Gorąco w Wielkiej Brytanii. Konserwatyści mają dość. Ministrowie żądają rezygnacji May

Theresa May w czasie debaty parlamentarnej poświęconej umowie z Unią Europejską. / Źródło: YouTube
Theresa May w czasie debaty parlamentarnej poświęconej umowie z Unią Europejską. / Źródło: YouTube

May doczekała się twardej opozycji nie tylko w Partii Pracy, ale również we własnym obozie politycznym. Coraz więcej posłów w partii konserwatywnej domaga się, by Theresy May zrezygnowała z funkcji premiera Wielkiej Brytanii.

Według doniesień brytyjskich mediów 11 ministrów wezwało May do ustąpienia ze stanowiska. Grożą, że w przypadku odmowy nastąpią masowe rezygnacje. O szczegółach konfliktu wewnątrz partii rządzącej piszą m.in takie tytuły jak „Sunday Telegraph”, „Sunday Times” i „Mail on Sunday”.

Ministrowie w rządzie doszli do wniosku, że obecna premier szkodzi zarówno partii, jak i całej Wielkiej Brytanii i tylko jej rezygnacja może zażegnać trwający kryzys polityczny wokół brexitu. May zarzuca się brak kontroli nad politycznym chaosem w kraju, brak jednoznacznego stanowiska w sprawie brexitu oraz zwodzenie wyborców i pchanie elektoratu w stronę Labourzystów.

W rozmowie z „Sunday Times” jeden z ministrów oświadczył, że Theresa May odda władzę w ciągu najbliższych 10 dni. W kolejce do siedziby na Downing Street 10 są szef urzędu gabinetu David Lidington, który był chwalony za prowadzenie technicznych przygotowań do brexitu, oraz minister środowiska Michael Gove, jeden z liderów kampanii za wyjściem z UE sprzed referendum z 2016 roku.

W piątek premier May po raz pierwszy zasugerowała, że może nie dojść do powtórnego głosowania nad projektem umowy ws. wyjścia z UE, co otworzy drogę do bezumownego opuszczenia Wspólnoty lub długiego opóźnienia brexitu.

Źródło: o2.pl

9 KOMENTARZE

 1. tylko niech nie rozpisują nowych wyborów, bo może wygrać ten niechlujny lewak Jarema Corbyn.

 2. tam musi zareagować wojsko. demokracja umarła.

  każdy politykier broni tylko swojego interesu. May miała impossible job, dlatego nikt go nie chciał. każdy będzie sabotażował brexit niezależnie od jego warunków.

 3. Do Eurokołchozowej organizacji przestępczej łatwiej wstąpić niż z niej wyjść.

  • Problem z opuszczeniem mafii nie polega wyłącznie na tym, że grozi ono śmiercią z rąk innych mafiozów. Ktoś kto był w mafii przesiąkł do szpiku kości jej mentalnością, sposobem funkcjonowania i bardzo mu ciężko powrócić do stanu pierwotnego (zanim sam został gangsterem). Wyjście UK z UE to nie jest problem tylko gospodarczy, ale i społeczny – ogłupiane przez lata społeczeństwo nie jest w stanie mentalnie ogarnąć tego faktu. Z Polakami jest jeszcze gorzej, bo Brytyjczycy mogą się odwołać do czasów świetności swojego Imperium, a Polacy nigdy nie panowali nad 1/4 planety i nie wiedzą co to znaczy być prawdziwą samodzielną potęgą.

 4. A mialo byc tak pieknie… Zwolennicy Brexitu obiecywali ludziom gruszki na wierzbie. Teraz Brytyjczykow czeka twarde zderzenie z rzeczywistoscia.

  • Ciekawe, że Szwajcaria nie jest w UE i jakoś jeszcze nie zderzyła się z rzeczywistością. Po prostu ma demokrację bezpośrednią i konfederację, a nie jakąś udawaną monarchię, gdzie królowa i jej rodzina zachowują się jak małpy w cyrku.

   • Wlk Brytania jest w innej sytuacji. Nie wiadomo jak po Brexicie rozwiazac problem Irlandii Polnocnej. W prounijnej Szkocji moze dojsc do kolejnego referendum ws. niepodleglosci. Decyzja o wyjsciu z UE zdestabilizowala kraj i pograzyla brytyjska polityke w chaosie. Kraje takie jak Szwajcaria i Norwegia musza stosowac sie do unijnych regulacji w wielu obszarach i placic skladke do budzetu UE, zeby miec dostep do unijnego rynku.

 5. Tym kur#ą chodzi tylko o koryto mają w zopu to co chcą anglicy, jak wyjdą to koryto się zmniejszy. Rdzenni mieszkańcy są tylko przeszkodą do koryta temu też te kur#y chcą się pozbyć rdzennych mieszkańców, na wszystkie możliwe sposoby, mordy i dewiacje na mieszkancach angolji są na porządku dziennym. Anglia to wyspa kure#twa

Comments are closed.