Kolejny sondaż, tym razem rządowego CBOS. PiS zdecydowanym liderem, KE drugie miejsce. Kukiz’15 na granicy progu wyborczego

Jarosław Kaczyński (PiS) oraz Grzegorz Schetyna (PO). / fot. PAP
Jarosław Kaczyński (PiS) oraz Grzegorz Schetyna (PO). / fot. PAP

42 proc. badanych, którzy zamierzają wziąć udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego, oddałoby głos na kandydatów Prawa i Sprawiedliwości, a 26 proc. na kandydatów Koalicji Europejskiej. Zamiar głosowania deklaruje 58 proc. respondentów – wynika z sondażu rządowego CBOS. To kolejny zaraz po IBRIS sondaż, w którym wyniki przeczą finałowi kampanii wyborczej w Gdańsku.

W marcu zainteresowanie wyborami do Parlamentu Europejskiego deklaruje 54 proc. badanych, przy czym 24 proc. – zdecydowanie. Odsetek respondentów zainteresowanych wyborami europejskimi wzrósł o 10 pkt proc. w stosunku do lutego.

44 proc. ankietowanych nie jest zainteresowanych wyborami do europarlamentu (spadek o 10 pkt proc. od lutego), przy czym 15 proc. zdecydowanie. Tak jak przed miesiącem, 2 proc. respondentów wybrało odpowiedź „trudno powiedzieć”.

58 proc. ankietowanych deklaruje, że zamierza wziąć udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego, co oznacza wzrost o 6 pkt proc. od lutego. 26 proc. jeszcze nie wie czy weźmie w nich udział (bez zmian), a 15 proc. deklaruje, że raczej nie weźmie w nim udziału (spadek o 7 pkt proc.).

Wśród badanych, którzy zadeklarowali, że zamierzają wziąć udział w wyborach, 42 proc. oddałoby głos na PiS. Koalicja Europejska uzyskałaby poparcie 26 proc. To ponad 10 proc. różnicy w wyniku, jaki fatalna opozycja zyskałaby według IBRIS.

5 proc. respondentów zagłosowałoby na Kukiz’15 i to ostatnie ugrupowanie, które ewentualnie weszłoby do unioparlamentu według rządowego CBOS-u.

Poniżej progu znalazłaby się Wiosna (4 proc.) i Konfederacja KORWiN, Liroy, Braun, Narodowcy (3 proc.). 1 proc. respondentów zamierza poprzeć w wyborach do PE kandydatów Lewicy Razem (Partia Razem, Unia Pracy, Ruch Sprawiedliwości Społecznej), tyle samo zamierza głosować na inna partię niż wymienione w badaniu i tyle samo odmówiło odpowiedzi na pytanie o preferencje wyborcze.

Poparcie poniżej 1 proc. zanotowano w przypadku ugrupowań: Polska Fair Play, Ruch Prawdziwa Europa (Marek Jurek i Mirosław Piotrowski) oraz Ruch 11 Listopada.

16 proc. jeszcze nie zdecydowało na kogo zamierza głosować.

CBOS przeprowadził sondaż w dniach 7–14 marca 2019 r. na liczącej 1046 osób próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Źródła: PAP/nczas.com

19 KOMENTARZE

 1. Socjotechnika – robią sondaż za psie pieniądze na grupie 1 tyś oso=ób z czego 500 to znajomi – potem należy utrwalić wyniki (kolejne sondaże) tak aby na końcu wyborów wyniki miedzy sondażami a wyborami były zbliżone , wła la , a tak na prawdę , prawda wygląda zupełnie inaczej . Jak sondaż to grupa min. 1mln osób !!! 1:36

  • Chyba nie od dzisiaj wiemy , że kurvy z miejsca 1 i 2 powinny wisieć a nie awansować !

  • Nie ważne jaki sondaż ważne ile jest wałkowane kto prowadzi w sondażach, potem dureń głosuje za większością :)

   • Nie prawda. Ja zagłosuję za PIS ponieważ poprzednia władza mnie okradała. A Ci oddają. Oddają a nie rozdają bo to nasze pieniądze. Pana i moje. Poza tym nie lubię chamstwa.

  • O TYM CO TRZEBA ZROBIĆ Z “lewusami” WSZELKIEJ “maści i nazwy” NAWET “euro(pseudo)prawicowej” :
   START UP THE ROTORS
   youtube.com/watch?v=4KOddPQc7hk&t=11s
   KTOŚ JUŻ KIEDYŚ WALCZYŁ PRZECIWKO “lewusom” W OBRONIE SWOJEGO NARODU DAJĄC NAM PRZYKŁAD, ŻE MOŻNA ZWYCIĘŻYĆ :
   Hammer of the Right – NAPISY PL
   youtube.com/watch?v=SISWg0tPzLo
   NIEdamy SIĘ “omamić-zaczarować-uśpić” i BĘDZIEMY WALCZYĆ :
   CONTRA MUNDUM – Pieśń Konfederatów Barskich
   youtube.com/watch?v=-0e3vOouvqs

 2. POPiSowa socjalistyczna nazi-bolszewia z Magdalenki prowadzi. Ich opiekun Kiszczak byłby z nich dumny.

 3. Kukiz nawet nie wejdzie do unio-kołchozu, a KONFEDERACJA dostanie powyżej 20 procent – Będzie zdziwienie lewactwa PiSowskiego jak z Braunem.

 4. Nie macie pojęcia ilu ludziom nie po drodze z wami tylko dlatego że rzucacie gnojem bez jakiejkolwiek refleksji. I ja byłem za PO ale te wasze teksty są odpychające.

Comments are closed.