30-latka z Ełku oszukała 150 osób na 60 milionów złotych. Stworzyła potężną piramidę finansową

Policja. Obrazek ilustracyjny. Foto: PAP/Marcin Bielecki
Policja. Obrazek ilustracyjny. Foto: PAP/Marcin Bielecki

Policjanci z Ełku zatrzymali 30-letnią mieszkankę miasta podejrzaną o stworzenie tzw. piramidy finansowej. Kobieta zajmująca się doradztwem finansowym miała oszukać około 150 osób, które powierzyły jej 60 milionów złotych.

O zatrzymaniu 30-letniej kobiety, a także jej 29-letniego partnera poinformował PAP w czwartek mł. asp. Antoni Rzeczkowski z Komendy Głównej Policji. Podejrzana mieszkanka Ełku miała zajmować się doradztwem finansowym oraz pośrednictwem przy udzielaniu kredytów.

Kobieta proponowała pokrzywdzonym zaciągnięcie kredytu na niezwykle zyskowne lokaty krótkoterminowe pod pozorem współpracy z jedną z firm finansowych. – Współpraca ta w rzeczywistości nie miała miejsca – podał Rzeczkowski.

Zysk z rzekomych lokat miał wynosić nawet 30-40 procent w pierwszym kwartale inwestycji.

Początkowo 30-latka wywiązywała się ze zobowiązań i wypłacała klientom pieniądze, chcąc wzbudzić ich zaufanie. Wszystkie stosowane przez nią zabiegi osłabiały czujność pokrzywdzonych i przyciągały nowych klientów – podała policja.

Pokrzywdzonych w tej sprawie jest około 150 osób, które przekazały podejrzanej blisko 60 milionów złotych. Znaczną część klientów mieli stanowić znajomi 30-latki i członkowie rodziny.

Jak wynika z ustaleń śledczych, wśród pokrzywdzonych są osoby, które zaciągnęły kredyty w wysokości 500-900 tys. zł., by przekazać podejrzanej pieniądze na rzekome inwestycje. Niektórzy pokrzywdzeni mieli podpisywać wnioski kredytowe in blanco, bez wpisanej kwoty.

Osoba przystępująca do projektu musiała także podpisać klauzulę poufności, za której złamanie groziła kara finansowa w wysokości 5 milionów złotych – powiedział mł. asp. Rzeczkowski.

Jak podała KGP, zgromadzony przez policję i prokuraturę materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie kobiecie zarzutów oszustwa oraz prania pieniędzy. Zarzut prania pieniędzy usłyszał także zatrzymany w związku z tą sprawą partner kobiety.

Na wniosek prokuratury Sąd Rejonowy w Ełku aresztował podejrzanych na trzy miesiące. Grozi im kara pozbawienia wolności do lat 10 – poinformowała policja.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Funkcjonariusze zabezpieczyli majątek pary wart 3,5 miliona złotych. Trwają ustalenia, co stało się z resztą wyłudzonych pieniędzy.

Źródło: PAP

15 KOMENTARZE

  • No, ale co tu w takim razie powiedzieć o piramidzie finansowej jaką jest ZUS???!!!!
   I do tego PRZYMUSOWĄ PIRAMIDĄ?
   I przede wszystkim dla NAJBIEDNIEJSZYCH?

 1. Jak Polska para oszuka , złodzieje na 10 lat do więzienia ! jak bank wypłaci 400 tyś facetowi co miał 1 mln to wszystko zgodnie z prawem !

 2. Ale wariaci. Zgarneli 60 mln i jeszcze tu mieszkali? Dawno bym dal dyla w bezpieczne miejsce.

 3. Ale to trzeba mieć nagrane we łbie by jakiejś osobie dach swoje 900tys zł na coś tam :-) polacy to naprawdę cioci. Ci zaś sie oblowili i spokojnie czekali aż ci ich zgłoszą i pójdą siedzieć. Kto z nich bliższy???? Jedni i drudzy głupsi od zwykłych baranów

 4. Proste dzielenie i wychodzi, ze klienci inwestowali statystycznie po 400 tysiecy kazdy, wiec na biednych nie trafilo. Apetyt oszustow, wzrastal w miare jedzenia i tak sie zagalopowali w swej lapczywosci i nie potrafiac zniknac we wlasciwym czasie. To nauka dla Morawieckiego, ze rezerwy tkwia jeszcze, nietkniete VATem.

 5. Jeszcze czuć w Polsce smród afery Amber Gold, gdzie ludzie mieli zyskaći 14-proc., choć zdrowo myślącemu obywatelowi powinno się zapalić światełko ostrzegawcze na widok takich odsetek. Tu mieli raz-dwa zarobić 30-40 procent i światełko chyba przyćmiła wizja takich fantastycznych zysków.

 6. i co, smierdział wam PRL, w ktorym była kara smierci za malwersacje i zuchwałe oszustwa? to płaczcie

  • Przez 150 naiwniaków chciałbyś trzymać kilkadziesiąt milionów ludzi w biedzie i kompletnej stagnacji gospodarczej?

Comments are closed.