Najnowszy sondaż. KE zwycięża nad PiS, a Konfederacja ma prawie 4 proc.

Jarosław Kaczyński, Grzegorz Schetyna oraz Jakub Kulesza, Piotr Liroy-Marzec, Robert Winnicki i Marek Jakubiak (Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy). / foto: PAP/Twitter
Jarosław Kaczyński, Grzegorz Schetyna oraz Jakub Kulesza, Piotr Liroy-Marzec, Robert Winnicki i Marek Jakubiak (Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy). / foto: PAP/Twitter

Z sondażu IBRiS przeprowadzonego wyłącznie w okręgu warszawskim wynika, że wśród mieszkańców stolicy największą sympatią cieszy się oczywiście Koalicja Europejska. Jej siła nie jest jednak tak wielka, jak miało to miejsce w przypadku wyborów samorządowych. Nieźle jak na to miasto wypada Konfederacja.

Okręg warszawski obejmuje Warszawę oraz osiem powiatów: Grodziski, legionowski, nowodworski, otwocki, piaseczyński, pruszkowski, warszawski zachodni oraz wołomiński. W poprzedniej kadencji do unioparlamentu wybrano z tych okręgów pięciu unioposłów.

Na Koalicję Europejską w okręgu warszawskim zagłosowałoby obecnie 41,2 proc. mieszkańców. Na drugim miejscu znalazł się PiS z 32,3 proc. poparciem.

Na podium i ostatnim ugrupowaniem powyżej progu wyborczego jest – jakże by IBRiS mógł inaczej podać – Wiosna Roberta Biedronia. Oddanie głosu na to ugrupowanie zadeklarowało 6,4 proc. badanych.

Poniżej progu znalazł się Kukiz’15 z wynikiem 4,8 proc. Kolejna jest Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy. Zagłosowanie na prawicowe ugrupowanie zadeklarowało 3,9 proc. mieszkańców okręgu.

Kolejne miejsca zajmują Lewica Razem (3,3 proc.) i Polska Fair Play Roberta Gwiazdowskiego (2,5 proc.). Na ruch Europa Christi, która jest w koalicji z partią Prawica Rp oddanie głosu zadeklarowało 0,3 proc. badanych.

5,5 proc. ankietowanych nie wiedziało, na kogo odda głos.

Sondaż został przeprowadzony 24 marca, po konwencjach wyborczych PO, PiS i Wiosny. Badanie obejmuje próbę 1100 osób z okręgu warszawskiego.

Źródło: wp.pl