Europosłowie oszaleli! Przez UE YouTube, Facebook i Google planują zawieszenie działalności! Koniec Internetu jaki znamy?

Logo: YouTube, Facebook, Google oraz obrazek
Logo: YouTube, Facebook, Google oraz obrazek "UE/ZSRE". / foto: Wikimedia/YouTube

W przyszły czwartek odbędzie się głosowanie nad unijną dyrektywą, w Polsce określaną mianem ACTA 2, która wzbudza liczne kontrowersje. Internetowi giganci – Facebook, Google i YouTube – w ramach protestu zapowiadają czasowe wyłączenie swoich serwisów.

Głównym celem nowych przepisów jest zmiana zasad publikowania i monitorowania treści w internecie.

Większość państw UE popiera zmianę obecnych reguł. Zwolennicy przepisów wskazują, że chronią one autorów: muzyków, aktorów, pisarzy czy dziennikarzy, z których prac czerpały takie potęgi jak Google czy Facebook, nie dzieląc się przy tym zyskami. W myśl nowych przepisów internetowi giganci będą musieli zapłacić.

Przeciwnicy tych regulacji wskazują jednak na wątpliwości dotyczące tego, czy przepisy nie będą ograniczały wolności słowa w internecie. Polska, Holandia, Włochy, Finlandia i Luksemburg we wspólnym oświadczeniu wskazały, że celem dyrektywy było poprawienie funkcjonowania rynku wewnętrznego i stymulowanie innowacyjności, kreatywności, inwestycji i produkcji nowych treści, również w formie cyfrowej.

Państwa te podkreśliły, że popierają te cele, ale technologie cyfrowe radykalnie zmieniły sposób, w jaki treść jest produkowana, rozpowszechniana i dostępna. „Ramy prawne muszą odzwierciedlać te zmiany. Jednakże, naszym zdaniem, ostateczny tekst dyrektywy nie spełnia w wystarczającym stopniu wspomnianych celów” – ocenili sprzeciwiający się przepisom.

Zaplanowane na czwartek głosowanie już odbija się echem w polskim internecie.

„Niebawem Twój Internet może wyglądać zupełnie inaczej. Artykuł 11 i 13 Dyrektywy oznacza cenzurę Internetu i ograniczenie naszej wolności słowa. Mamy ostatnią szansę, by to zatrzymać! 26 marca posłowie Parlamentu Europejskiego będą głosować nad nowymi przepisami prawa autorskiego” – czytamy na stronie cda.pl, która 21 marca została wyłączona na 24 godziny. Dostęp do serwisu w tym czasie mieli wyłącznie posiadacze konta Premium.

Jak donosi „Rzeczpospolita”, Facebook, Google i YouTube w Polsce i Wikipedia w Niemczech rozważają protest przeciwko unijnej dyrektywie, który miałby się wyrażać czasowym wstrzymaniem ich działalności.

Źródła: Rzeczpospolita/fakt.pl/nczas

5 KOMENTARZE

 1. Komuniści zawsze walczą walczą z wolnością i nie ma na nich siły wystarczy zobaczyć co zrobił Hitler który jak wiadomo był socialista

 2. A ja już się cieszyłem że to g… wyłączą na stałe i wróci normalność. Tak dobrze już niestety nie będzie…

 3. Wy jesteście ………… :/
  Po pierwsze to nie ACTA 2 chce wyłączyć yt czy google tylko oni sami.
  Google dominuje na rynka a te zmiany maja na celu danie innym markom równych szans bo aktualnie google itp rozdaje karty. Ktoś kto ma mózg woli by Polskie czy Europejskie marki się rozwijały.
  Inna sprawa dlaczego ty masz płacić podatek a zarabiasz 2000-5000 zł mieś czy pracujesz w stanach i płacisz ładna sumkę za wize a google fb yt które zarabia miliony ma nie płacić podatku ?
  Wolność słowa to tylko wymówka by kasa się im zgadzała, a wy zamiast mózgu macie takie sznurki przyczepione jak marionetka :)
  Argument że internet będzie monitorowany, hehe zabawne cały czas jesteś monitorowany tylko teraz będziesz przez swoich rodaków a nie USA co jest lepszą opcją, aktualnie google fb wie o tobie wszystko.
  Do kogo pójdziesz gdy grupa pedofili założy swoja grupę i będzie wykorzystywała twoje zdjęcia z fb ? do nikogo bo akceptowałeś regulamin i fb bd miał cie gdzieś.
  Oczywiście jest to bardzo słaby przykład ale specjalnie taki podałem gdyż skoro tego nie rozumiesz masz bardzo niskie iq i chciałem być zrozumiał zasadę działania tego :)

  • Jak ci to ACTA 2 wprowadzą to nie będziesz miał gdzie tych swoich wypocin zamieszczać. Pozostaną ci tylko portale jakie będzie stać na automatykę jaka będzie analizować czy ktoś nie naruszył praw autorskich w komentarzach czy innego typu wpisach. Nie ma takich programów 100% skutecznych to raz, dwa są to mechanizmy drogie do wdrożenia. Małe fora i portale będą musiały wyłączyć usługi komentowania, czy zawiesić działalność forów internetowych ponieważ za wpis użytkownika łamiący prawa autorskie (ktoś wklei zdjęcie wykonane przez kogoś innego) ma odpowiadać właściciel serwisu. Jest to jeden z zapisów jakie mogą zabić fora i portale społecznościowe a w tej materii giganci jak Facebook czy Google akurat są w stanie się obronić, małe portale niestety nie. Tu dojdzie do zmonopolizowania internetu i o niezależnych serwisach będziemy mogli pomarzyć.

Comments are closed.