Naukowcy są przerażeni! Asteroida która uderzy w Ziemię przyspieszyła. „Spotęguje zniszczenia, jakich dokona” [VIDEO]

Asteroida - zdjęcie ilustracyjne. / foto: YouTube
Asteroida - zdjęcie ilustracyjne. / foto: YouTube

Potężna asteroida zagrażająca ziemi zwiększyła swoje tempo. Naukowcy nie mają pojęcia, z czego to wynika. Widzą w tym jednak zarówno pozytywne jak i negatywne strony.

Okres rotacji asteroidy Bennu zaczyna się zmniejszać. Obecnie bada ją automatyczna stacja międzyplanetarna OSIRIS-REx. Ma się zbliżyć do asteroidy latem 2020 roku.

W ramach swojej misji, stacja pobierze próbki z gruntu jej powierzchni. Wiosną 2021 roku wróci na Ziemię.

Tymczasem już teraz zauważono, że okres rotacji zagrażającej Ziemi asteroidy Bennu zmniejsza się. Powoli, ale regularnie: jedną sekundę co około 100 lat.

Do takiego wniosku doszli naukowcy w oparciu o naziemne obserwacje asteroidy za pomocą teleskopu Hubble’a oraz na podstawie nowych danych z OSIRIS-REx. Obecnie szacowany obrót Bennu wokół własnej osi ma miejsce w ciągu około 4,3 godz.

W perspektywie bardzo długiego czasu jest to dla Ziemi dobra wiadomość. Przyspieszenie rotacji asteroidy sprawia, że prawdopodobnie za jakiś czas rozpadnie się i przestanie nam zagrażać. Niestety, to stanie się w ciągu najwcześniej kilku milionów lat.

Oprócz tego zwiększona prędkość i jednoczesne wpadnięcie w ziemską atmosferę spotęguje zniszczenia, jakich dokona, tak jakby obecnie przewidywane nie były już katastrofalne.

Naukowcy nie wiedzą, jaka jest przyczyna przyspieszenia asteroidy. Podejrzewa się, że jest to tzw. efekt Yarkovsky-O’Keefe-Radzievskii-Paddack, który polega na zmianie prędkości rotacji asymetrycznej asteroidy pod wpływem promieniowania słonecznego.

Prace nad nowym badaniem zostały opublikowane w czasopiśmie Geophysical Research Letters.

Asteroida Bennu to kosmiczna skała, która ma 500 m średnicy i waży 77 mld ton. Jak podaje NASA ten obiekt okrąża Słońce w ciągu 436 dni i z każdym takim okrążeniem przybliża się do Ziemi o 300 tys. km. Naukowcy z Uniwersytetu w Arizonie obliczyli, że prawdopodobieństwo uderzenia Bennu w Ziemię wynosi 1:2 700.

Według naukowców, Bennu może uderzyć w Ziemię 25 września 2135 roku. Jeśli tak się stanie, fala uderzeniowa natychmiast zabiłaby około 4,5 miliarda ludzi, czyli ok. 60 proc. ludzkości i spowodowałaby m.in. gigantyczne tsunami.

Należy wziąć pod uwagę, że podane straty dotyczą współczesności. Liczba ludności na świecie rośnie z roku na rok.

Źródła: Planeta FM/syfa.com/techtimes.com/wiley.com

20 KOMENTARZE

 1. Weźcie wy kurva usuńcie tę stronę z Internetu bo to jedno wielkie rakowisko

 2. To pisza chorzy ludzie szukają sensacji czym więcej ludzi to czyta to ich ranking rosnie do góry A że nie mają co pisać to pisza glupoty

 3. To pisza chorzy ludzie szukają sensacji czym więcej ludzi to czyta to ich ranking rosnie do góry A że nie mają co pisać to pisza glupoty

 4. Ta yhm już w to wierzę w tym roku to już z 4 razy miało coś walnąć i nic się nie stało

 5. ?oprócz tego , ze przyspieszyła to jeszcze leci zygzakiem i robi pętlę co jakiś czas. Autor jest skończonym kretynem.

 6. Jak to sie czyta to nie wiem wlasciwie o co chodzi,to jeden groch z kapusta.Wysiadam

 7. Aż dziw bierze, jak nisko upada etyka ludzi piszących dla mas.
  Tak wygląda walka o kliknięcia w link.
  Nie ważne co się pisze i tak jutro nikt nie będzie pamietać, bo zaleja nas nowa fala „… Koszmarny wypadek gwiazty telewizji…. koniec świata w poniedzialek…. w dwa dni nauczyla się ośmiu języków… ..”

 8. Jak ta asteroida zwolni… Noooo to już się chyba żes…ram że strachu!!!

 9. Tak asteroida baennu przyspieszyła a asteroida Apophis wczoraj miała uderzyć powiedzcie mi jakim cudem dwie asteroida mogą uderzyć w ziemię kiedy ona jest oddalona od nich 42 000 km a Jeszce lepsze jest to że na tej stronie czytałem dwa dni temu że asteroida bennu ma uderzyć 13 marca a jest 17 marca głupoty takie piszą żeby nas tylko przestraszyć

Comments are closed.