Ujawniono szokujący manifest zamachowca z Nowej Zelandii. Pisze o wydarzeniu, które go zmieniło

Brenton Tarrant i Andreas Breivik. / foto: Facebook/YouTube
Brenton Tarrant i Andreas Breivik. / foto: Facebook/YouTube

28-letni sprawca masakry w meczetach w Nowej Zelandii przed atakiem napisał szokujący manifest, w którym między innymi wychwalał Andreasa Breivika. – Wielka Wymiana: W drodze do nowego społeczeństwa – tak zatytułował swój manifest Brenton Tarrant.

Co najmniej 49 osób zginęło, a 48 zostało rannych, w tym 25 – ciężko, w piątek w atakach terrorystycznych na dwa pełne wiernych meczety w Christchurch na wschodzie Nowej Zelandii.

Ataki miały miejsce w piątek ok. 14:45 (godz. 2:45 w nocy w Polsce) w meczecie Al-Nur i przed godz. 16 (godz. 4 nad ranem w Polsce) – w położonym na przedmieściu Christchurch meczecie Masdżid Linwood. Christchurch leży na wschodnim wybrzeżu Wyspy Południowej, liczy ponad 400 tys. mieszkańców.

28-letni zamachowiec przed dokonaniem zamachu opublikował manifest, w którym m.in. wychwalał Andreasa Breivika. Z jego słów możemy wnioskować, że przeprowadzenie przez niego ataku miało być aktem zemsty za ataki terrorystyczne przeprowadzane przez islamistów w Europie.

Podróżowałem turystycznie po Europie Zachodniej. Byłem we Francji, Hiszpanii, Portugalii i innych krajach. Pierwszym wydarzeniem, które zapoczątkowało zmiany, był atak terrorystyczny w Sztokholmie 7 kwietnia 2017 roku – pisał.

Szczególnie poruszyła go śmierć 11-latki, która była jedną z ofiar wspomnianego zamachu. – Ebba szła spotkać się po szkole z mamą, kiedy została zamordowana przez sprawcę, który skradzioną furgonetką wjechał w ludzi na deptaku – pisał.

Tarrant pisał również, że do zamachu przygotowywał się od niemal dwóch lat, a od trzech miesięcy wiedział dokładnie gdzie i jak zamierza to zrobić. W manifeście wychwalał także Andreasa Breivika, który w 2011 roku na wyspie Utoya zamordował 77 osób.

Źródło: PAP/RMF FM

Comments are closed.