Skandal z mieszkaniami komunalnymi! 50 tysięcy lokali stoi pustych a rodziny latami czekają na własny kąt

Pustostan Fot. Wikipedia Autor: Grzegorz Koronkiewicz
REKLAMA

Nie zmniejszają się kolejki po mieszkania komunalne, podczas gdy prawie 50 tys. lokali stoi pustych.

Wykorzystanie tych lokali spowodowałoby, że co trzecia rodzina dostałaby mieszkanie. Zamiast tego mamy coraz dłuższe kolejki po mieszkania. Wina leży po stronie samorządów.

REKLAMA

Gdyby udało się ściągnąć pieniądze wynikające z zadłużenia lokatorów tych mieszkań, przynajmniej w jakiejś części, to można byłoby przeznaczyć na remont mieszkań, które znajdują się w zasobach samorządów, ale nie nadają się do zamieszkania. Gminy mogłyby zaoferować o wiele więcej lokali.
Ten dług jest szacowany na 4 mld zł.

Najgorzej z lokalami komunalnymi jest na Pomorzu, gdzie na przydział lokalu socjalnego czy komunalnego trzeba czekać nawet kilkanaście lat.

Mimo ogromnego odpływu młodych ludzi na emigrację zasoby w gminach z roku na rok maleją. Gminy rzadko inwestują w budownictwo komunalne, w efekcie zasoby mieszkaniowe dramatycznie spadły. W 1990 r. było w Polsce 1980,3 tys. mieszkań komunalnych. W 2016 r. liczba tych lokali spadła do 868,5 tys.

Za to gminy mają prawie 50 tys. pustych mieszkań. To 41% wszystkich pustostanów w Polsce.

Mimo to gminy remontów nie prowadzą.

„Gruntowne remonty gminnych zasobów mieszkaniowych na większą skalę były w 2016 r. podejmowane niezwykle rzadko. Spośród analizowanych 669 miast aż w 306 takie działania w ogóle nie miały miejsca, od 0 proc. do 1 proc. lokali zostało wyremontowanych gruntownie w 122 jednostkach. Znaczna część miast w ostatnich latach nie prowadziła żadnej działalności remontowej. W 2016 21,2 proc. miast nie prowadzono w ogóle prac remontowych, a remontów gruntownych nie podjęto w ogóle w 45,7 proc. ankietowanych samorządów” – takie informacje zawiera raport Obserwatorium Polityki Miejskiej.

Źródło: Money.pl

REKLAMA