Prawda o NATO i Forcie Trump w Polsce. Dr Bartosiak: „Są napięcia. USA nie wyślą do nas więcej wojsk” [VIDEO]

Jacek Bartosiak. Foto: PAP
Jacek Bartosiak. Foto: PAP

Dr Jacek Bartosiak, specjalista w sprawach geopolityki w komentarzu dla Radia WNET powiedział, że NATO jest inną strukturą niż dekady temu, gdy powstawało. Ponadto zwraca uwagę, że w sojuszu pojawiają się kolejne różnice celów i problem z ogólną spójnością.

NATO jest całkowicie inną instytucją, która przenawigowała przez zimną wojnę, pomogła pokonać Związek Radziecki, a z początkiem lat 90-tych była fundamentem, na którym można było próbować łączyć świat Zachodu poszerzony o byłe państwa zewnętrzne imperium sowieckiego. Czyli o nas – powiedział dr Jacek Bartosiak.

– To inna struktura z perspektywy znaczenia roli USA. NATO to tak naprawdę Stany Zjednoczone. Coraz bardziej przypomina to Związek Ateński ze starożytności z dominującą rolą Aten, ówczesnego imperium morskiego wobec współczesnego imperium oceanicznego – ocenił Bartosiak.

Zwrócił również uwagę na różnice celów między USA a Europą.

Powstaje napięcie w NATO. Powstaje też różnica w zdolnościach wojskowych oraz adoptowaniu do nowych realiów operacyjnych – podkreślił ekspert.

Oprócz tego zauważa, że USA nie powiększy swoich sił wojskowych w Polsce, gdyż „nie mają oni bowiem co nam wysłać” anie nie mają na to pieniędzy.

Źródło: youtube.com

13 KOMENTARZE

 1. Przeciez to jerst OCZYWISTE! 2019 to rozbior polski pomiedzy zydy , niemcy , ukraine i pewnie ktos tam jeszcze sie przylaczy. A maliniak laczy nie dzieli. Brawo! Jest gorzej niz w 39 bo teraz nie mamy ZADNEJ ARMII

  • Jest. Kilka dni temu Dr Bartosiak do nich przemawial tlumaczac podstawowe rzeczy. Armia rosyjska wysyla na szkolenia ,tak,tak,do Syrii i Donbasu , by w ogniu doswiadczyli prawdy. Polecam ten ponad 2 h wyklad. Niestety jezeli taki zasob jak Dr przegral z rzeczywistoscia to jeszcze wieksza kleska czeka polska armie w starciu realnym. Nawet z Ukraine. Pomine tu wojne hybrydowa,jaka jest zaludnianie naszych ziem przez miliony Ukraincow co jeszcze kilka lat temu mozna bylo zatrzymac. Zamiast konsolidacji narodu,przedsiebiorstw,kosciola wyplukujemy sie ,boimi,udajemy. Dobrze nam jak po odpuszczeniu grzechow po spowiedzi w majowy podwieczorek.

 2. Zlewaczeni Niemcy ponownie zaczynają wypychać Amerykanów jak za Hitlera, budując nazi-bolszewicki Eurokołchoz funkcjonujący na zasadach socjalistycznej III Rzeszy i komunistycznego Związku Radzieckiego.

  • Nie tylko. Sa dogadani z zydami na budowe polin i osiedlanie zmijowego plemienia na obecnym terytorium Polski. Trzeba tylko rozwiazac problem polski. Czyli eksterminacja .

 3. Tylko broń A jest w stanie zapewnić Polsce prawdziwą niepodległość i zniechęcić Rosję od wojny z Polską. Reszta złomu militarnego i chłopcy w mundurkach się nie liczą a na sojuszników można tak liczyć jak na tych w 1939 roku. Natychmiast wysłać odpowiednie służby na „zakupy” do Azji.

  • Marian! i tobie podobni!
   Ty w końcu wytrzeźwiej…Co to znaczy, że ktoś ma zapewnić niepodległość!? Od czego i kogo ta niepodległość!? Ty też zapewniasz wyżywienie i bezpieczeństwo sąsiadowi albo dalekiemu znajomemu z innego województwa!? TYLE MAMY I BĘDZIEMY MIEĆ WOLNOŚCI I NIEPODLEGŁOŚCI ILE SOBIE WYWALCZYLIŚMY, WYWALCZYMY I ILE POTRAFIMY OBRONIĆ! Takie fakty! Wojna Rosji z Polską ci się marzy czy ktoś ci całkiem zlasował mózg!? Wojnę to będziesz miał w swoich gaciach jak za dużo pojesz fasoli i popijesz brudną wodą z potoka! Rosja gdyby chciała nam wywołać wojnę to dawno by wywołała a nie czekała na to aż wyszkolimy wojsko, polskie wojsko! Bo jak na razie to w Polsce ponoć mają otworzyć kolejną szkołę mundurową, tyle, że nie dla Polaków ale dla Ukraińców, bo niby u nas brakuje kadry w służbach mundurowych? Jak myślisz Marian (jeśli w ogóle myślisz?) na kogo/przeciw komu ci młodzi Ukraińcy będą szkoleni w NASZYM! kraju i za pieniądze polskiego podatnika!? Gdyby Rosja chciała nam wywołać wojnę to od dawna Rosjanie by się u nas panoszyli jak Ukraińcy, naród rozbójniczo handlowy, nasi zdrajcy, ci zaburzeni lgbt i w-uj wie kto!? albo Niemcy (nie wszyscy ale wielu, za wielu) a wy oczadzeni przez szalbierzy rzeczywistości tak daliście sobie zlasować mózg, że tylko Rosjan widzicie a prawdziwego zagrożenia nie widzicie! Czas na pobudkę!

 4. USA stają niewiarygodne jako sojusznik nie tylko ze względów wojskowych.
  Moim zdaniem dla takiego kraju jak Polska o wiele ważniejsze jest zdumiewająca zależność pomiędzy USA a Izraelem i światowym żydostwem. Mianowicie USA wyglądają jakby były półkolonią Izraela.
  Realizacja interesów żydowskich jest dla USA absolutnym priorytetem. Ani koszty materialne, ani przelana krew GI Joe’ych odsyłanych do domu w zalutowanych trumnach, ani rosnąca w świecie na tym tle nienawiść do Ameryki i Amerykanów nie są w stanie ich odwieść od bezwarunkowego popierania Izraela.
  Antyamerykanizm jest o wiele silniejszy i powszechniejszy od antysemityzmu. W świecie, Polska jest wyjątkiem. Ale również w Polsce antyamerykanizm zaczyna się upowszechniać. Coraz więcej ludzi zaczyna rozumieć, że w sporze Polska – Żydzi Waszyngton zawsze weźmie stronę Żydów. Taki sojusznik nie tylko jest nieprzydatny ale może stanowić dla Polski śmiertelne niebezpieczeństwo.

  • Celnie w punkt. USS Liberty, 9/11 – zamilczane, zmataczone, zamiecione pod dywan – to tylko nieliczne dowody na poparcie tej tezy.

 5. Oni mysla, ze tak jak przez ostatnie TYSIAC LAT, Polska bedzie brala na swoje barki kazda nawale ze wschodu, a oni, zyjac dzieki temu w dobrobycie, beda nas jeszcze od tylu stale podgryzac i przesuwac granice. Zagrozenie dla Polski sie zmienilo. Musimy zaczac sie zabezpieczac przed dzicza z zachodu. Juz sa za Odra.

 6. Wrocław: wykład dra Jacka Bartosiaka w Akademii Wojsk Lądowych
  youtube.com/watch?v=8jrlQu5TnBE

Comments are closed.