
Prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew poinformował we wtorek, że podał się do dymisji. 79-letni polityk sprawował ten urząd od 1991 roku.
„Podjąłem decyzję o zakończeniu sprawowania urzędu prezydenta” – powiedział w wystąpieniu telewizyjnym Nazarbajew.
Nursułtan Äbyszuły Nazarbajew rządził w Kazachstanie od 30 lat – jako pierwszy sekretarz KC Komunistycznej Partii Kazachskiej SRR od 22 czerwca 1989 do 14 grudnia 1991, potem jako prezydent Kazachskiej SRR od 24 kwietnia 1990 do 16 grudnia 1991, a następnie jako prezydent Kazachstanu od 16 grudnia 1991.
W 2010 roku parlament nadał mu tytuł Jelbasy, co oznacza „lider nacji”.
Nazarbajew jest postacią kontrowersyjną. Zwolennicy podkreślają jego duży wkład w rozwój kazachskiej gospodarki, zapewnienie stabilizacji politycznej i dynamiczny rozwój społeczny. Na Zachodzie zdobył punkty, gdy w latach 90. rozkazał zlikwidować odziedziczony przez Kazachstan poradziecki arsenał nuklearny.
Polityka wewnętrzna prezydenta opierała się na idei kooperacji między wszystkimi grupami narodowościowymi i etnicznymi w kraju. Takie rozwiązanie umożliwiło załagodzenie różnic w społeczeństwie i uniknięcie jakichkolwiek konfliktów, dzięki czemu Kazachstan wyróżniał się na tle innych krajów regionu, gdzie często dochodziło do etnicznych starć. Przeciwnicy oskarżają go jednak o tendencje autorytarne oraz tłamszenie opozycji.
Pod rządami Nazarbajewa Kazachstan stał się też pierwszym z postsowieckich krajów w Azji Środkowej, który zrezygnował z cyrylicy i wprowadził alfabet łaciński. Decyzja o dymisji też wyznacza nowe standardy jako zerwanie z modelem dożywotnio panującego satrapy (chyba, że wcześniej obali go rewolucja). Tak też może być odebrana np. na Białorusi.
Żoną prezydenta jest Sara Nazarbajewa (ur. 1941). Ma z nią trzy córki: Darigę, Dinarę i Aliję. Prezydent słynie z zamiłowania do sportu oraz zdrowego trybu życia: gra w tenisa, jeździ na nartach, pływa i chodzi na siłownię.