Skandal! Fundacja PZU sponsoruje judaistyczną sektę. Zobacz czym jest Chabad Lubawicz

Rabin Szalom Ber Stambler (L) podczas uroczystości zapalenia lampy chanukowej w Sejmie, która odbyła się, 5 bm. Organizatorem przedsięwzięcia jest Centrum Żydowskie Chabad-Lubavich Polska. (cat) PAP/Jakub Kamiński
Rabin Szalom Ber Stambler (L) podczas uroczystości zapalenia lampy chanukowej w Sejmie, która odbyła się, 5 bm. Organizatorem przedsięwzięcia jest Centrum Żydowskie Chabad-Lubavich Polska. (cat) PAP/Jakub Kamiński

W internecie alarmuje na temat sponsorowania przez Fundację PZU judaistycznej organizacji kilka wpisów, w tym artykulik na Neon24: „Wystarczy wejść do serwisu chabad.org.pl , by przekonać się o tym na własne oczy” – czytamy. Weszliśmy i się przekonaliśmy…

Rzeczywiście znajdujemy tam informację: „Strona internetowa Chabad Lubawicz oraz pracownia multimedialna powstały dzięki wsparciu: Fundacja PZU”. Czym jest więc Chabdad-Lubawicz?

Wikipedia mówi, że jest to grupa chasydów powstała pod koniec XVIII wieku w białoruskiej miejscowości Lubawicze (jego nazwę sami wyznawcy tłumaczą z rosyjskiego jako „miasto braterskiej miłości”), w obwodzie smoleńskim. W swojej historii Chabad-Lubawicz miało 7 nauczycieli (rebe) wywodzących się z jednej dynastii.

Ostatni Menachem Mendel Schneerson zaniechał wyboru następcy i od jego śmierci w 1994 grupa nie posiada swojego rebe. Jest najszybciej rozwijającą się grupą chasydzką – liczącą ok. 200 tysięcy wyznawców na całym świecie. Chabad-Lubawicz zachęca osoby o żydowskich korzeniach, ale nieposiadające żydowskiej matki, do konwersji na judaizm.

Na stronach samej organizacji Chabad Lubawicz znajdziemy jeszcze informację, że datuje się ona na wczesne lata czterdzieste, kiedy to władzę objął właśnie Mendem Schneerson.

Dalej czytamy, że „Obecnie 4000 rodzin – pracujących na pełen etat emisariuszy ruchu wciela w życie 250-letnie zasady i filozofię i kieruje ponad 3300 instytucjami. Rebe uruchomił olśniewającą liczbę programów i instytucji służących każdemu Żydowi”. Okazuje się jednak, że także za pieniądze największego polskiego ubezpieczyciela, czyli PZU.

Chabad Lubawicz reprezentowany jest w Polsce przez Fundację Chai. Działalność statutowa Fundacji Chai obejmuje „krzewienie kultury żydowskiej oraz działalność edukacyjną, a także szeroko pojętą pomoc osobom wyznania Mojżeszowego mieszkającym na terenie Polski. Fundacja współpracuje ściśle z międzynarodową organizacja żydowską Chabad Lubawicz”. Dowiadujemy się także, że Fundacja Centrum Żydowskie jest „rekomendowane przez Chabad Lubawicz na świecie jako Chabad Lubawicz w Polsce”.

Dla szerszego audytorium organizowane są „wykłady na temat kultury i religii żydowskiej, kabały, świąt żydowskich itp. Spotkania te są uświetniane obecnością przedstawicieli świata biznesu, korpusu dyplomatycznego i władz miasta”.

Jest też działalność kulturalna, która „ma na celu przede wszystkim budowanie porozumienia między Polakami i Żydami. Fundacja stara się propagować kulturę żydowską zarówno poprzez kontakty z władzami lokalnymi i centralnymi (np. organizację spotkań przedstawicieli władz z wybitnymi rabinami), jak i poprzez akcje skierowane do szerszych grup społecznych”.

Krytycy przypominają, że członkowie Chabad Lubawicz należą do ortodoksyjnych zwolenników Kabały i ich działalność ma charakter sekciarski. Pojawiają się też spekulacje na temat dość niejasnych kontaktów tego odłamu chasydów z politykami w kraju i na świecie.

Źródło: Neon24/Chabad.org.pl/Wikipedia

Comments are closed.