Asteroida Bennu, która realnie zagraża naszej planecie przyspieszyła. „Spotęguje zniszczenia, jakich dokona” [WIDEO]

Asteroida Bennu może wywołać kataklizm i jeszcze przyspieszyła/fot. YouTube/Fact Earth
Asteroida Bennu może wywołać kataklizm i jeszcze przyspieszyła/fot. YouTube/Fact Earth

Potężna asteroida zagrażająca ziemi zwiększyła swoje tempo. Naukowcy nie mają pojęcia, z czego to wynika. Widzą w tym jednak zarówno pozytywne jak i negatywne strony.

Okres rotacji asteroidy Bennu zaczyna się zmniejszać. Obecnie bada ją automatyczna stacja międzyplanetarna OSIRIS-REx. Ma się zbliżyć do asteroidy latem 2020 roku.

W ramach swojej misji, stacja pobierze próbki z gruntu jej powierzchni. Wiosną 2021 roku wróci na Ziemię.

Tymczasem już teraz zauważono, że okres rotacji zagrażającej Ziemi asteroidy Bennu zmniejsza się. Powoli, ale regularnie: jedną sekundę co około 100 lat.

Do takiego wniosku doszli naukowcy w oparciu o naziemne obserwacje asteroidy za pomocą teleskopu Hubble’a oraz na podstawie nowych danych z OSIRIS-REx. Obecnie szacowany obrót Bennu wokół własnej osi ma miejsce w ciągu około 4,3 godz.

W perspektywie bardzo długiego czasu jest to dla Ziemi dobra wiadomość. Przyspieszenie rotacji asteroidy sprawia, że prawdopodobnie za jakiś czas rozpadnie się i przestanie nam zagrażać. Niestety, to stanie się w ciągu najwcześniej kilku milionów lat.

Oprócz tego zwiększona prędkość i jednoczesne wpadnięcie w ziemską atmosferę spotęguje zniszczenia, jakich dokona, tak jakby obecnie przewidywane nie były już katastrofalne.

Naukowcy nie wiedzą, jaka jest przyczyna przyspieszenia asteroidy. Podejrzewa się, że jest to tzw. efekt Yarkovsky-O’Keefe-Radzievskii-Paddack, który polega na zmianie prędkości rotacji asymetrycznej asteroidy pod wpływem promieniowania słonecznego.

Prace nad nowym badaniem zostały opublikowane w czasopiśmie Geophysical Research Letters.

Asteroida Bennu to kosmiczna skała, która ma 500 m średnicy i waży 77 mld ton. Jak podaje NASA ten obiekt okrąża Słońce w ciągu 436 dni i z każdym takim okrążeniem przybliża się do Ziemi o 300 tys. km. Naukowcy z Uniwersytetu w Arizonie obliczyli, że prawdopodobieństwo uderzenia Bennu w Ziemię wynosi 1:2 700.

Według naukowców, Bennu może uderzyć w Ziemię 25 września 2135 roku. Jeśli tak się stanie, fala uderzeniowa natychmiast zabiłaby około 4,5 miliarda ludzi, czyli ok. 60 proc. ludzkości i spowodowałaby m.in. gigantyczne tsunami.

Należy wziąć pod uwagę, że podane straty dotyczą współczesności. Liczba ludności na świecie rośnie z roku na rok.

Źródła: Planeta FM/syfa.com/techtimes.com/wiley.com

6 KOMENTARZE

  1. Wg analiz naukowców skupionych wokół JLK Reaserch Center w Huston, Bennu może przekształcić się w „super bowl” gdy w 2097 przekroczy pas M34. Oznaczać to będzie potężne zagrożenie dla Księżyca. Trafiony bezpośrednio, może wejść na orbitę „kolizyjną” z Ziemią i stworzyć z nią szybko wirujący obiekt. Na skutek powstania szybko wirującego układu podwójnego może nastąpić zerwanie czapek z głów małym dzieciom, nawet w odległych galaktykach w światach alternatywnych.
    Przerażeni swoim odkryciem naukowcy, zrezygnowali nie tylko z grantów ale także z biednej podstawowej gaży za wykłady i ćwiczenia prowadzone w okolicznych wsiach. Wielu z nich zgłosiło się po porady do korpusu psychologów niezwyciężonej armiii imperialnej okupującej od dwustu lat USA.
    Przerażeni psychologowie nie widząc innego sposobu na uratowanie ciał naukowców postanowili zapytać sztuczną inteligencję co zrobić z ciałami trafionych naukowców. Sztuczna inteligencja poradziła zatrzymać ich procesy umysłowe a następnie sama odłączyła się od zasilania.

  2. Dość tych pierdoniusów, zajmijcie się czymś aktulanym i realnym, a nie tym co się może stanie w XXII wieku z prawdopodobieństwem mniejszym niż wygrana w lotto.

  3. Jest potwierdzone ta asteroida zwolniła i teraz kierunek jest całkiem nieznany prawdopodobnie leci na asard… Avengersi wg. the Times wysłali hulka, bo to najpotężniejszy z avegersow, ma na niej wylądować i przemalować asteroide na zielono… Na pewno nie uratuje to ziemi, ale bedzie widoczna z daleka i ludzie zdążą uciec…

Comments are closed.