Chiny wchodzą do Europy z pomocą Włoch. Wyciekło memorandum podpisane w tej sprawie

Nowy Jedwabny Szlak, Belt and Road Initiative (BRI)
Nowy Jedwabny Szlak, Belt and Road Initiative (BRI)
REKLAMA

Chiny planują współpracę z Włochami przy rozwijaniu infrastruktury takiej jak „drogi, linie kolejowe, mosty, lotnictwo cywilne, porty, przesył energii i telekomunikacja” w ramach Pekińskiej Inicjatywy na Jednego pasa i jednej drogi (BRI).

Dokument stwierdza również, że Chiny starają się współuczestniczyć w planach inwestycyjnych UE „poprzez wspieranie synergii między inicjatywą Belt and Road Initiative (BRI) oraz priorytetami określonymi w planie Investment Plan for Europe and Trans-European Networks”.

REKLAMA

Inicjatywa BRI jest chińskim planem rozwoju obejmującym infrastrukturę i inwestycje obejmujące ponad 80 krajów w Europie, Azji i Afryce, co czyni go największym projektem infrastrukturalnym w historii.

Memorandum, którego pierwotny kształt został opracowany we wrześniu, mówi, że Chiny i Włochy „będą promować synergię i wzmocnić komunikację i koordynację”, a także „wzmocnią dialog polityczny” na temat „norm technicznych i regulacyjnych”.

Pogłoski o istnieniu takiego memorandum krążyły po doniesieniach Financial Times w środę (6 marca), w którym Michele Geraci, podsekretarz stanu we włoskim ministerstwie rozwoju gospodarczego, ujawnił, że trwają negocjacje dotyczące ostatecznego brzmienia tekstu.

8 września włoskie Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego, któremu przewodniczył Luigi Di Maio z Ruchu Pięciu Gwiazd, ogłosiło na swojej stronie internetowej, o osiągnięciu porozumienia w kwestii memorandum, po wizycie misji państwowej w Chinach pod przewodnictwem Geraciego.

Ogłoszenie zaskoczyło ministerstwo spraw zagranicznych, które zostało odsunięte na boczny tor, mimo że formalnie odpowiadało za negocjowanie umów o współpracy międzynarodowej.

Od tego czasu napięcia między ministerstwem rozwoju gospodarczego we Włoszech i ministerstwem spraw zagranicznych są coraz większe, a ostatnio doprowadziły do ​​starcia w sprawie kontraktów Huawei na budowę sieci 5G we Włoszech.

Wygląda jednak na to, że cały opór wobec układu włosko-chińskiego od tamtego czasu wyczerpał się i memorandum może zostać podpisane w najbliższych tygodniach.

Prezydent Chin Xi ma odwiedzić Rzym 22 marca. Do tego czasu negocjacje zostaną prawdopodobnie zakończone.

Z dokumentów dotyczących działań przygotowujących do wizyty Xi wiadomo, że zaplanowano ceremonię podpisania memorandum z udziałem premiera Włoch Giuseppe Conte i wicepremiera Luigi Di Maio.

Memorandum określa ramy dla mniejszych szczegółowych umów o współpracy i umów handlowych, w tym nowych inwestycji chińskich przedsiębiorstw w porcie w Trieście.

Morski port w Trieście jest jednym z największych w basenie Morza Śródziemnego. W 2018 roku przeładowano w nim 62,7 mln ton towarów. Port jest skomunikowany za pomocą połączeń kolejowych z Europą Środkową i Północną.

Michele Geraci i podsekretarz ds. Infrastruktury Edoardo Rixi odwiedzili Triest w zeszłym miesiącu, aby promować port jako chińską bramę do Europy na Nowym Jedwabnym Szlaku.

Wśród innych umów, które mają być podpisane w trakcie wizyty Xi, jest taka, która mówi o zacieśnianiu współpracy między dwoma kontrolowanymi przez państwo operatorami energii elektrycznej, State Grid Corporation z Chin i włoskiej Terny. Ta pierwsza jest obecnie właścicielem 35% udziałów w CDP Reti, spółce kontrolującej 29,8% Terny.

Bardziej kontrowersyjne umowy handlowe i wspólne przedsięwzięcia mogłyby zostać podpisane również między chińskimi firmami, a włoskim potentatem przemysłu obronnego firmą Leonardo. Ta ostatnia uczestniczy w wielu europejskich i międzynarodowych projektach, między innymi jest dostawcą podzespołów do samolotów F-35. Może to doprowadzić do napięć z USA, które już teraz naciskają w kwestii współpracy z Huawei.

Ponadto negocjatorzy włoscy analizują kolejną propozycję memorandum porozumienia w sprawie handlu elektronicznego przygotowaną przez Ministerstwo Handlu Chińskiej Republiki Ludowej (MOFCOM).

Źródło: EURACTIV

REKLAMA