Mocny pokaz siły wobec Rosji. Amerykanie wysyłają bombowce B-52 do Gruzji. Jak zareaguje Putin?

B-52. Foto: boeing.com
B-52. Foto: boeing.com

Amerykańskie bombowce strategiczne B-52 mają przylecieć do Wielkiej Brytanii, a następnie udać się na manewry do Gruzji. To część polityki odstraszania Rosji przez Sojusz Północnoatlantycki.

8 bombowców strategicznych B-52 Stratofortress mogących przenosić broń jądrową, wyląduje w piątek na lotnisku w bazie wojskowej Royal Air Force w Fairford. Na lotnisko przybyły już samoloty transportowe C-17 Globmanster, z 2 Skrzydła Lotnictwa Bombowego, które przewożą niezbędny do ich obsługi sprzęt.

Przebazowanie samolotów B-52 do bazy RAF w Fairford ma zostać ogłoszone przez generała Jeffrey Harrigiana, który jest zastępcą dowódcy US Air Forces w Europie i Afryce.

Specjaliści sądzą, że amerykańskie bombowce udadzą się następnie do Gruzji, gdzie 18 marca rozpoczną się ćwiczenia “NATO-GEO EX19” z udziałem wojsk krajów NATO, między innymi z Wielkiej Brytanii i USA.

Będzie to pokaz siły Sojuszu tuż przy granicy z Rosją 11 lat po tym, gdy stoczyła ona dziewięciodniową wojnę z Gruzją. Ćwiczenia mają poprawić współpracę między armią Gruzji i armiami krajów NATO.

Bombowce B-52 stacjonowały już w bazie RAF w Fairford przy okazji ataków na cele Iraku w 2003, byłej Jugosławii w 1999 i podczas Wojny w Zatoce Perskiej w 1991 roku. Bombowce mają operować nad Europą, a także nad Północnym Atlantykiem, gdzie notowana jest zwiększona obecność rosyjskich okrętów i samolotów.

13 KOMENTARZE

 1. Nie bardzo rozumiem w jaki sposób przestarzałe samoloty mogą przestraszyć Rosję…. Przy granicy Gruzji napewno Rosja ma minimum jeden pułk myśliwców przechwytujacych i baterie s400.

  • B-52 będą wypełnione stonką ziemniaczaną – ewentualne zestrzelenie tylko pogorszy sprawę :)

  • Nie rozumiesz , bo nie wiesz, proste, Albo kochasz Rosję , także ci wolno, a ja wolę tą stonkę ziemniaczana niż najnowszą ruską technikę, i tez mi wolno

 2. A tak po prawdzie,może ktoś wie ile B52 jeszcze lata?Bo po latach kanibalizmu,podobno tylko 12.

 3. typowy element nacisku na Rosję, ażeby podczas konfliktu chiny-USA zachowała neutralność.
  Mogą także przerzucać część potrzebnego sprzętu na wypadek konfliktu z iranem. Według opinii niektórych taki konflikt może mieć miejsce już w kwietniu, według mnie raczej dopiero w czerwcu

  • Tylko,że to nie jest Rosja z czasów Jelcyna,która nie miała czym wesprzeć Jugosławii.Pokazała to w Syrii.

 4. Nijak. Bzdurna informacja, gdyby tam miały stacjonować, Ale te samoloty to nie rakiety taktyczne to Rosja mogłaby zareagować podobnie jak USA w czasie „kryzysu kubańskiego”

 5. To chyba nie o Rosję chodzi.
  Była w warszawce „konferencja” Irańska, a teraz trzeba pokazać Ajatollahom, że można ich praktycznie okrążyć, i zaatakować bombowcami z położonej rzut beretem Gruzji. To chyba jednak bardziej ćwiczenie wojny irańskiej niż machanie paluszkiem przed znudzonym nosem Putina…

 6. „Mocny pokaz siły wobec Rosji”
  Mikkoluby dostają orgazmu. Dla pożytecznych idiotów Rosji obrazki z obnażonym Putinem i wiadomości o „potędze” Rosji to lepsza niż jakakolwiek pornografia.

 7. B 52 to sa wielkie babowce urzywane nad panstwami ktore nie maja obrony przeciwlotniczej ani lotnictwa jak: w Afganistanie , Iraku itd , wszedzie tam gdzie lotnictwo USA calkowicie kontroluje niebo. Do Gruzj polacialy sie przewietrzyc i sypnac troche propaganda, nic wiecej.

  • Z takiego bombowca można odpalać rakiety cruise, tak więc działanie USA można uznać za balansowanie na granicu III Wojny światowej. Przygłup redagujący tą wiadomość napisał o „odstraszaniu”, a jeszcze większy przygłup zarzucił my bycie „pożytecznym” Kremla. Tak wygląda jankeskie szaleństwo propagandowe nad Wisłą.

 8. Ameryka robi pokaz siły. Gdy na odwrót się dzieje sprawa to ruskie straszą wojną. Kiedy wreszcie doczekamy się dziennikarstwa obiektywnego????

Comments are closed.