Tak marnuje się pieniądze podatników. Oświetlone przejście dla pieszych wśród pól i lasów. „Bo potrzebne były punkty za poprawę bezpieczeństwa” [FOTO]

przejście dla pieszych na Lubelszczyźnie, Fot. Piotrek Barszczewski

W nietypowej lokalizacji powstało jedno z przejść dla pieszych. Między polami, w pobliżu lasów – w miejscu, gdzie ruch drogowy w zasadzie nie istnieje – umieszczono oświetlone pasy.

Jeden z mieszkańców gminy Wysokie, korzystając z iście wiosennej pogody, wybrał się w niedzielę na przejażdżkę rowerową. Tego, co zobaczył, nikt nie mógłby się spodziewać. W miejscowości Słupeczno, wśród pól i lasów, jego oczom ukazało się… przejście dla pieszych. Co więcej, wyposażone było w pełną infrastrukturę, mającą na celu zwiększenie bezpieczeństwa przechodniów.

Oprócz zmuszającej potencjalnych kierowców do znacznego ograniczenia prędkości wysepki, znalazł się tam również maszt z panelami fotowoltaicznymi, których instalacja zasila znak ostrzegawczy i oświetlenie przejścia. Dodatkowo system wspomagany jest przez wiatrak, który również produkuje energię. Żeby było jeszcze bardziej kuriozalnie, ani po jednej ani po drugiej stronie przejścia nie ma żadnych chodników – tylko pola uprawne.

Zastanawia mnie kim trzeba być i jak umiejętnie zarządzać funduszami, aby w miejscu w którym nie ma praktycznie żadnego ruchu robić coś takiego. Spędziłem tam około 40 minut i w tym czasie nie przejechał ani jeden samochód, jak też nie pojawiła się ani jedna osoba piesza – skomentował Piotrek Barszczewski.

Okazało się, że jest to droga gminna nr 107302, przez lata pozostająca w fatalnym stanie. Gmina postanowiła ją wyremontować ze względu na liczne dziury i wyrwy. Prace ruszyły pod koniec kwietnia 2017 roku. Wcześniej gmina wystąpiła o dofinansowanie przedsięwzięcia w ramach „Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019”.

Koszt prac opiewał na kwotę przeszło 540 tys. zł. Z tego 258 tys. zł pokryto z budżetu Wojewody Lubelskiego, 132 tys. zł z Zarządu Powiatu Lubelskiego, a gmina dołożyła prawie 150 tys. zł.

Oprócz położenia nowej nawierzchni, zakres prac obejmował również odwodnienie drogi, przebudowę zjazdów, budowę peronów autobusowych oraz roboty w zakresie bezpieczeństwa organizacji ruchu.

Absurdalnie położone przejście dla pieszych zostało zbudowane w ramach poprawy bezpieczeństwa. Okazało się, że głównym kryterium było uzyskanie punktów niezbędnych do otrzymania dofinansowania.

Przejście dla pieszych na tym odcinku drogi gminnej zostało zaprojektowane i wybudowane ze względu na dodatkowe punkty przyznawane na etapie oceny wniosku za poprawę bezpieczeństwa. Punktowane były tzw. wyniesione przejścia dla pieszych z progiem zwalniającym oraz z odpowiednim oznakowaniem. Zaznaczam, że droga została zmodernizowana za kadencji poprzedniej Wójt, w związku z tym nie chcę oceniać zasadności budowy przejścia w tym miejscu. Najważniejsze z punktu widzenia mieszkańców jest to, że powstała nowa nawierzchnia – wyjaśnił w rozmowie z portalem lublin112.pl Łukasz Kaliński, zastępca Wójta gminy Wysokie.

Nie wiem czy to przejście dla ludzi czy zwierząt. Dokładnie taki sam obiekt na tej samej drodze stoi kilometr dalej w stronę Łosienia. Jednak tam jest przynajmniej teren zabudowany – mówił cytowany przez portal Piotrek Barszczewski, który także nadesłał zdjęcia absurdalnego przejścia.

przejście dla pieszych, fot. Piotrek Barszczewski
przejście dla pieszych, fot. Piotrek Barszczewski

Źródło: lublin112.pl

14 KOMENTARZE

 1. Debilny socjalizm w praktyce czyli urzędnicy zgarnęli swoją dole za pseudoprace wcześniej zrabowaną podatnikom przez socjalistyczny aparat państwa. Głupota i złodziejstwo jako jedne z głównych cech socjalistów.

 2. Ten idiota, co to zamontował niech sobie nie żałuje i w każdym lesie zamontuje taką sygnalizację „dla pieszych”. Może niekiedy nawet wiewiórki i łosie z tego skorzystają TY ŁOSIU! do potęgi! Wystąp od razu o przyznanie nagrody YOBLA! Z pewnością zajmiesz/zajmiecie pierwsze miejsce!

  • Ten co to robił napewno nie był inicjatorem tego, a wyrobnikiem. Więc po co się go czepiasz baranie. Wykonał co mu zalecono.

 3. W podobno kapitalistycznych korporacjach też są takie absurdalne systemy premiowania, np. za zgłaszanie jakiś bzdur, które potem przetrawia system, z którego w korpo żyją zgodnie np. HR, BHP i IT. Ale słupki, wykresy i statystyki się zgadzają. To po prostu tow. Parkinson.

  • profesor Parkinson! Faktycznie tylko publicysta, pisarz, niestety urzędowe durnie z władzy boją sie jego praw jak ognia, bo ich demaskuje.

 4. Kiedyś niebo było niebieskie jak znak drogowy ale przez 4 ostatnie lata za czasów rządów PiS więcej opryskują nas samolotami przez co dym z komina leci na ulicę i się z tym łączy i mamy smog

 5. Co w tym dziwnego? W miastach takich kwiatków są tysiące. Np latarnie świecące do okien.

  • – nic dziwnego, przeciez PRZESTĘPCZOŚĆ-ZORGANIZOWANA-ŹLE jest legalna
   – mafia jak gang olsena – to nasz Rząd i Samorzad
   – Morawiecki, Ty Głupku! patrz ile mojego vatu przerabia na gówno Twoja biurokracja, Twoja Niepodległa!!!

   • A Ty wiesz kiedy to wykonano ? Moze to tam jest 5, 8 czy ileś tam lat, a dopiero teraz ktoś to upublicznił. Naprawdę nie używacie wyobraźni ? czy jesteście tak zawistni..

 6. to są piniendze wyrzucone w błoto bo tam nie musi być pasów dla pieszych, tera ten co wydał polecenia powinien za to zapłacić ze swojej kieszeni

 7. To nie absurd , ale kompromitacja , osoby odpowiedzialne za ten gniot , winny zostać dyscyplinarnie zwolnione z Urzędu , powinny dostać zakaż zatrudnienia na 10 lat w Urzędach Państwowych oraz zwrot kosztów inwestycji .

Comments are closed.