Świat na krawędzi wojny? Saakaszwili alarmuje: Rosja niedługo zaatakuje kolejny kraj. Wybór celu może szokować

Michael Saakaszwili. Foto: PAP/Jacek Turczyk
Michael Saakaszwili. Foto: PAP/Jacek Turczyk

Były prezydent Gruzji Michaił Saakaszwili w opublikowanym na łamach „Foreign Policy” artykule zaalarmował, że wkrótce nowym celem Rosji może stać się kolejne europejskie państwo. Zdaniem polityka, Kreml uderzy tym razem w Finlandię lub Szwecję.

W ocenie Saakaszwilego zaostrzająca się sytuacja wewnętrzna Rosji, kolejny rok spadku dochodów obywateli, czy brak perspektyw na stabilny wzrost gospodarczy, czy zaniedbania w sferze społecznej powodują spadek notowań władzy z Putinem na czele. Polityk podkreślił, że w takiej sytuacji Kreml wykorzystuje jeden scenariusz – atak. Były prezydent Gruzji przypomniał, że tak właśnie było w 2008 roku, kiedy Rosja zaatakowała jego kraj, później Ukrainę i Syrię.

Saakaszwili, który sam o sobie mówi, że „miał tego pecha poznać Putina lepiej niż większość ludzi”, uważa, że nie to „czy” – ale „kiedy i gdzie” Rosja zaatakuje, powinno być przedmiotem dyskusji. Były przywódca Gruzji ocenił, że celem Putina padnie tym razem jedno z państw tzw. przestrzeni postsowieckiej.

Saakaszwili podkreślił, że Putin nie zdecyduje się na zaatakowanie państw bałtyckich, które należą do NATO, czy Białorusi, ponieważ obywatele i opinia publiczna nie będą postrzegać tego, jako przełomowego momentu, prowadzącego do wzrostu potęgi Rosji. Już teraz część społeczeństwa uważa państwo Łukaszenki za kraj o ograniczonej suwerenności, zależnym od Moskwy.

Polityk przewiduje, że Putin uderzy w północne regiony Finlandii i Szwecji, zwłaszcza że Rosja dużą wagę przykłada do kontrolowania tzw. Północnej Drogi Morskiej oraz do bogactw naturalnych na obszarze Arktyki. Ponadto państwa te nie należą do NATO, a słabo zaludnione obszary polarne nie wywołają, zdaniem Saakaszwilego, silnej reakcji społeczności międzynarodowej.

Źródła: Foreign Policy/dorzeczy.pl

15 KOMENTARZE

 1. Darujcie sobie z tymi nagłówkami typu: „świat na krawędzi wojny” ” III wojna św już blisko” itp. chcecie być kolejnym onetem czy wp ?

 2. Gruziński rząd wystawił list gończy za tym geniuszem. Pewnie chcą od niego usłyszeć jakieś nowe bajki.

 3. A szto tam się budu chszanil z kakom to Finlandju ili Szfecju, priamo pajdijom w Amieriku.

 4. Jesteś pie.. y, Misza !
  W.W.Putin jest wielkim i mądrym przywódcą !

 5. Akurat Rosja nie zaatakowała Syrii. Legalny przywódca czyli Baszar Al Asad poprosił ich o pomoc. W sumie gdyby nie Rosja to by dalej trwała tam bestialska wojna wspierana i wywołana przez uSSrael.

 6. @natoo . kazdy o tym wie ze Syrie zaatakowalo USA. Widocznie Misza jak go nazywaja musi zmienic dilera bo dal mu jakis zly towar.

 7. szwecja jest faktycznie krajem upadłym, już niedługo polskie wojsko i policja będą musiały tłumić zamieszki , jakie będą wybuchały na tle religijnym lub rasowym -żeby zapewnić bezpieczeństwo ludności.
  Podobnie w Danii i wschodnich niemczech.

  Jednak Rosja raczej nie napadnie na Szwecję lub Finlandię. Z Finlandią mają doświadczenia, chyba że to ma być rewanż

  • jakie polskie wojsko i policja??? i to jeszcze „musiały”, coś ci się synku pomyliło

 8. A KORWIN WCZORAJ BREDZIŁ W MEDIACH NARODOWYCH ZE GOSPODARKA ROSJI ROZWIJA SIĘ ZNAKOMICIE :)

  Cytat: „zaostrzająca się sytuacja wewnętrzna Rosji, kolejny rok spadku dochodów obywateli, czy brak perspektyw na stabilny wzrost gospodarczy, czy zaniedbania w sferze społecznej”

  To pisze ten Gruzin, autentyczny znawca Moskwy.

  Natomiast bodajże wczoraj słyszałem Korwina trajkocącego w Mediach Narodowych, że gospodarka „rosyjska” rozwija się świetnie (czy coś w tym stylu on rzekł, powtarzam z pamięci).

  Korwin to obciach nad obciachami.

  Chachachacha.

Comments are closed.