Skandal w Toruniu! Resort Glińskiego współfinansuje okultystyczny wernisaż [VIDEO]

Performance „Cleaning the Mirror” z wystawy
Performance „Cleaning the Mirror” z wystawy "The Cleaner" Mariny Abramovic, fot. Francesco Pierantoni, CC BY 2.0, Flickr
REKLAMA

W toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej 8 marca odbędzie się wernisaż wystawy Mariny Abramovic. Kobieta w swojej „twórczości” używa symboli okultystycznych i odtwarza m.in. obrzędy o tematyce satanistycznej. Zarówno Centrum, jak i sama wystawa są współfinansowane przez Ministerstwo Kultury.

Krytycy podkreślają, że Abramovic przyjęła okultyzm jako sztukę performensu. Na swoich wystawach prezentuje skandaliczne prace, a na scenie wykonuje różne „obrzędy” o tematyce satanistycznej, sięgając do magii, okultyzmu i szamanizmu. Ponadto artystka sama opowiada o przebytej podróży… przez piekło. Wtedy to miała doświadczyć „oświecenia”. Te wydarzenia zostawiły wyraźne piętno na jej „twórczości”.

REKLAMA

Teraz prace Abramovic mają zostać wystawione w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Z informacji podawanych przez CSW wynika, że wystawa „The Cleaner” składa się z około 120 prac. Wśród nich znajdą się zarówno te pochodzące z lat 60., jak i współczesne realizacje. Wystawa ma trwać do sierpnia 2019 roku. CSW z dumą podaje, że „Polska będzie jedynym krajem w naszej części Europy, który uczestniczy w tym tournée”.

Ponadto ustalono w porozumieniu z Abramovic, że na wystawie będą odtwarzane także reperformanse. Wśród nich znajdą się m.in. „Impoderabilia”, czyli „skierowana twarzami do siebie naga para, przez godzinę nieruchomo stoi w wąskim przejściu pomiędzy wystawowymi salami”, performans o nazwie „Cleaning the Mirror” (pol. Czyszczenie lustra), polegający „na wielogodzinnym szorowaniu szczotką, kawałek po kawałku, sztucznego ludzkiego szkieletu. Woda w wiadrze jest brudna (zabarwiona atramentem, gliną i ziemią) i dlatego szkielet, a także wszystko dookoła, z każdą godziną stają się coraz bardziej brudne”.

Wśród tych „atrakcji” zaproponowano również performans „Freeing the Memory” (pol. Uwalnianie pamięci), w którym „perfomer recytuje wszystkie słowa w ojczystym języku, jakie tylko pamięta, tak długo jak przychodzą mu do głowy”, czy „The Onion” (pol. Cebula), polegający na zjedzeniu „całej, dużej cebuli w łupinie”. „Artystka w pełnym makijażu, z pomalowanymi na czerwono ustami i paznokciami, powoli przeżuwa każdy kęs” – czytamy na stronie CSW. Ostatnia propozycja to „Similar Illusion (Jednoczesna iluzja, 1981) – ubrana w odpowiedni strój para przez 1,5 godziny stoi w pozie wyjściowej do tanga i bardzo powoli odtwarza kilka tanecznych ruchów, zmieniając jedynie układ rąk i głów, ale nie wykonując ani kroku”

Takie kulturalne atrakcje współfinansuje Ministerstwo Kultury pod wodzą Piotra Glińskiego.

„Działania Mariny Abramović stały się ważnym fundamentem rozwoju sztuki współczesnej. Radykalna postawa twórcza, umiejętne postrzeganie przestrzeni świata i sztuki wyróżniają ją spośród ówczesnych środowisk twórczych, dając nieprzecenione źródło inspiracji dla artystów młodszego pokolenia. Przez cały okres swojej twórczości nawiązuje do najistotniejszych problemów współczesnego świata oraz wpływu jednostki na jego kształt” – reklamuje wystawę toruńskie Centrum.

Odpowiedzią na tę wystawę jest zaplanowana na 8 marca przez Krucjatę Różańcową za Ojczyznę o godz. 18.00 modlitwa różańcowa wokół budynku Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu.

Źródła: PCh24.pl/csw.torun.pl/http://krucjatarozancowazaojczyzne.pl

REKLAMA