Szokujące dane! Polacy są bezbronni jak dzieci. Tylko 9 osób w Polsce może mieć broń dla ochrony osób i mienia

Pistolet. Obrazek ilustracyjny. Foto. Pixabay
Pistolet. Obrazek ilustracyjny. Foto. Pixabay

Oficjalne statystyki udostępnione przez Komendę Główną Policji zwalają z nóg. Z publikowanego corocznie raportu wynika, że tylko 9 (słownie: dziewięć) osób posiada broń ze względu na ochronę osób lub mienia. Dominującą deklaracją formalnie pozostaje łowiectwo.

Do 31 grudnia 2018 roku w Polsce tylko 215,6 tys. osób posiadała uprawnienia do posiadania broni. 127 768 osób uprawnienia posiada ze względu na cele łowieckie.

Na drugi miejscu jest ochrona osobista – 36 499. W celach sportowych uprawnienia do posiadania broni posiada 30 792 osoby.

Kolejnym powodem są cele kolekcjonerskie – uprawnienia z tego tytułu posiada 18 064 osób, zaś pamiątkowe 1668. Ze względów szkoleniowych uprawnienia do posiadania broni posiada 575 osób, 64 osoby do celów rekonstrukcji historycznych, zaś dla ochrony osób i mienia zaledwie 9 osób.

163 osoby posiada uprawnienia do posiadania broni dla celów podane jako „inne”.

Należy podkreślić, że powyższe liczby dotyczą osób uprawnionych do legalnego posiadania broni. Osoba taka nie musi jej posiadać. Statystyki nie obejmują też osób, które posiadają broń nielegalnie – w tym także przestępców, ale również osób, które są mądre i nie ufają wyłącznie w państwową prewencję i obchodzą przepisy np. posiadając broń czarnoprochową.

W zeszłym roku policja wydała najwięcej nowych pozwoleń do posiadania broni ze względów kolekcjonerskich – 6 522. 5 172 osoby uzyskały zezwolenie na broń do celów sportowych, 4 296 do celów łowieckich, zaś 162 do celów szkoleniowych.

121 pozwoleń na posiadanie broni wydano z tytułu do ochrony osobistej, 16 dla celów pamiątkowych, 3 do rekonstrukcji historycznych oraz 10 do celów „innych”.

Źródła: policja.pl/nczas.com

52 KOMENTARZE

  1. Ten artykuł pisał ktoś, kto naprawdę nie powinien zajmować się pisaniem artykułów.

  2. Pozwolenie na broń do celów ochrony osób i mienia to nie jest pozwolenie do obrony osobistej. W 2018 r. wydano 121 nowych pozwoleń do obrony osobistej przy łącznej liczbie 36 tysięcy osób posiadających te uprawnienia. Z kolei pozwolenie na broń do celów ochrony osób i mienia to zanikający rodzaj pozwolenia, który kiedyś wydawany był SUFO (Specjalistycznym uzbrojonym formacjom ochronnym). Dzisiaj już tego rodzaju ochroniarze nie posiadają własnych imiennych pozwoleń na broń do obrony tylko używają broni będącej własnością firmy na podstawie tzw. dopuszczenia do broni.

    Sprawa druga – rodzaj wydanego pozwolenia przy wykorzystaniu jej do obrony własnej jest bez znaczenia. Obrona bronią sportową, myśliwską czy kolekcjonerską jest jak najbardziej legalna.

Comments are closed.