Abp Polak: „Każda z ofiar powinna budzić w nas, duchownych, ból, wstyd i poczucie winy”. Episkopat ujawnił dane o pedofilii

Prymas Polski, przewodniczący Komisji Duchowieñstwa abp Wojciech Polak fot. PAP/Piotr Nowak
Prymas Polski, przewodniczący Komisji Duchowieñstwa abp Wojciech Polak fot. PAP/Piotr Nowak

Każda z tych 345 ofiar do 15. roku życia i 280 powyżej 15. roku powinna budzić w nas, duchownych, przede wszystkim ból, wstyd i poczucie winy, że do takich sytuacji doszło – powiedział w czwartek prymas Polski abp Wojciech Polak.

W czwartek biuro prasowe KEP poinformowało, prezentując dane statystyczne dotyczące wykorzystywania małoletnich przez duchownych w Polsce, że od 1 stycznia 1990 r. do 30 czerwca 2018 r. zgłoszono 382 przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich, w tym 198 dotyczyło osób poniżej 15 lat, a 184 powyżej 15 lat.

KEP podało, że łączna liczba ofiar we wszystkich (również niepotwierdzonych) przypadkach poniżej 15 lat życia wynosiła 345, a powyżej 15 lat – 280.

Zawarte w opracowaniu 382 przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich odnoszą się do liczby sprawców takich czynów – powiedział dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego ks. Wojciech Sadłoń. Z raportu wynika, że w sumie było 625 ofiar.

Jak podkreślił podczas konferencji prasowej abp Polak, „każda z tych 345 ofiar do 15. roku życia i 280 powyżej 15. roku powinna budzić w nas, duchownych, (…) przede wszystkim ból, wstyd i poczucie winy, że do takich sytuacji doszło”.

„Trzeba zachęt skierowanych do pokrzywdzonych, by odważniej zgłaszali te przestępstwa. (…) Mówimy, że zebraliśmy statystyczne dane, ale nie mamy żadnej pewności, czy są kompletne” – podkreślił podczas konferencji abp Gądecki.

„Pierwsza rzecz, to żeby zgłaszać. Druga rzecz, żeby ich (pokrzywdzonych – red.) wysłuchiwać (…). Trzecia rzecz, żeby udzielać im wsparcia” – powiedział abp Gądecki.

„Kościół musi być nieskazitelnie stanowczy w walce ze złem, ale musi także wzywać do nawrócenia, pokuty i okazywać miłosierdzie sprawcom, jeśli szczerze żałują” – powiedział zastępca przewodniczącego KEP abp Marek Jędraszewski.

Abp Jędraszewski przywoływał słowa papieża Franciszka na zakończenie spotkania przewodniczących episkopatów świata na temat ochrony nieletnich w Kościele. Papież powiedział wówczas, że „powaga plagi nadużyć seksualnych wobec nieletnich jest niestety zjawiskiem rozpowszechnionym historycznie we wszystkich kulturach i społeczeństwach”.

Abp Jędraszewski przypomniał, że papież zwracał uwagę, że dane organizacji i organów państwowych i międzynarodowych (tym WHO, UNICEF, Interpol, Europol) nie ukazują prawdziwej, globalnej skali zjawiska, głównie dlatego, że wiele przypadków wykorzystywania seksualnego małoletnich nie jest zgłaszanych, np. tych popełnionych w środowisku rodzinnym. Przypominał również m.in. o problemie wykorzystywania dzieci w działaniach wojennych, o prostytucji małoletnich, o handlu narządami, a także o „dzieciach, które są ofiarami aborcji”.

Abp Jędraszewski powiedział, że „Kościół, próbując zmierzyć się z tym problemem, chce przyjąć te wszystkie dobre wskazania, osiągnięcia, przemyślenia, które ofiaruje nam po pierwsze zdrowy rozsądek, potem nauka, ale także to, co płynie z różnych dobrych przejawów i wrażliwości życia społecznego”. „Natomiast Kościół te środki – można powiedzieć w jakiejś mierze naturalne – pragnie wzbogacić o te środki duchowe, na których wagę i skuteczność wskazywał Pan Jezus, ucząc pokory, wzywając do modlitwy i do pokuty” – dodał.

Mówiąc o programie działań Kościoła w celu ochrony dzieci, abp Jędraszewski podkreślił, że „nie można bronić instytucji, zapominając o bezpośrednich ofiarach nadużywania i przemocy seksualnej”. „Dzieciom, które stały się ofiarami, trzeba przyznać pierwszeństwo” – podkreślił.

Abp Jędraszewski powiedział, że przez „nieskazitelną stanowczość” Kościół „pragnie reagować na te tragiczne sprawy”.

„+Nieskazitelna stanowczość+, a nie jak często się w mediach mówi: +zero tolerancji+. Dlatego, że to sformułowanie – często używane w mediach – ma charakter w jakiejś mierze totalitarny. (…) Kiedy nazizm hitlerowski walczył z Żydami, stosował wobec nich +zero tolerancji+, w wyniku czego powstał Holokaust. Kiedy w systemie bolszewickim stosowano +zero tolerancji+ wobec +wrogów ludu+, doszło do kolejnej masakry w skali liczącej dziesiątki, a może nawet setki milionów ofiar. Natomiast Kościół musi być nieskazitelnie stanowczy w piętnowaniu zła, w walce ze złem, ale musi także – zgodnie z tym, czego uczył nas Pan Jezus – wzywać do nawrócenia, pokuty i okazywać miłosierdzie sprawcom, jeśli oni chcą rzeczywiście podjąć nowe życie, jeśli szczerze żałują i dążą do wewnętrznego nawrócenia. To jest przesłanie Ewangelii, któremu Kościół musi być przede wszystkim wierny” – podkreślił abp Jędraszewski.

Przypomniał, że papież Franciszek zaapelował „o kompleksową walkę przeciwko wykorzystywaniu małoletnich, w dziedzinie seksualnej, a także w innych dziedzinach, ze strony wszystkich władz i poszczególnych osób, ponieważ mamy tu do czynienia z ohydnymi przestępstwami, które powinny być wymazane z powierzchni ziemi – tego żąda wiele ofiar ukrytych w rodzinach i w różnych środowiskach naszych społeczeństw”.

(PAP)

11 KOMENTARZE

  • START UP THE ROTORS
   youtube.com/watch?v=4KOddPQc7hk&t=11s

   Hammer of the Right – NAPISY PL
   youtube.com/watch?v=SISWg0tPzLo

  • „powinna budzić”, ale czy na prawdę budzi, czy to tylko czcza gadanina, a jest i będzie po staremu ? Powinno być u nas tak jak w USA – tam przez księży pedofilów kościół nieomal zbankrutował, takie płacą odszkodowania swoim ofiarom. Bo najbardziej do rozumu przemawia oberwanie po kieszeni.

 1. 100% „polak”przeciw Polsce i Polakom!!
  Zal i smutek, myslac o naszym wspanialym sp. Ojciecu Narodu Polskiego Prymasie POLSKI Stefanie Wyszynskim!!!!!!!!!!!!!

 2. Brawo, doliczyli nawet przypadki potencjalne, bez wyroków. Teraz pora na pozostałe grupy zawodowe, to nie tylko problem kleru (chyba, że ktoś jest naiwny), tylko jakoś żadna z nich się nie kwapi… nauczyciele, lekarze, politycy, aktorzy, co tak cicho? Fakt tylko, że większość oprawców, to ludzie z bliskiego otoczenia, dobry przyjaciel rodziny itp. więc uważajcie na swoje dzieci.

 3. Etyka chrześcijańska opiera się na odpowiedzialności indywidualnej.Ten „raport” jest wprowadzeniem odpowiedzialności zbiorowej , która jest potrzebna do konfiskaty majątku kościoła w Polsce

 4. To jest odpowiedzialność zbiorowa – instytucjonalnie nakazywali utajnianie spraw i pomoc sprawcom.
  „Crimen Sollicitationis to tajny dokument, datowany na 16 marca 1962, opracowany przez watykańskich urzędników, zatwierdzony przez papieża Jana XXIII i podpisany przez kardynała Alfredo Ottaviani, sekretarza Świętego Oficjum.(Obecna nazwa: Kongregacja Nauki Wiary, dawniej Święta Inkwizycja)
  – dokument ten był tajnym planem, zawierającym instrukcje w kwestii postępowania w przypadkach oskarżeń księży o seksualne wykorzystywanie małoletnich. Przepisy dotyczyły też przypadków zoofilii i homoseksualizmu. Owe ścisłe instrukcje postępowania obowiązywały kler katolicki na całym świecie.
  – Crimen Sollicitationis jest dokumentem, który pod karą ekskomuniki nakazuje trzymanie w największej tajemnicy przestępstw seksualnych księży; nakazuje bezkompromisową walkę z poszkodowanymi i tymi, którzy ich popierają; zakazuje współpracy w tych sprawach z organami ścigania; nakazuje niszczenie dowodów przestępstw i utrudnianie pociągnięcia do odpowiedzialności osób duchownych (poprzez np. przeniesienie księdza-pedofila do innej parafii).
  – Art. 239. § 1. Kto utrudnia lub udaremnia postępowanie karne, pomagając sprawcy przestępstwa, w tym i przestępstwa skarbowego uniknąć odpowiedzialności karnej, w szczególności kto sprawcę ukrywa, zaciera ślady przestępstwa, w tym i przestępstwa skarbowego albo odbywa za skazanego karę, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
  – Poplecznictwo – typ przestępstwa polegający na utrudnianiu bądź udaremnianiu postępowania karnego przez udzielanie sprawcy przestępstwa pomocy w uniknięciu odpowiedzialności karnej. W szczególności poplecznictwo może polegać na ukrywaniu sprawcy, zacieraniu śladów przestępstwa lub odbywaniu kary za skazanego. Jednak wskazane sposoby są tylko przykładami. Poplecznictwem może być każda czynność zmierzająca do udzielenia sprawcy przestępstwa pomocy w uniknięciu odpowiedzialności karnej, jeżeli choćby tylko utrudniała ona postępowanie karne. Obecnie poplecznictwo jest stypizowane w art. 239 § 1 Kodeksu karnego z 1997.

  Przepis przewiduje wyłączenie karalności tylko w przypadku ukrywania osoby z najbliższej rodziny.

Comments are closed.