Na co szykują się Amerykanie? Drony wojsk USA stacjonujących w Polsce w pełnej gotowości [VIDEO]

uroczyste przecięcie wstęgi z okazji osiągnięcia pełnej gotowości operacyjnej fot. Facebook 12. Baza Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu
uroczyste przecięcie wstęgi z okazji osiągnięcia pełnej gotowości operacyjnej fot. Facebook 12. Baza Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu
REKLAMA

Należące do U.S. Air Force drony MQ-9 Reaper stacjonujące w bazie lotniczej w Mirosławcu osiągnęły pełną gotowość operacyjną. Część misji wykonywały już od maja 2018 roku.

Amerykańskie drony MQ-9 Reaper stacjonują w 12 Bazie Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu. Stacjonuje tu 2 Oddział Wydzielony 52. Ekspedycyjnej Grupy Operacyjnej będący częścią 52 Skrzydła Lotnictwa Myśliwskiego U.S. Air Force, którego bazą jest lotnisko w Spangdahlem w Niemczech.

REKLAMA

Jednostka osiągnęła pełną gotowość operacyjną 1 marca. Z tej okazji dokonano także uroczystego przecięcia wstęgi.

Będzie to pierwsza baza, w której operatorami amerykańskich dronów będą nie tylko żołnierze U.S. Air Force, czy amerykańskiej Gwardii Narodowej, ale także pracownicy prywatnych firm pracujący na ich zlecenie. Poinformował o tym obecny na uroczystościach Generał Greg Semmel reprezentujący Gwardię Narodową w dowództwie amerykańskich wojsk lotniczych w Europie.

Na terenie 12 Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu powstały nowe budynki dla amerykańskich żołnierzy, hangar, w którym dokonywane będą przeglądy i naprawy dronów MQ-9 Reaper oraz centrum łączności umożliwiające kontrolę nad maszynami w trakcie wykonywanych misji.

Polska została wybrana jako lokalizacja bazy ze względu na strategiczne położenie w Europie Wschodniej. Drony MQ-9 Reaper mają wykonywać misje wywiadowcze, obserwacyjne i rozpoznawcze (ISR) w regionie. Będą operowały prawdopodobnie nad krajami nadbałtyckimi, a także nad Ukrainą i Morzem Czarnym.

Drony MQ-9 Reaper mogą przenosić uzbrojenie takie jak bomby naprowadzane laserowo lub z wykorzystaniem GPS (GBU-12 Paveway II, JDAM, GBU-49) czy pociski powietrze-ziemia AGM-114 Hellfire. Ze względu na charakterystykę lotu wymagają aby w danym obszarze powietrznym osiągnięta była całkowita dominacja w przestrzeni powietrznej. W innym przypadku są łatwym celem dla samolotów czy rakiet ziemia-powietrze wykorzystywanych przez przeciwnika.

Źródło: 12 BBSP Mirosławiec/AirForceTimes/nczas

REKLAMA