Połamane drzewa i zerwane dachy – już dziś w nocy uderzy niż Heinz z Niemiec [OSTRZEŻENIA POGODOWE]

Zerwany dach - ostrzeżenia pogodowe. / foto: YouTube
Zerwany dach - ostrzeżenia pogodowe. / foto: YouTube

Pogoda w piątek późnym wieczorem i w nocy z sobotę na niedzielę będzie bardzo niebezpieczna. Znad zachodnio-północnej granicy z Niemcami napływa do Polski niż Heinz, eksperci ostrzegają, że porywy wiatru będą dochodzić do 110 km/h.

Potężny układ niskiego ciśnienia utworzył się przed kilkoma dniami nad Kanadą. Rozpoczął wędrówkę w kierunku Europy – informują prognozy meteo.pl. W czasie kiedy niż przechodził przez Atlantyk gwałtowność zjawisk wywołanych przez niego wezbrała na sile.

Przed gwałtownym wiatrem ostrzegali już wczoraj Polscy Łowcy Burz. – Prędkość maksymalnych porywów wiatru może osiągnąć i przekroczyć 85-110 km/h – informowali Polscy Łowcy Burz.

Szczególnie duże zagrożenie bardzo silnymi porywami wiatru pojawi się w województwach północno – zachodnich i częściowo północnych, gdzie ich prędkość maksymalna może wynieść nawet około 90-110 km/h – podkreślono.

Także IMGW wydało ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed wichurami na początek weekendu. – Ok. 23:00 silne porywy wiatru obejmą centrum, południe, a po północy obejmą też środkową i południową część wschodu kraju – informuje IMGW.

Największą prędkość w porywach – 100km/h, wiatr osiągnie nad zachodnim i środkowym wybrzeżem. W głębi lądu – na Pomorzu i w Wielkopolsce porywy osiągną prędkość 90 km/h. Na pozostałym obszarze kraju maksymalne porywy mogą sięgać do 85 km/h – ostrzega IMGW.

Ostrzeżenia pogodowe na początek weekendu. / foto: Prt Sc pogodynka.pl
Ostrzeżenia pogodowe na początek weekendu. / foto: Prt Sc pogodynka.pl
Legenda ostrzeżeń pogodowych. / foto: Prt Sc pogodynka.pl

1 KOMENTARZ

Comments are closed.