CBA zatrzymało wydawcę czasopism „Wprost” i „Do Rzeczy”. Sprawa o wyłudzenie 29 milionów

Michał Lisiecki. Foto: PAP
Michał Lisiecki. Foto: PAP

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało kolejne cztery osoby w sprawie wyłudzeń blisko 29 mln zł z firmy zajmującej się remontami linii kolejowych – dowiedziała się PAP. Według nieoficjalnych informacji PAP, jednym z zatrzymanych jest Michał L., wydawca czasopism „Wprost” i „Do Rzeczy”.

Temistokles Brodowski z wydziału komunikacji społecznej Biura potwierdził, że agenci z warszawskiej delegatury CBA zatrzymali cztery osoby.

„Śledztwo CBA prowadzone jest pod nadzorem dolnośląskiego wydziału zamiejscowego departamentu ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu. Dotyczy przekroczenia uprawnień przez syndyka masy upadłości i inne osoby, które miały wyprowadzać pieniądze z firmy i prać pieniądze poprzez szereg fikcyjnych podmiotów gospodarczych” – powiedział PAP Brodowski.

Zatrzymań dokonano w Warszawie i okolicach, Toruniu oraz Lublinie.

W śledztwie CBA ustaliło, że zatrzymani mieli poprzez szereg pozornych umów i ustnych porozumień wystawiać fikcyjne faktury VAT, na podstawie których wyprowadzili pieniądze z masy upadłości jednej ze spółek.

Według nieoficjalnych informacji PAP ze źródeł bliskich śledztwu, jedną z zatrzymanych w czwartek osób jest wydawca „Wprost” i „Do Rzeczy” Michał L.

Po doprowadzeniu do prokuratury powinni usłyszeć zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, działania na szkodę spółki, przekroczenia uprawnień i fałszowania dokumentacji.

W tej sprawie funkcjonariusze CBA zatrzymali w kwietniu 2017 roku pięć osób, w tym syndyka działającego na szkodę upadłych spółek. Łącznie w sprawie jest 22 podejrzanych. Prowadzący postępowanie nie wykluczają, że lista podejrzanych się powiększy.

Łączna wysokość ustalonych dotychczas wyłudzonych środków to blisko 29 mln zł.

Jako pierwszy informację podał portal tvp.info.

Źródło: TVP Info

9 KOMENTARZE

  • Został zatrzymany w ostatniej chwili, bo miał na dziś wykupiony lot do USA, podało TVP Info.

 1. widzicie grzbiety że sie chochlą nie nażrecie bo sie można udławić, jeśli już to łyżeczką

 2. mało to firm „przejeli” syndykowie?

  kilku jest nawet na listach Wprost.

  prosze np sprawdzić firmę Unia, producenta maszyn rolniczych. Solidarnościowy prezydent miasta i syndyk przejeli firmę. za nic. i nikt nic nie zrobił w tym temacie. nic.

  • Wiele ciekawych upadłości toczyło sie i toczy w Sądzie Gospodarczym w Wałbrzychu, i praktycznie w każdym innym sądzie. Na upadłościach robi się doskonałe interesy, Warunek jest jeden – lokalny sąd musi ściśle współpracować z syndykiem i odwrotnie.
   Trzeba być naiwnym, żeby sądzić, że ta współpraca jest bezinteresowna. Ale służby jakoś bardzo wybiórczo i powierzchniowo traktują sprawy mniej „medialne”, mimo, że TAM przewala się w sumie miliardy.

 3. Proszę ,podawajcie pochodzenie , narodowość tych kanciarzy i złodziei , a nie tylko to ,że są obywatelami Polski i mają polskie paszporty . To dopiero będzie jazda.

 4. Podoba mi się zdjęcie, oczka zasłonięte i podpis z pełnym imieniem i nazwiskiem. Trochę to śmieszne. :)

 5. CBA zatrzymuje wszystkich którzy są niezbyt przychylnie nastawieni do obecnego reżimu. Pewnie w następnej kolejności będą inni wydawcy. Zgodnie ze starym powiedzeniem: „Nie ma ludzi niewinnych, są tylko źle przesłuchani” .

 6. A w TVP INFO podają, że został zatrzymany Paweł Lisicki, wydawca Wprost i do Rzeczy, po godzinie poprawili na Michał.

Comments are closed.