Ilu jest Ukraińców w Polsce? Ile zarabiają? NBP podał dane

zdj. ilustracyjne. Foto: pexels
zdj. ilustracyjne. Foto: pexels

Ukraińcy przyjeżdżają do naszego kraju dla lepszych zarobków i standardu życia. Jest ich już według danych NBP – 2,1 miliona. Ile zarabiają? Zarabiają podobnie jak Polacy, a czasem nawet więcej.

Jak czytamy w „Super Expressie” i raporcie NBP poświęconemu imigracji zarobkowej w 2018 r. w naszym kraju pracowało w zeszłym roku 2,1 mln Ukraińców.

Według danych aż 71 proc. z nich wykonuje prace fizycznie, a co piąty jest zatrudniony w usługach, m.in. hotelarstwie, fryzjerstwie, gastronomii czy opiece nad dziećmi.

No dobra, ale ile zarabiają przybysze zza naszej wschodniej granicy?

Otóż jak wynika z danych NBP -ponad 60 proc. Ukraińców otrzymuje od 2,5 do 3,5 tys. zł na rękę za miesiąc pracy, 15 proc. zarabia więcej, zaś co czwarty Ukrainiec dostaje mniej niż 2,5 tys. zł. Jak na tym tle wypadają wynagrodzenia Polaków?

„Super Express” pisze, że jedna piąta naszych rodaków zarabiała w zeszłym roku poniżej 2,5 tys. zł na rękę. 40 proc. Polaków dostawało pensje w przedziale od 2,5 tys. zł do 3,5 tys. zł. Drugie tyle zarabiało 3,5 tys. zł na rękę.

Co ciekawe według badania agencji Sedlak & Sedlak Polacy pracujący fizycznie otrzymywali na sam początek 1,5 tys. zł netto miesięcznie, czyli więcej niż Ukraińcy.

Co zwłaszcza ma przekonywać Ukraińców do przyjazdu nad Wisłę to fakt, że z wyników badania przeprowadzonego przez Personell Service niemal połowa przyjezdnych ze wschodu otrzymała od polskiego pracodawcy mieszkanie!

W „Super Expressie” czytamy, że właściciele 40 proc. firm wyrażają się o Ukraińcach pozytywnie, a ponad połowa jest zdania, że są oni tak samo wartościowymi pracownikami jak Polacy.

Źródło: Super Express/ nbp.pl

Comments are closed.