Prawda o NATO i Forcie Trump w Polsce. Dr Bartosiak: „Są napięcia. USA nie wyślą do nas więcej wojsk” [VIDEO]

Jacek Bartosiak. Foto: PAP
Jacek Bartosiak. Foto: PAP

Dr Jacek Bartosiak, specjalista w sprawach geopolityki w komentarzu dla Radia WNET powiedział, że NATO jest inną strukturą niż dekady temu, gdy powstawało. Ponadto zwraca uwagę, że w sojuszu pojawiają się kolejne różnice celów i problem z ogólną spójnością.

NATO jest całkowicie inną instytucją, która przenawigowała przez zimną wojnę, pomogła pokonać Związek Radziecki, a z początkiem lat 90-tych była fundamentem, na którym można było próbować łączyć świat Zachodu poszerzony o byłe państwa zewnętrzne imperium sowieckiego. Czyli o nas – powiedział dr Jacek Bartosiak.

– To inna struktura z perspektywy znaczenia roli USA. NATO to tak naprawdę Stany Zjednoczone. Coraz bardziej przypomina to Związek Ateński ze starożytności z dominującą rolą Aten, ówczesnego imperium morskiego wobec współczesnego imperium oceanicznego – ocenił Bartosiak.

Zwrócił również uwagę na różnice celów między USA a Europą.

Powstaje napięcie w NATO. Powstaje też różnica w zdolnościach wojskowych oraz adoptowaniu do nowych realiów operacyjnych – podkreślił ekspert.

Oprócz tego zauważa, że USA nie powiększy swoich sił wojskowych w Polsce, gdyż „nie mają oni bowiem co nam wysłać” anie nie mają na to pieniędzy.

Źródło: youtube.com

Comments are closed.