nie wspomnę o uregulowaniu zachowań tych, co się za późno zorientują i miną ostatnią szansę do wjazdu na niekończący się pas.

   • Płynnie, nie płynnie. Przes samo zwężenie przejeżdza dokładnie tyle samo samochodów w tym samym czasie.

 5. pseudo problem z pseudo dróg… na trzy pasmowej drodze bez zwężeń nie ma takich problemów.

 6. kultury osobistej przepisami sie nie zastapi. Im wczesniej naturalna selekcja wyeliminuje dzicz z naszych drog tym lepiej.

  • Zawsze uważałem, że sprawca wypadków powinien mieć zabierane z auta poduszki, pasy a po 3 wspawany w środek kierownicy kolec. Na drogach byłoby bezpieczniej.

Comments are closed.