Abp Polak: „Każda z ofiar powinna budzić w nas, duchownych, ból, wstyd i poczucie winy”. Episkopat ujawnił dane o pedofilii

Prymas Polski, przewodniczący Komisji Duchowieñstwa abp Wojciech Polak fot. PAP/Piotr Nowak
Prymas Polski, przewodniczący Komisji Duchowieñstwa abp Wojciech Polak fot. PAP/Piotr Nowak

Każda z tych 345 ofiar do 15. roku życia i 280 powyżej 15. roku powinna budzić w nas, duchownych, przede wszystkim ból, wstyd i poczucie winy, że do takich sytuacji doszło – powiedział w czwartek prymas Polski abp Wojciech Polak.

W czwartek biuro prasowe KEP poinformowało, prezentując dane statystyczne dotyczące wykorzystywania małoletnich przez duchownych w Polsce, że od 1 stycznia 1990 r. do 30 czerwca 2018 r. zgłoszono 382 przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich, w tym 198 dotyczyło osób poniżej 15 lat, a 184 powyżej 15 lat.

KEP podało, że łączna liczba ofiar we wszystkich (również niepotwierdzonych) przypadkach poniżej 15 lat życia wynosiła 345, a powyżej 15 lat – 280.

Zawarte w opracowaniu 382 przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich odnoszą się do liczby sprawców takich czynów – powiedział dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego ks. Wojciech Sadłoń. Z raportu wynika, że w sumie było 625 ofiar.

Jak podkreślił podczas konferencji prasowej abp Polak, „każda z tych 345 ofiar do 15. roku życia i 280 powyżej 15. roku powinna budzić w nas, duchownych, (…) przede wszystkim ból, wstyd i poczucie winy, że do takich sytuacji doszło”.

„Trzeba zachęt skierowanych do pokrzywdzonych, by odważniej zgłaszali te przestępstwa. (…) Mówimy, że zebraliśmy statystyczne dane, ale nie mamy żadnej pewności, czy są kompletne” – podkreślił podczas konferencji abp Gądecki.

„Pierwsza rzecz, to żeby zgłaszać. Druga rzecz, żeby ich (pokrzywdzonych – red.) wysłuchiwać (…). Trzecia rzecz, żeby udzielać im wsparcia” – powiedział abp Gądecki.

„Kościół musi być nieskazitelnie stanowczy w walce ze złem, ale musi także wzywać do nawrócenia, pokuty i okazywać miłosierdzie sprawcom, jeśli szczerze żałują” – powiedział zastępca przewodniczącego KEP abp Marek Jędraszewski.

Abp Jędraszewski przywoływał słowa papieża Franciszka na zakończenie spotkania przewodniczących episkopatów świata na temat ochrony nieletnich w Kościele. Papież powiedział wówczas, że „powaga plagi nadużyć seksualnych wobec nieletnich jest niestety zjawiskiem rozpowszechnionym historycznie we wszystkich kulturach i społeczeństwach”.

Abp Jędraszewski przypomniał, że papież zwracał uwagę, że dane organizacji i organów państwowych i międzynarodowych (tym WHO, UNICEF, Interpol, Europol) nie ukazują prawdziwej, globalnej skali zjawiska, głównie dlatego, że wiele przypadków wykorzystywania seksualnego małoletnich nie jest zgłaszanych, np. tych popełnionych w środowisku rodzinnym. Przypominał również m.in. o problemie wykorzystywania dzieci w działaniach wojennych, o prostytucji małoletnich, o handlu narządami, a także o „dzieciach, które są ofiarami aborcji”.

Abp Jędraszewski powiedział, że „Kościół, próbując zmierzyć się z tym problemem, chce przyjąć te wszystkie dobre wskazania, osiągnięcia, przemyślenia, które ofiaruje nam po pierwsze zdrowy rozsądek, potem nauka, ale także to, co płynie z różnych dobrych przejawów i wrażliwości życia społecznego”. „Natomiast Kościół te środki – można powiedzieć w jakiejś mierze naturalne – pragnie wzbogacić o te środki duchowe, na których wagę i skuteczność wskazywał Pan Jezus, ucząc pokory, wzywając do modlitwy i do pokuty” – dodał.

Mówiąc o programie działań Kościoła w celu ochrony dzieci, abp Jędraszewski podkreślił, że „nie można bronić instytucji, zapominając o bezpośrednich ofiarach nadużywania i przemocy seksualnej”. „Dzieciom, które stały się ofiarami, trzeba przyznać pierwszeństwo” – podkreślił.

Abp Jędraszewski powiedział, że przez „nieskazitelną stanowczość” Kościół „pragnie reagować na te tragiczne sprawy”.

„+Nieskazitelna stanowczość+, a nie jak często się w mediach mówi: +zero tolerancji+. Dlatego, że to sformułowanie – często używane w mediach – ma charakter w jakiejś mierze totalitarny. (…) Kiedy nazizm hitlerowski walczył z Żydami, stosował wobec nich +zero tolerancji+, w wyniku czego powstał Holokaust. Kiedy w systemie bolszewickim stosowano +zero tolerancji+ wobec +wrogów ludu+, doszło do kolejnej masakry w skali liczącej dziesiątki, a może nawet setki milionów ofiar. Natomiast Kościół musi być nieskazitelnie stanowczy w piętnowaniu zła, w walce ze złem, ale musi także – zgodnie z tym, czego uczył nas Pan Jezus – wzywać do nawrócenia, pokuty i okazywać miłosierdzie sprawcom, jeśli oni chcą rzeczywiście podjąć nowe życie, jeśli szczerze żałują i dążą do wewnętrznego nawrócenia. To jest przesłanie Ewangelii, któremu Kościół musi być przede wszystkim wierny” – podkreślił abp Jędraszewski.

Przypomniał, że papież Franciszek zaapelował „o kompleksową walkę przeciwko wykorzystywaniu małoletnich, w dziedzinie seksualnej, a także w innych dziedzinach, ze strony wszystkich władz i poszczególnych osób, ponieważ mamy tu do czynienia z ohydnymi przestępstwami, które powinny być wymazane z powierzchni ziemi – tego żąda wiele ofiar ukrytych w rodzinach i w różnych środowiskach naszych społeczeństw”.

(PAP)

Comments are closed.