Skandal z mieszkaniami komunalnymi! 50 tysięcy lokali stoi pustych a rodziny latami czekają na własny kąt

Pustostan Fot. Wikipedia Autor: Grzegorz Koronkiewicz

Nie zmniejszają się kolejki po mieszkania komunalne, podczas gdy prawie 50 tys. lokali stoi pustych.

Wykorzystanie tych lokali spowodowałoby, że co trzecia rodzina dostałaby mieszkanie. Zamiast tego mamy coraz dłuższe kolejki po mieszkania. Wina leży po stronie samorządów.

Gdyby udało się ściągnąć pieniądze wynikające z zadłużenia lokatorów tych mieszkań, przynajmniej w jakiejś części, to można byłoby przeznaczyć na remont mieszkań, które znajdują się w zasobach samorządów, ale nie nadają się do zamieszkania. Gminy mogłyby zaoferować o wiele więcej lokali.
Ten dług jest szacowany na 4 mld zł.

Najgorzej z lokalami komunalnymi jest na Pomorzu, gdzie na przydział lokalu socjalnego czy komunalnego trzeba czekać nawet kilkanaście lat.

Mimo ogromnego odpływu młodych ludzi na emigrację zasoby w gminach z roku na rok maleją. Gminy rzadko inwestują w budownictwo komunalne, w efekcie zasoby mieszkaniowe dramatycznie spadły. W 1990 r. było w Polsce 1980,3 tys. mieszkań komunalnych. W 2016 r. liczba tych lokali spadła do 868,5 tys.

Za to gminy mają prawie 50 tys. pustych mieszkań. To 41% wszystkich pustostanów w Polsce.

Mimo to gminy remontów nie prowadzą.

„Gruntowne remonty gminnych zasobów mieszkaniowych na większą skalę były w 2016 r. podejmowane niezwykle rzadko. Spośród analizowanych 669 miast aż w 306 takie działania w ogóle nie miały miejsca, od 0 proc. do 1 proc. lokali zostało wyremontowanych gruntownie w 122 jednostkach. Znaczna część miast w ostatnich latach nie prowadziła żadnej działalności remontowej. W 2016 21,2 proc. miast nie prowadzono w ogóle prac remontowych, a remontów gruntownych nie podjęto w ogóle w 45,7 proc. ankietowanych samorządów” – takie informacje zawiera raport Obserwatorium Polityki Miejskiej.

Źródło: Money.pl

6 KOMENTARZE

 1. To żadna niespodzianka, po prostu urzędasy z partyjnych nadań, zwłaszcza z tych poprzednich, kiedy to PiS przegrywał, trzymają te lokale dla „swoich”. Dlatego właśnie najgorzej jest na Pomorzu, gdzie nasycenie POstęPOwcem i lemingiem jest tak duże. A potem wyłażą na wierzch bulwersujące fakty, że ktoś kupił mieszkanie za ułamek ceny rynkowej, najczęściej z głupim tłumaczeniem, że przecież każdy mógł tak zrobić. Nie, właśnie że nie każdy, tylko krewny i znajomy królika, jak w Wawie u HGW. To wszystko już było wielokrotnie opisywane, chociaż zazwyczaj media mainstreamowe starały się takie przypadki przemilczeć, a „zaprzyjaźnione” sądy ukręcały sprawom łeb.

  • Czy ja wiem… czy to może być jedyny powód… Mnie dziwnie jakoś nasunęła się myśl, że pieniądze na remonty i inne sprawne działania szybciutko się znajdą gdy „nowi polacy” będą w silnej potrzebie i pojawią się w NASZYM! kraju!?… Dla Polaków nic nie muszą robić… Wystarczy, że co rusz przypominają jaka to komuna była niedobra?… W nowej Polsce dla Polaków wszystko mają? Zwłaszcza dla tych bezdomnych i emigrantów za chlebem?…Skandal co zrobiono i robi się w NASZYM! kraju i z NASZEGO! kraju…Skandal co robią z Polakami!…Śpijmy dalej błogim snem…

   • całkiem możliwe, że te zasoby są trzymane na rzecz spłacania roszczeń eskimoskich

  • Zgadza się podobnie jest na Dolnym Śląsku np. w Wałbrzychu. Ale jest jeszcze coś gorszego samorządy nie chcą sprzedawać mieszkań lokatorom którzy mieszkają w takich lokach kilkadziesiąt lat. Przykład Wałbrzych. W zeszłym roku po cichu w Wałbrzychu zmniejszono bonifikatę na wykup mieszkań komunalnych do 50% ale za to osoby które dostały mieszkania do remontu po 2011 roku mają bonifikatę 90%. To wszystko dzieje się w jednym z najbardziej zadłużonych miast w Polsce. To wygląda na przygotowanie do okupacji żydowskiej Polski.

 2. Skandal skandalem ale obywatele siedzą z założonymi rękoma i czekają na manne z nieba.Trzeba ruszyć tyłek pójść na dyżur radnego i dopytać dlaczego stoją pustostany a ludzie nie mają gdzie mieszkać. Tylko odpowiedzialna AKTYWNOŚĆ ludzi może zmienić pozytywnie otaczający świat.
  Poza tym przecież te samorządy wybrali obywatele więc tym bardziej mogą je rozliczać. Polak narzeka ale nic nie zrobi dla zmiany.

Comments are closed.