To jest tak głupie, że PiS może to przegłosować. Sejm debatuje nad projektem Nowoczesnej o obowiązkowym podawaniu wynagrodzenia w ofertach pracy

Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna). / fot. PAP

Nowoczesna chce ustalać treść ogłoszeń o pracę. Projekt ustawy własnie trafił pod obrady Sejmu.

Nowoczesna chce, by pracodawca w ofertach pracy obowiązkowo podawał wysokość proponowanego wynagrodzenia brutto. Projekt przez ponad rok leżał w sejmowej zamrażarce, a teraz trafił pod obrady parlamentu.

Nowoczesna forsując to, powołuje się na badania opinii publicznej. Ma z nich wynikać, że 84 Polaków chce jawności wynagrodzeń już na etapie ogłoszeń. Firma ma więc podawać widełki proponowanego wynagrodzenia.

Ten głupi i niepotrzebny przepis ma brzmieć: „Pracodawca, publikując w dowolnej formie informację o możliwości zatrudnienia pracownika na danym stanowisku pracy, uwzględnia w niej kwotę proponowanego zasadniczego wynagrodzenia brutto”.

Ten zapis ma trafić do kodeksu pracy.

Propozycja jest tak niemożebnie głupia, iż nie można wykluczyć, że PiS się na nią zgodzi i będzie głosował za. Nie wiadomo na razie, czy Nowoczesna planuje wprowadzenie jakieś inspekcji, która będzie sprawdzała jak wyglądają negocjacje pomiędzy pracodawcą a tym, który chce się zatrudnić. Czy wolno będzie im ustalić wynagrodzenie inne niż zostało podane w ogłoszeniu.

Nowoczesna sama już się w przyszłym Sejmie nie znajdzie, ale tymi głupotami może zainspirować PiS. Pewnie trzeba będzie powołać jakiś organ kontrolujący, czy aby rzeczywiście przedsiębiorcy podają wynagrodzenie, które skłonni są płacić. Ten głupi przepis będzie bowiem zmuszał firmy, by ujawniały konkurencji swe płace.

By uniknąć tego firmy będą podawały całkowicie fikcyjne wynagrodzenia. Wtedy do akcji mogą wkroczyć służby i karać za podawanie „nieprawdziwych widełek”. Tak, czy owak PiS i Nowoczesna są w stanie tę durnotę przeforsować.

Niejaki Szolc z Nowoczesnej nawet się tym chwali. To człowiek znany z tego, że chce, by w szkołach i przedszkolach pod pozorem edukowania nauczano dzieci o masturbacji.

19 KOMENTARZE

 1. START UP THE ROTORS
  youtube.com/watch?v=4KOddPQc7hk&t=11s

  Hammer of the Right – NAPISY PL
  youtube.com/watch?v=SISWg0tPzLo

 2. Też popieram. Co rozsadniejsze firmy podają już widelki. Po co obie strony mają tracić czas na CV i listy motywacyjne jak firma gówno płaci. Nawet podczas rozmowy telefonicznej nie bardzo chcą podać kwotę, trzeba lazic na spotkania na których zazwyczaj też się niczego człowiek nie dowie względem kasy, poza stratą czasu na prezentację samego siebie.

  • Jak widzisz nie potrzeba do tego partyjnego prikazu i istnieje różnorodność. Jak firma na rozmowie nie jest w stanie jasno określić zarobków to można ją zweryfikować jako niepoważną.

 3. Bardzo dobra ustawa i na rzeczy. Zaczną płacić wszyscy tak jak ustalają.

  • No przeciez wiadomo, ze prawdziwy liberalizm reprezentuje Jajusz Komik-Bzikke. ‚Wolnosciowiec’, ktory twierdzil, ze Rosja slusznie stlumila powstanie kosciuszkowskie i chwalil chinskich komunistow za rozjechanie czolgami pokojowej demonstracji na Tiananemen w 1989r.

   • Ale co Cię to obchodzi PiSdo skoro Ty jesteś wrogiem wolnego rynku?

    • Ranking wolnosci gospodarczej (2019r.):

     4.Szwajcaria
     12.USA
     19.Szwecja
     30.Japonia
     46.Polska
     64.Wegry
     80.Wlochy
     91.Arabia Saudyjska
     98.Rosja
     100.Chiny

     Ukochane przez Mikkego dyktatury sa daleko w tyle za krajami demokratycznego Zachodu.

 4. Przecież mamy wolny rynek, a to że pracodawcy będą podawać fałszywe zarobki to bardzo dobrze. Szybko zostaną wyeliminowani złodzieje okradający pracowników. Nie stać cię na pracownika to sam się weź do roboty.

 5. Od kiedy dodatkowe informacje są głupie zakładając, że są prawdziwe? JS powinien przejść jakiś kurs z jakościowej teorii informacji to by mu się rozjaśniło w głowie.

 6. jakaś kompletna brednia.

  szukam pracownika. zapłacę mu tyle ile jest wart. nie wiem kto się do mnie zgłosi.

 7. Moim zdaniem pomysł świetny, jedynie możliwie głupi to jest autor tych wypocin. Chyba nczas już licealistów zatrudnia, bo poziom tekstu jest strasznie niski.

Comments are closed.