Nowe sposoby wyłudzania pieniędzy. Uwaga na SMS- i wiadomości w komunikatorach

Telefon - zdjęcie ilustracyjne. / Źródło: pixabay.com

Alior Bank ostrzega przed nowymi sposobami wyłudzania pieniędzy. Oszuści podszywają się pod inne osoby i wysyłają fałszywe wiadomości za pomocą SMS-ów oraz komunikatorów.

„Przestępcy przesyłają wiadomość SMS z linkiem oraz informacją o konieczności dokonania drobnej opłaty (np. za kuriera, fakturę, dopłatę do zakupionego w internecie towaru) – strona, na którą zostaje przekierowany użytkownik w istocie jest fałszywa (podszywa się pod bank lub pośrednika płatności, ale posiada inny adres) – podaje w komunikacie Alior Bank.

„Takie działania mają na celu przejęcie konta (loginu oraz hasła) do bankowości, a następnie środków – jeśli użytkownik wpisze jednorazowy kod z SMS na fałszywej stronie”.

Należy uważać na oszustów, którzy proszą o podanie kodu BLIK.

„Przestępcy, najczęściej za pomocą mediów społecznościowych lub komunikatora, piszą w imieniu znanej nam osoby (np. kolegi, kogoś z rodziny), której konto na portalu/komunikatorze zostało przejęte. Podczas krótkiej rozmowy proszą o pożyczenie pewnej kwoty obiecując, że za chwilę ją oddadzą. W tym celu nakłaniają ofiarę do przesłania kodu BLIK . Zwracamy uwagę żeby takie prośby (od rodziny, znajomych) potwierdzać za pomocą innego kanału komunikacji (np. telefonicznie). Poniżej przykład rozmowy z przestępcą podszywającym się pod znajomego” – pisze w komunikacie bank.

Alior zwraca uwagę, by pamiętać że „bank nie wysyła odnośników do strony logowania w wiadomościach SMS ani w e-mailach. Przestępcy mogą ustawić dowolną nazwę nadawcy dla wiadomości SMS (czyli może zostać wyświetlona np. nazwa operatora płatności, firmy kurierskiej itp. mimo że firma nie jest prawdziwym nadawcą)” – napisano w komunikacie.

„Zachowaj szczególną ostrożność, jeśli wiadomość wymaga natychmiastowej reakcji lub jest nacechowana emocjonalnie i wymaga kliknięcia w przesłany odnośnik. Nie loguj się do banku, lub innych serwisów poprzez linki zawarte w wiadomościach mail lub SMS. Nie udostępniaj nikomu kodów autoryzacyjnych wysyłanych przez bank ani kodów BLIK” – przestrzega bank.

2 KOMENTARZE

  1. ja się pytam po jakiego chu… zostało wprowadzone to zafajdane Rodo?? Dostaję 10 razy więcej telefonów od wszelkiej masci nagabywaczy mimo tego, że nigdy nie wyrażam zgody na przetwarzanie moich danych. To ma być na korzyść konsumenta czy jakichś piep-rzonych call center?

Comments are closed.