Takie wynalazki tylko w Rosji! Rakieta zasilana alkoholem dla kosmicznych turystów (VIDEO)

start rakiety nośnej Sojuz fot. YT
start rakiety nośnej Sojuz fot. YT

Rosyjska firma CosmoCourse planuje uruchomienie turystycznych lotów suborbitalnych. Wybuduje w tym celu prywatny kosmodrom w centralnej części Rosji. Jako paliwo w rakiecie wynoszącej kapsułę zamierza wykorzystać alkohol.

Rosyjska firma zamierza rozpocząć komercyjne loty dla kosmicznych turystów w 2025 roku. Skonstruowana przez jej specjalistów rakieta ma w ciągu 15 minut wynosić kapsułę z załogą na wysokość 200 kilometrów. Przez 5 minut będą doświadczali oni warunków zerowej grawitacji.

Kapsuła ma mieścić 6 turystów oraz członka załogi, który ma zapewnić im opiekę psychologiczną. Każdy z nich ma podziwiać kosmiczne widoki przez osobne okno. Kapsuła ma lądować na spadochronie i wykorzystywać silniki hamujące.

Firm zamierza także skonstruować specjalną rakietę wynoszącą kapsułę. Podobnie jak w przypadku rakiety Falcon 9 firmy SpaceX ma być ona wykorzystywana wielokrotnie i lądować ponownie na ziemi. Rakieta ma być jednostopniowa, a prezes CosmoCourse, Paweł Puszkin, zapowiedział, że będzie zasilana tylko ekologicznymi substancjami. Jako paliwo posłuży etanol zaś utleniaczem ma być ciekły tlen.

Prywatny kosmodrom ma powstać w okolicach Niżnego Nowgorodu około 400 kilometrów od Moskwy.

Prezes CosmoCourse zapowiedział też, że w jeszcze w tym roku planowana jest budowa pierwszych elementów rakiety i kapsuły. Próby mają rozpocząć się po roku 2020 zaś pierwszy komercyjny lot ma się odbyć w 2025 roku.

Źródło: TASS/CosmoCourse

Comments are closed.