Brudna wojna przed wyborami parlamentarnymi w Hiszpanii. Partia Ludowa Pablo Casado oskarża politycznych rywali i media o fake newsa ws. imigrantów

fot. Twitter

Władze hiszpańskiej Partii Ludowej (PP) wezwały w czwartek media i politycznych rywali o zaniechanie negatywnej kampanii wobec lidera PP Pablo Casado. Oskarżyły je o rozpowszechnianie fake newsa o planie legalizowania nielegalnych imigrantów, którzy zgodziliby się przekazać swoje dzieci do adopcji.

W komunikatach na portalach społecznościowych przywódcy największej partii hiszpańskiego Kongresu Deputowanych określili informację o rzekomym planie dotyczącym legalizacji imigrantów mianem “brudnej wojny” przed zaplanowanymi na 28 kwietnia wyborami parlamentarnymi.

W tweetach politycy centroprawicowej PP nazwali też osoby rozpowszechniające wiadomości o rzekomym planie ludowców “barbarzyńcami” i “bezwstydnikami”. Wskazali, że autorami i przekaźnikami nieprawdziwej informacji są osoby ze środowisk lewicowych i feministycznych.

Krążąca od środy w hiszpańskich mediach informacja o planie PP bazuje na zniekształconej wypowiedzi Casado ze spotkania wyborczego w Kartagenie. W sobotę lider ludowców przedstawił tam założenia polityki antyaborcyjnej, zgodnie z którymi hiszpańska administracja miałaby usprawnić procedury przekazywania dzieci między kobietami rezygnującymi z zamiaru przerwania ciąży a bezpłodnymi parami.

Casado mówiąc o potrzebie walki “z plagą aborcji” w Hiszpanii zaznaczył, że państwo powinno zapewnić ochronę i dyskrecję kobietom, które zamiast przerwać ciążę zdecydowałyby się przekazać urodzone dziecko do adopcji.

Komentatorzy wskazują, że autorzy fake newsa na temat rzekomej wypowiedzi Casado bazowali na wywołującej wiele emocji sprawie kilkudziesięciu bezpłodnych hiszpańskich małżeństw, które w lutym po zabiegach dyplomatycznych Madrytu powróciły z Ukrainy z noworodkami. Dzieci urodziły wynajęte w tym kraju surogatki. Kijów przez kilka tygodni blokował możliwość wyjazdu noworodków, wskazując na nielegalność procederu wynajęcia tzw. matki zastępczej.

Eksperci ds. mediów wskazują, że choć Casado nigdy nie łączył sprawy adopcji ze zjawiskiem masowego napływu migrantów do Hiszpanii, to w swojej sobotniej wypowiedzi sceptycznie mówił o polityce otwartości na nielegalnych przybyszów socjalistycznego gabinetu w Madrycie.

Od końca lutego rząd Pedra Sancheza prowadzi z władzami w Rabacie rozmowy w sprawie możliwości deportowania do Maroka tysięcy nieletnich migrantów przebywających bez opieki na terytorium Hiszpanii. MSW w Madrycie twierdzi, że łącznie może być ich około 11 tys.

W czwartek MSW Hiszpanii poinformowało, że w styczniu i lutym 2019 r. przybyła do tego kraju rekordowa liczba nielegalnych migrantów – blisko 6000. Zdecydowana większość z nich dotarła przez Morze Śródziemne.

W całym 2018 r. do Hiszpanii przybyła nienotowana wcześniej liczba 64,3 tys. nielegalnych migrantów, głównie z Afryki Subsaharyjskiej i Północnej. Aż 57,5 tys. z nich dotarło drogą morską.

1 KOMENTARZ

  1. START UP THE ROTORS
    youtube.com/watch?v=4KOddPQc7hk&t=11s

    Hammer of the Right – NAPISY PL
    youtube.com/watch?v=SISWg0tPzLo

Comments are closed.