Ilu jest Ukraińców w Polsce? Ile zarabiają? NBP podał dane

zdj. ilustracyjne. Foto: pexels

Ukraińcy przyjeżdżają do naszego kraju dla lepszych zarobków i standardu życia. Jest ich już według danych NBP – 2,1 miliona. Ile zarabiają? Zarabiają podobnie jak Polacy, a czasem nawet więcej.

Jak czytamy w „Super Expressie” i raporcie NBP poświęconemu imigracji zarobkowej w 2018 r. w naszym kraju pracowało w zeszłym roku 2,1 mln Ukraińców.

Według danych aż 71 proc. z nich wykonuje prace fizycznie, a co piąty jest zatrudniony w usługach, m.in. hotelarstwie, fryzjerstwie, gastronomii czy opiece nad dziećmi.

No dobra, ale ile zarabiają przybysze zza naszej wschodniej granicy?

Otóż jak wynika z danych NBP -ponad 60 proc. Ukraińców otrzymuje od 2,5 do 3,5 tys. zł na rękę za miesiąc pracy, 15 proc. zarabia więcej, zaś co czwarty Ukrainiec dostaje mniej niż 2,5 tys. zł. Jak na tym tle wypadają wynagrodzenia Polaków?

„Super Express” pisze, że jedna piąta naszych rodaków zarabiała w zeszłym roku poniżej 2,5 tys. zł na rękę. 40 proc. Polaków dostawało pensje w przedziale od 2,5 tys. zł do 3,5 tys. zł. Drugie tyle zarabiało 3,5 tys. zł na rękę.

Co ciekawe według badania agencji Sedlak & Sedlak Polacy pracujący fizycznie otrzymywali na sam początek 1,5 tys. zł netto miesięcznie, czyli więcej niż Ukraińcy.

Co zwłaszcza ma przekonywać Ukraińców do przyjazdu nad Wisłę to fakt, że z wyników badania przeprowadzonego przez Personell Service niemal połowa przyjezdnych ze wschodu otrzymała od polskiego pracodawcy mieszkanie!

W „Super Expressie” czytamy, że właściciele 40 proc. firm wyrażają się o Ukraińcach pozytywnie, a ponad połowa jest zdania, że są oni tak samo wartościowymi pracownikami jak Polacy.

Źródło: Super Express/ nbp.pl

25 KOMENTARZE

 1. POPiSokomunistyczne lewactwo z Magdalenki dla utrzymania socjalistycznego systemu III PRLbis woli ściągać stada Ukraińców niż zliberalizować gospodarkę dla Polaków.

  • Kiszczak zaczał ich sciagac od chwili powstania jarmarku europa.
   na korwinowskim wolnym rynku Polska byla by druga swiatowa potega po Korei Polnocnej

   • Po co mieszasz w to Korwina skoro nie rządzi, mamy socjalizm i ponad 2 miliony Ukraińców ? Przyjeżdża ich tylu ilu chce, pis wpuszcza wszystkich. Myślisz, że Korwin ściągałby pod przymusem nawet tych, którzy nie chcą?
    Gdyby JKM był u władzy, Ukraincy nie należeliby do naszego systemu emerytalnego i socjalnego, a nasze dzieci nie musiałyby ich w przyszłości utrzymywać. Rząd szykuje naszym potomkom prezent w postaci ogromnego zadłużenia do spłacenia i ogromną rzeszą obcokrajowców na utrzymaniu. Jeśli tego nie powstrzymamy, ich przyszłość będzie nieciekawa.
    Socjalizm nawet w wersji narodowej przegrywa z systemem wolnościowym.

     • Skoro mamy kapitalizm, to stań na ulicy. i zacznij od jutra sprzedawać ciasta własnej produkcji lub jeszcze lepiej- alkohol.

     • Tak, wiem. To nie jest ‚prawdziwy’ kapitalizm. Tylko, ze tego mitycznego ‚prawdziwego’ kapitalizmu nie ma nigdzie na swiecie. Mozna go chyba znalezc tylko w ksiazkach ultraliberalnych teoretykow-utopistow.

     • Hong Kong, tutaj jest kapitalizm ze swobodą nieograniczonej produkcji i handlu

      Hong Kong – pierwsze miejsce w Rankingu Wolności Gospodarczej, PKB 61 tys USD na mieszkańca.

      Standardowa stawka podatku dochodowego wynosi 15 procent, a najwyższa stawka podatku od przedsiębiorstw wynosi 16,5 procent. System podatkowy jest prosty i skuteczny. Całkowite obciążenie podatkowe wynosi 14 procent całkowitego dochodu krajowego. W ciągu ostatnich trzech lat wydatki rządowe wyniosły 17,9% całkowitej produkcji (PKB), a nadwyżki budżetowe wynosiły średnio 2,9% PKB. Dług publiczny odpowiada równowartości 0,1 proc. PKB.

      heritage.org/index/country/hongkong

     • kapitalizm nie jest przeciwieństwem socjalizmu. Wręcz przeciwnie, doskonale współgrają

     • Hong Kong nie jest panstwem tylko autonomiczna czescia Chinskiej Republiki Ludowej. Hong Kong zyje z handlu korzystajac ze swojego strategicznego polozenia. Mozesz porownywac to miasto z Warszawa czy Londynem, ale nie z Polska czy Wlk Brytania, bo to nie ma wiekszego sensu.

     • jeszcze do niedawna był osobnym państwem.
      a rozmiar? według kobiet podobno nie ma znaczenia

    • Jet 21/03/2019 at 14:53
     Skoro mamy kapitalizm, to stań na ulicy. i zacznij od jutra sprzedawać ciasta własnej produkcji lub jeszcze lepiej- alkohol.

     xx

     antywolnorynkowe lewactwo zabiłoby cie za tak antysocjalistyczny czyn jak indywidualny handel bez pozwolenia

   • Korwin wie, że to banderowski kraj z roszczeniami wobec Polski i potrafi odróżnić socjalizm od wolnego rynku i chronić granice przed napływem śmiecia jak sam powiedział. Ty nawet nie potrafisz zdefiniować kapitalizmu i zrozumieć Smitha czy Friedmana więc co pier… głupoty wygrażając śmiercią.

 2. Pytanie do służby ile jest banderowców piątej kolumny, którą straszył nas banderowski „gienierał”.

  • Oni tu są od dawna, Dolny Śląsk i Pomorze, akcja Wisła. Podczas akcji Wisła przesiedlono z Bieszczadów na tereny zachodnie Ukraińców zwolenników Bendery. Dlaczego PO jest tak antypolska. Czy nie są dziwne nazwiska polityków PO, np. Szełemej, Schetyna itp. Teraz nie jest dziwne dlaczego jest tylu Ukraińców na Dolnym Śląsku, oni tam mają swoje rodziny.

 3. I tu zaczyna się problem bo teraz Polacy mają trudności ze znalezieniem pracy. Żaden Polak nie dostanie mieszkania nawet jakby chciał się przenieść do pracy w innym polskim mieście. Jest nawet jeszcze gorzej bo jak pojawiają się oferty pracy to są od razu skierowane do Ukraińców a nie Polaków. Stajemy się obywatelami i pracownikami drugiej kategorii we własnej ojczyźnie.

 4. Ja jestem Polakiem. Nie mam żadnego problemu ze znalezieniem dobrze płatnej pracy. Moje dzieci przybierają w ofertach.

  • Jesteś robakiem, pederastą, który zarabia 2 szekle na godzinę wypisując debilizmy w sieci na służbie okupantów z PiSdokomuny.

   • To ty tu robisz na tym portalu za grosze. Nawet nie chce mi się odnosić do twojego chamstwa.

    • Idź się wypłakać w kapotę do sturmbannführera Szefernakera. Może dostaniesz pół szekla dodatku w ramach pracy w warunkach szkodliwych.

     • Płaczesz. Ale prawdziwy ryk będzie po wyborach – z rozrzewnieniem będziesz wtedy wspominał schylanie się po mydło w mykwie na Nowogrodzkiej.

Comments are closed.