Papież Franciszek to heretyk? Profesorowie: „Niemożliwe, by wszyscy papieże mylili się, a tylko on miał w tej sprawie rację”

Papież Franciszek. / Foto: PAP/Abaca
Papież Franciszek. / Foto: PAP/Abaca

Watykan opublikował wydaną 11 maja zeszłego roku decyzję papieża Franciszka, nakazującą prefektowi Kongregacji Nauki Wiary wprowadzenie do Katechizmu Kościoła Katolickiego stanowczej tezy, że kara śmierci jest niedopuszczalna. Zmiana nauczania wywołała reakcję konserwatystów. Pojawiają się nawet oskarżenia o herezję pod adresem papieża Franciszka.

Jak podawał dotąd artykuł 2267. Katechizmu, tradycyjna nauka Kościoła nie wykluczała stosowania kary śmierci, jeśli jest ona jedynym dostępnym sposobem ochrony ludzkiego życia przed niesprawiedliwym napastnikiem. Nowy tekst tego artykułu głosi, iż „kara śmierci jest niedopuszczalna, ponieważ jest zamachem na nienaruszalność i godność osoby”.

Taka zmiana wywołała reakcję ludzi Kościoła. Konserwatyści sugerują, że papież Franciszek jest heretykiem.

Prof. Jacek Bartyzel dokonał wymownego wpisu na jednym z portali społecznościowych.

„Jeżeli kara śmierci jest niedopuszczalna w świetle Ewangelii, to znaczy, że Kościół przez XX wieków, nauczając czegoś wręcz przeciwnego, pozostawał w błędzie. Błądził więc sam Ewangelista Łukasz, przekazujący wyznanie wiary pierwszego zbawionego – Dobrego Łotra na Golgocie, zaświadczającego słuszności kary, na którą został skazany; błądzili Apostołowie, błądziło 260 papieży, błądziły sobory i synody, błądzili Ojcowie i Doktorzy Kościoła, błądzili wszyscy uznani teologowie i kanoniści. A jeżeli tak, to przez te XX wieków Duch Święty był nieobecny w Kościele i każda inwokacja każdego soboru definiującego jakikolwiek dogmat: „postanowiliśmy bowiem Duch Święty i my” była pustotą, kłamstwem i nadużyciem. W ostateczności zatem to sam Jezus Chrystus byłby zwodzicielem obiecując Kościołowi pozostawienie mu w jego doczesnej peregrynacji Ducha Pocieszyciela. Takie są logiczne konsekwencje herezji bergogliańskiej.

Z kolei prof. Adam Wielomski z okazji zmiany Katechizmu przypomniał swój tekst z 2007 roku, w którym czytamy m.in.:

„Żaden papież i żaden autorytet kościelny nie może zmienić obiektywnego faktu, że kara śmierci jest zgodna z nauczaniem Kościoła. (..) Czy katolik może nie zgodzić się z niezmiennym i nieomylnym nauczaniem Kościoła? Może, ale przestając być katolikiem. Każdy, kto głosi, że Kościół katolicki kiedyś aprobował karę śmierci, a dziś już tego nie czyni, jest tym samym heretykiem.

Na swoim profilu społecznościowym prof. Wielomski napisał także:

„Problem papieża-heretyka od stuleci nurtuje kanonistów. Wedle Pastor Aeternus (1870) papież jest nieomylny, ale przed nikim nie odpowiada. Zarazem jest nieomylny tylko wtedy, gdy głosi naukę zgodną z Tradycją. Kanoniści nie potrafią odpowiedzieć na pytanie: co zrobić z papieżem-heretykiem, który nauczałby wbrew Tradycji? Problem może nie być tylko teoretyczny.

Czy mamy już do czynienia z papieżem Franciszkiem heretykiem? Konserwatyści jak widać nie mają już wątpliwości.

20 KOMENTARZE

 1. START UP THE ROTORS
  youtube.com/watch?v=4KOddPQc7hk&t=11s

  Hammer of the Right – NAPISY PL
  youtube.com/watch?v=SISWg0tPzLo

 2. Kara śmierci 2000 lat temu, w obliczu sprawiedliwości, miala zupelnie inny wymiar niż obecnie. Czasy sie zmieniły a nauka Kościoła dazy w bardziej cywilizowane rejony.

 3. Do tych, którzy krytykują decyzję Papieża: Franciszek stanął w obronie życia, mówiąc, że kara śmierci nie powinna mieć miejsca. Nie rozumiem czemu podważacie decyzję Papieża… Przecież tylko przypomniał PIĄTE PRZYKAZANIE – NIE ZABIJAJ… Niektórzy przywołują wielowiekową chrześcijańską tradycję, w której było przyzwolenie na karę śmierci… I tu przypominają mi się słowa Ewangelii św. Marka w rozdziale 7, w której Jezus gromił Żydów:
  «Słusznie prorok Izajasz powiedział o was, obłudnikach, jak jest napisane: Ten lud czci Mnie wargami,
  lecz sercem swym daleko jest ode Mnie. Ale czci Mnie na próżno,
  ucząc zasad podanych przez ludzi. Uchyliliście przykazanie Boże, a trzymacie się ludzkiej tradycji>> Przypominam raz jeszcze piąte przykazanie: NIE ZABIJAJ…

 4. Jana 8:prawda32 i poznacie prawdę, a dzięki prawdzie staniecie się wolni”.

 5. Heretykami to są wszyscy księża. Z jednej strony grzmią o zabójstwie w wypadku wczesnej aborcji, a z drugiej uważają, że można stosować karę śmierci i wysyłać chłopców na wojny! Szczyty hipokryzji. Rolą religii jest szerzenie Pokoju!! Miłosierdzie i Współczucie, Miłość, to jej pryncypia!

 6. Autorze! Nie było jeszcze gorszego zdjęcia? Uważam, że nie papież jest ci bliski, ale diabeł to bliskie ci stworzenie, a daleka ludzka życzliwość i miłość bliźniego.

 7. Wypowiedź charakterystyczna dla idioty brzmi tak:
  „Niemożliwe, by wszyscy papieże mylili się, a tylko on miał w tej sprawie rację”.
  Otóż informuję, że był czas, kiedy wszyscy ludzi mylili się w kwestii płaskości ziemi, obrotu słońca okół ziemi, natury pioruna…
  Aż pojawił się ten jeden, który ogłosił prawdę.
  Ten jeden, wy pseudonaukowe debile, TEN JEDEN!

  • Dokladnie tak.
   Kościół musi ewolułować bo skurczy sie do wymiaru niewilkich wspolnot. Miejsce ktore zwolni zajmie inna religia. Najprawdopodobniej islam. W perspektywie 100-200 lat mozemy stsc sie muzułmańska Europą. O laickosci mozemu zapomniec poniewaz laickosc jest zwiazana z dobrobytem. Dobrobyt rodzi konsumpcjonizm i egoizm. To oznacza 1 dziecko na pare czyli redukcje populacji. Religijne (niezależnie od religii) rodziny sa wielodzietne. Z uplywem czasu to oznacza religijna radykalizacje społeczeństw. Ci którzy beda sie laicyzowac wraz ze wzrostem zamoznosci będę sie sami redukowac i bedą uzyupełniani przez naplyw niewyksztalconych emigrantow z biednych panstw np Afryki.
   Kościół musi ewolulowac a ma narzędzia do tego. Przeciez Jezus przekazal wladze Piotrowi i powiedzial ze to co postanowione na ziemi bedzie uznane w Niebie.
   Brak checi zmian hierarchów to czyste lenistwo usprawiedliwiane dobrem kosciola, teologia i kanonizmem.
   Cala moja troska to tylko chec zycia w kraju wygodnym bo Chrzescijanskim czyli dzisiaj tolerancyjnym, wyrozumialym i humanitarnym. Tego życzę sobie, dzieciom, wnikom itd itd.

 8. Nagonka na Franciszka trwa bo jest niewygodny dla mafi koscielnej która urosła w siłę za królowania JP2. Najlepszy był JP2 który udawał że nie ma problemu z kościelnymi przestępcami po się szarpać jak mozna spokojnie żyć na stolicy Pawłowej

 9. Co to za niedouczeni profesorowie katoliccy. Podobno Kościół chrześciański zawsze głosił, ze życie jest świete i tylko Bóg może je zakończyć. Dał nam nawet przykazania, a jedno z najważniejszych to NIE ZABIJAJ – I TaM NIE MA ŻADNYCH WYJĄTKÓW !!! Chrystus też kazał wybącza i kochać bliźniego swego jak siebie samego. Biblia jest „Slowem Bożym” jednak, pamiętajmy o tym, że spisywanym tylko przez ludzi, wiele, wiele lat po opisanych zdarzeiniach i w sposób jak pasowało ówczesnym oligarchom. Możemy stosować różne kary, ale jeśli pragniemy żyć zgodnie z naukami Chrystusa, to oamiętajmy, NIE WOLNO NAM KRZYWDZIĆ DRUGIEGO CZŁOWIEKA, A TYM BARDZIEJ GO ZABIJAĆ. I to działa w obie strony: zabójca i sedzia. A Kościół katolicki mylił się w bardzo wielu sprawach na przestrzeni wieków, choćby inkwizycja, święcenie broni, ” nawracanie pogan”, ukrywanie pedofilii i innych przestępstw, można wykliczac w nieskończoność. Popieram Papieża i podziwiam Jego odwagę.

  • Jestem wierzącą, znam Biblię i nareszcie mamy myślącego niezaklamanego Papierza. Jestem pełna podziwu dla Jego odwagi, żeby tylko nie było na niego zamachu bo jest dla kleru niewygodny. Popieram powyższy komentarz.

 10. DAYENA :STOLICY PIOTROWEJ!, A TAK SZCZERZE TO JA NIE SZANUJE TEGO HETERYKA FRANCISZKA ,TYLKO ON SIĘ NIE MYLI ? -JASNOWIDZ CZY CO?.DLA MNIE TYLKO JAN PAWEŁ II BĘDZIE PAPIEŻEM.DLACZEGO WSZYSCY PŁAKALI JAK ZMARŁ SKORO TERAZ POŁOWA Z NICH GO KRYTYKUJE. I PODWAŻA JEGO AUTORYTET ŚWIĘTOŚĆ I NAUCZANIE.

 11. Jestem wierzącą, znam Biblię i nareszcie mamy myślącego niezaklamanego Papierza. Jestem pełna podziwu dla Jego odwagi, żeby tylko nie było na niego zamachu bo jest dla kleru niewygodny. Popieram powyższy komentarz.

Comments are closed.