To one wykończą ludzkość! Eksperci nie mają wątpliwości: mogą przynieść śmierć połowie z nas

Komar, zdjęcie ilustracyjne fot. pixabay.com
Komar, zdjęcie ilustracyjne fot. pixabay.com

Nie ma chyba na świecie osoby, która lubi ich towarzystwo. Komary, bo o nich mowa to jednak nie tylko nielubiani towarzysze ale także śmiertelne zagrożenie dla ludzkości.

Zdaniem naukowców zajmujących się chorobami zakaźnymi przenoszonymi przez owady z Uniwersytetu w Oxfodzie, do 2050 roku komary radykalnie rozprzestrzenią takie choroby jak: denga, żółta febra i wirus Zika.

Powodem, dla którego zagrożenie stanie się realne jest fakt, że dwa najgroźniejsze gatunki komarów Aedes Aegypti i Aedes Albopictus stale zwiększają obszar występowania. To właśnie te dwa wyżej wymienione gatunki są winne zdecydowanie największej liczbie chorób zakaźnych przenoszonych przez te owady.

Przykładem śmiertelnego zagrożenia dla naszego zdrowia może być np. wirus Zika, który jest niezwykle niebezpieczny dla kobiet będących w ciąży. Jeszcze w latach 50. ubiegłego wieku występował zaledwie w kilku krajach Afryki i Azji, teraz można go spotkać także w krajach Ameryki Południowej.

Podobnie jest z żółtą gorączką, która znacząco uszkadza wątrobę oraz wywołuje żółtaczkę. Jeszcze kilkanaście lat temu liczba przypadków liczona była w kilkudziesięciu, teraz liczba zgłoszonych zachorować rocznie zdecydowanie przekracza tysiąc. Od 2017 roku tylko w Brazylii doszło do 1392 potwierdzonych zachorowań, z czego aż 34,2 proc. zakończyło się śmiercią chorego.

To właśnie brak odporności na choroby i szybkie rozprzestrzenianie się komarów może doprowadzić do sytuacji w której, aż połowa społeczeństwa będzie realnie zagrożona śmiertelnymi wirusami.

Źródło: The Independent / NCzas.com