Zachęcali dziewczyny do noszenia spódnic. Zostali oskarżeni o uprzedmiotowienie kobiet

Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay

Akcja samorządu uczniowskiego II LO im. Dąbrówki w Gnieźnie wywołała medialną burzę. Z okazji Dnia Kobiet zachęcano uczennice do przyjścia do szkoły w spódnicach lub sukienkach, co miało gwarantować zwolnienie z niezapowiedzianych kartkówek i odpowiedzi ustnych tego dnia. Posypały się słowa krytyki. Teraz odbędą się „zajęcia o tolerancji” i spotkanie z prawnikiem.

II Liceum Ogólnokształcące im. Dąbrówki w Gnieźnie 5 marca zamieściło na swoim profilu na Facebooku zapowiedź akcji z okazji Dnia Kobiet. Na ten dzień zaplanowano m.in. konkurs na najsympatyczniejszą dziewczynę z każdej klasy oraz najsympatyczniejszą kobietę pracującą w szkole. Samorząd poinformował również, że każda dziewczyna, która przyjdzie w spódnicy lub sukience, zostanie zwolniona z odpowiedzi ustnych i niezapowiedzianych kartkówek.

Ten ostatni pomysł wywołał falę krytyki. Mimo że podobną akcję przeprowadzono z okazji Dnia Chłopaka, kiedy to uczniowie, którzy założyli krawaty i marynarki, byli zwolnieni z niezapowiedzianych form sprawdzenia wiedzy. Teraz jednak uznano, że akcja ta jest uprzedmiotowieniem kobiet.

Ponadto na szkolnym profilu pojawiły się także krytyczne głosy odnoszące się do reakcji szkoły. Po fali nieprzychylnych komentarzy placówka postanowiła bowiem zorganizować zajęcia na temat tolerancji.

„Wpis miał na celu motywować społeczność uczniowską do integracji, zabawy i życzliwości wobec siebie. Większość szkół w Polsce organizuje podobne akcje. Także w Gnieźnie takie akcje odbyły się w wielu szkołach. Warto też dodać, że z okazji wcześniejszego Dnia Chłopca, podobny happening był zorganizowany w Dąbrówce i chłopcy, którzy założyli krawaty i marynarki byli symbolicznie zwalniani z odpowiedzi i kartkówek” – oświadczyło LO.

W reakcji na te wydarzenia, starostwo powiatowe postanowiło zorganizować pod koniec marca spotkanie samorządów uczniowskich z gnieźnieńskich szkół ponadgimnazjalnych z przedstawicielami rad młodzieżowych Wielkopolski. Uczniowie będą mogli wówczas porozmawiać m.in. z prawnikami.

Łukasz Kaszyński – dyrektor wydziału edukacji i sportu – w rozmowie z Onetem tłumaczył, że chodzi o wsparcie uczniów, którzy znaleźli się w ogniu krytyki i nie w każdym wypadku potrafili na nią odpowiednio zareagować.

Chcemy zwrócić uwagę uczniom na odpowiedzialność za słowa „wypowiedziane” w sieci. Nie tylko w kontekście tej sytuacji, która miała miejsce. Podczas spotkania samorządów uczniowskich m.in. z prawnikiem będzie możliwość porozmawiania o tym, jak zapobiegać i odpowiednio reagować na krytykę czy hejt – mówił Kaszyński.

W obecnych czasach bardzo łatwo – zwłaszcza w mediach społecznościowych, gdzie wielu użytkowników czuje się anonimowo – używa się niewłaściwego języka wobec innych. Przedstawiciele samorządów uczniowskich będą mieli okazję zastanowić się nad tym, jakie są przyczyny takich zjawisk, jak można im zapobiegać w przyszłości oraz jakie są konsekwencje prawne – dodawał, podkreślając, że spotkanie z samorządami uczniowskimi było planowane już od dawna, a teraz dodano jedynie do programu rozmowę z prawnikiem.

Źródło: onet.pl

20 KOMENTARZE

 1. O TYM CO TRZEBA ZROBIĆ Z “lewusami” WSZELKIEJ “maści i nazwy” NAWET “euro(pseudo)prawicowej” :
  START UP THE ROTORS
  youtube.com/watch?v=4KOddPQc7hk&t=11s
  KTOŚ JUŻ KIEDYŚ WALCZYŁ PRZECIWKO “lewusom” W OBRONIE SWOJEGO NARODU DAJĄC NAM PRZYKŁAD, ŻE MOŻNA ZWYCIĘŻYĆ :
  Hammer of the Right – NAPISY PL
  youtube.com/watch?v=SISWg0tPzLo
  NIEdamy SIĘ “omamić-zaczarować-uśpić” i BĘDZIEMY WALCZYĆ :
  CONTRA MUNDUM – Pieśń Konfederatów Barskich
  youtube.com/watch?v=-0e3vOouvqs

  • Zrzucanie z helikopterów jest mało efektywne. Tu trzeba większych mocy przerobowych.

  • „każda dziewczyna, która przyjdzie w spódnicy lub sukience, zostanie zwolniona z odpowiedzi ustnych i niezapowiedzianych kartkówek.”
   Szantaż, to nie zachęcane, ale emocjonalne wymuszanie.
   Na ” dzień chłopca” powinni chłopkom przyjść w komżach , czy to nie najbardziej pożądany dzisiaj strój ??

 2. „Uczniowie będą mogli wówczas porozmawiać m.in. z prawnikami”
  Uczniowie powinni popukać się w głowę i robić swoje, olewać wichrzycieli i prowokatorów ciepłym moczem. Angażowanie prawników tylko nada powagi stronie przeciwnej, podkręci ją do dalszych działań. Nie można reagować na każde ustne pierdnięcie ze strony feministek, zboków oraz innych sponsorowanych przez UE i Sorosa, bo wreszcie obudzimy się któregoś dnia w kraju, gdzie panuje całkowity kołchoźniczy, komunistyczny unisex, wszyscy ubierają się w drelichowe spodnie i marynarki, a założenie spódnicy, wyeksponowanie kobiecego (i męskiego) pierwiastka będzie karane.

 3. Gdyby dziewczyny ogolily sie na lyso i zapuscily brody na dzien kobiet to by bylo w porzadku.

 4. Pewnie grube feministki miały pretensje, bo przecież w spódnicy wyglądałyby komicznie.

  • Dlatego feministkami zostają przeważnie brzydkie nieatrakcyjne pasztety.

 5. Zaorac świrów z Gniezna. Bardzo dobra i w sumie miła dla dziewczyn akcja i tylko w chorych łbach moze zrodzic podejrzenie, że założenie spódnicy przez dziewczynę to uprzedmiotowienie. Fajnie widziec dziewczyny w kobiecych ciuchach i niech korzystaja z mozliwosci pokazania lłdnych nóg.

  • O tym, co jest miłe dla kobiety, pozwól decydować każdej z nich osobna. Nie twoja sprawa.

   • Nosić możesz co chcesz ale bezkarnie obrażać czyjego rozumu (nawet anonimowo w internecie) już nie, bo będzie reakcja. Gdzie, Biedna Kobieto, widzisz tu próbę decydowania o tym co dziewczyny mają zakładać?

    • „Szantaż emocjonalny – technika manipulacji, mająca na celu wpłynięcie na uczucia i emocje drugiej osoby w celu wymuszenia na niej określonego zachowania. Sprawcy używają go świadomie, z reguły wobec osób, których reakcję są w stanie przewidzieć.
     Technika „kusiciel” – sprawca szantażu emocjonalnego wydaje się być przyjaźnie nastawiony do szantażowanego, obiecuje jej korzyści w zamian za spełnienie swoich roszczeń”
     Ciekawe,czy te co się nie dostosowały, były szczególnie odpytywane w tym i w innych dniach ? Co do fanatycznych nauczycieli, nie trudno się domyślić.
     Przypominam sobie z moich lat szkolnych takie zachowania.

 6. Brzydkie, grube, owłosione, baby, których nikt nie chce i jedyne co im pozostaje to nienawiść i obżeranie się.

 7. Kasiu, mamusia tak do ciebie prawiła, może tatuś też ? Wyrazy współczucia.

Comments are closed.