Kasjer w niemieckim Lidlu zarabia jak polski dyrektor! Pensja „na dzień dobry” trzy razy wyższa niż w Polsce

Logo Lidla na sklepie/fot. ilustracyjne/fot. DoulosBen/CC BY-SA 4.0/Wikimedia Commons
Logo Lidla na sklepie/fot. ilustracyjne/fot. DoulosBen/CC BY-SA 4.0/Wikimedia Commons

Lidl w Niemczech podniósł płacę minimalną do poziomu 12,50 euro brutto za godzinę, co w przeliczeniu na złotówki daje blisko 54 za godzinę pracy. Sieć handlowa w Polsce również podniosła płace minimalne… do 3100 zł brutto miesięcznie.

Z początkiem marca Lidl zmienił system wynagrodzeń pracowników i teraz w Polsce zarabia się od 3100 do 3800 zł brutto na początek. Po roku Lidl gwarantuje skok płacy od 3250 zł do 4050 zł brutto miesięcznie.

Całkiem inaczej sytuacja kształtuje się w Niemczech. W przeliczeniu na złotówki pracownicy Lidla „na dzień dobry” dostają aż 8600 zł brutto miesięcznie.

Sieć zapewnia, że wynagrodzenia różnią się w zależności od lokalizacji sklepu i kosztów życia z nią związanych. Jednak te tłumaczenia mają się nijak do dysproporcji między pracownikami w Polsce i w Niemczech.

Portal dlahandlu.pl podaje, że w niemieckim Lidlu od marca minimalne wynagrodzenie wynosi 12,50 euro brutto na godzinę, co przy założeniu, że liczba godzin pracy w miesiącu wynosi 160 godzin, daje wynagrodzenie w wysokości 2000 euro miesięcznie.

Stawkę minimalną otrzymuje każdy pracownik – niezależnie od doświadczenia. Z tego wynika, że pensję w wysokości 8600 zł miesięcznie dostają nawet niewykwalifikowani oraz tymczasowi pracownicy Lidla w Niemczech.

Chcemy zaoferować naszym pracownikom uczciwy poziom wynagrodzeń. 12,50 euro za godzinę to nasza minimalna płaca już na wstępie. Żaden pracownik Lidl Niemcy nie zarabia mniej. Wręcz przeciwnie, większość kolegów otrzymuje znacznie wyższe wynagrodzenie godzinowe – mówił prezes Lidl Niemcy Matthias Oppitz cytowany przez dlahandlu.pl.

Niemiecki Lidl w 2010 roku, jako pierwszy sprzedawca artykułów spożywczych, wprowadził płacę minimalną „na start” w wysokości 10 euro za godzinę.

Źródła: money.pl/dlahandlu.pl

Comments are closed.