Francuzi wprowadzają rewolucyjne rozwiązanie na lotniskach. Kosztować będzie zaledwie 2 dolary. „Stasiek” ułatwi życie kierowcom [VIDEO]

Stasiek ułatwi parkowanie na lotnisku w Lyonie. / foto: Twitter
Stasiek ułatwi parkowanie na lotnisku w Lyonie. / foto: Twitter

Na lotnisku Lyon-Saint-Exupery w Colombier-Saugnieu zainaugurowano pracę robota, który ma przejąć rolę „parkingowego” i ułatwić kierowcom korzystającym z tego lotniska znalezienie miejsca. „Stan to robot parkujący samochody za Ciebie” – tak lotnisko Saint-Exupéry w Lyonie reklamuje swoją innowację.

Chodzi o nowy i w pełni zautomatyzowany system parkingowy, pierwszy tego typu na świecie. Testy trwają już od czerwca 2018 roku. Wykorzystanie robotów ma zoptymalizować wykorzystanie przestrzeni, ale przede wszystkim zwolnić kierowców od szukania miejsca i tracenia czasu.

W testach wykorzystuje się cztery mini-ciągniki, które mogą obsłużyć 500 samochodów. Są one już w pełni operacyjne. Używane do parkowania roboty przypominają trochę włóki widłowe. Mogą przenosić 3-tonowe pojazdy (podnosząc je za koła z tyłu), są też wyposażone w czujniki, które pozwalają umieszczać auta obok siebie niemal na milimetry. Mają też informacje o wszystkich wolnych miejscach.

Parking nadzoruje firma Vinci. Koszt automatyzacji to podobno „kilka milionów euro”. Klienci, którzy chcą uzyskać dostęp do usługi, muszą zapłacić dwa euro więcej niż za zwykłe parkowanie. System ma być udostępniony także na 46 innych lotniskach, które obsługuje firma Vinci.

4 KOMENTARZE

    • I to ja rozumiem! Zamiast zakazów, ołednych cen i innych utrudnień, sensowne rozwiązanie!
      I kto by pomyślał że to w bolszewickiej Francji…

  1. Rewelacyjne dopoki system nie padnie od wirusa. A wtedy, sodoma i gomora na czterech kolach.

  2. francuzi to niech się lepiej nie zabierają za nic nowego,
    już nam w Europie życie ubogacili

Comments are closed.