Świat na krawędzi wojny! Amerykańskie bombowce znów nad Morzem Południowochińskim.

B-52. Foto: boeing.com
B-52. Foto: boeing.com
REKLAMA

Amerykańskie bombowce strategiczne B-52H przeleciały nad spornymi terytoriami na Morzu Południowochińskim. To drugi taki przelot w ciągu ostatnich dni po kilkumiesięcznej przerwie.

Dwa amerykańskie bombowce strategiczne zdolne do przenoszeni broni jądrowej, B-52H, wystartowały wczoraj z bazy lotniczej Andersen na wyspie Guam na Pacyfiku. W locie towarzyszyły im 2 samoloty cysterny KC-135R poinformowały służby prasowe U.S. Pacific Air Forces. Nie ujawniono czy i jakiego rodzaju broń przenosiły w trakcie wykonywania misji.

REKLAMA

To drugi tego typu przelot w ostatnim czasie. Pierwszy miał miejsce zaledwie 10 dni temu i oznaczał wznowienie tego typu lotów po wielomiesięcznej przerwie. W listopadzie ubiegłego roku dwa amerykańskie bombowce B-52H przeleciały niedaleko zajętych przez Chiny Wysp Spartly oraz płycizną Scarborough.

Stojący na czele U.S. Indo-Pacific Command admirał Philip Davidson powiedział w ubiegłym tygodniu, że USA zaobserwowały znaczny wzrost aktywności wojskowej Chin w rejonie Morza Południowochińskiego na przestrzeni ostatniego roku.

W ubiegłym tygodniu chiński okręt staranował wietnamski statek rybacki, który zatonął w wyniku doznanych uszkodzeń. Nadal trwa ustalanie przebiegu tego zdarzenia. Chińczycy zaprzeczają oskarżeniom ze strony Wietnamu i twierdzą, że ich okręt podjął rozbitków już po tym gdy statek zatonął.

Chińczycy systematycznie zwiększają także swoje możliwości militarne. Już teraz posiadają największą na świecie flotę biorąc pod uwagę ilość okrętów. Flota ta jest także stosunkowo nowoczesna. W latach 1990-2018 zwodowali 34 niszczyciele rakietowe, z czego 24 w latach 2010-2018.

Są to okręty uznawane za odpowiedniki amerykańskich niszczycieli klasy Arleigh Burke wyposażone w system AEGIS. Amerykanie posiadają najwięcej niszczycieli rakietowych na świecie, bo ponad 60 okrętów tej klasy, ale biorąc pod uwagę tempo w jakim Chińczycy budują nowe okręty utracą pozycję lidera przed 2030 rokiem. Analiza zdjęć satelitarnych wykazała, że tylko w stoczni JNCX w Szanghaju, trwa obecnie budowa 15 niszczycieli.

REKLAMA