
Grecki kompozytor Mikis Theodorakis, autor ponad 1000 piosenek i muzyki filmowej, m.in. do „Greka Zorby”, przebywa od ponad tygodnia w prywatnej klinice w Atenach w związku z problemami z sercem – poinformował w czwartek szpital.
Do prywatnej kliniki Iatriko Kentro na przedmieściach Aten 93-letniego kompozytora przewieziono 26 lutego. Theodorakis miał kłopoty z oddychaniem, migotanie przedsionków, arytmię i groził mu udar lub zatrzymanie akcji serca.
W ostatnich latach kompozytor był hospitalizowany kilkakrotnie, ostatni raz w sierpniu.
Sławę przyniosła mu muzyka do filmu w reżyserii Michalisa Kakojanisa na podstawie powieści „Grek Zorba” Nikosa Kazandzakisa. Film nagrodzono trzema Oscarami w 1964 roku, a pseudoludowy taniec „sirtaki”, nazywany też „Zorbą” stał się jednym z symboli nowożytnej sztuki greckiej.
interes życia… Jak mówi Grek Zorba: "Szefie, w życiu nie widziałem tak pięknej katastrofy!!"???https://t.co/uxQGeVIzuEhttps://t.co/lQvas57CcI
— Dziadek (@dziadek0802) 6 grudnia 2018
Theodorakis studiował m.in. w Paryżu w klasie Oliviera Messiaena. Komponował symfonie, oratoria, kantaty, muzykę sceniczną, opery i muzykę popularną. Wiele z jego piosenek jest nadal śpiewanych w całej Grecji.
Theodorakis uważany jest także za ważną postać na greckiej scenie politycznej – najpierw działał w ruchu oporu, potem walczył w szeregach komunistów w wojnie domowej (1946-1949), następnie występował przeciwko tzw. dyktaturze pułkowników (1967-1974), którzy zakazali grania i słuchania jego utworów. Zesłany, a potem internowany, w wyniku międzynarodowych interwencji wyjechał na emigrację, z której wrócił do kraju witany jak bohater.
Pozostał znanym działaczem – protestował niedawno przeciwko zgodzie greckiego rządu na używanie przez sąsiedni kraj nazwy Macedonii. Bardzo krytycznie odnosił się również do premiera Aleksisa Ciprasa, którego oskarżył o zdradę lewicowych korzeni w związku z zaakceptowaniem zaraz po dojściu do władzy narzuconego zadłużonej Grecji programu oszczędności. Siedem lat temu osobiście uczestniczył w rozpędzonej gazem łzawiącym demonstracji przed greckim parlamentem.
Internationally acclaimed #Greek #composer Mikis Theodorakis has been hospitalised since February 26, it was disclosed on Thursday https://t.co/2HR8rgONdE pic.twitter.com/1TVwwBiyIR
— The National Herald (@NationalHerald) 7 marca 2019
W latach 1981-90 był deputowanym do parlamentu z ramienia Komunistycznej Partii Grecji, a w 1989 roku współtworzył projekt połączenia sił tej partii z centroprawicową Nową Demokracją, w celu pokonania centrolewicowego PASOK. W 1990 roku wszedł do koalicyjnego rządu Konstandinosa Mitsotakisa, lidera Nowej Demokracji.
Ma tytuł doktora honoris causa kilku uczelni. W 2000 roku został nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla, a w 2005 roku otrzymał muzyczną nagrodę Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO), dołączając do grona takich laureatów, jak m.in. Dmitrij Szostakowicz, Herbert von Karajan, Jehudi Menuhin czy Leonard Bernstein.
(PAP)