Żydowska pisarka domaga się ekshumacji w Jedwabnem. Kolejne polskie rządy tchórzyły i nie chciały tego zrobić

Pomnik w Jedwabnem. Foto: PAP
Pomnik w Jedwabnem. Foto: PAP

Yael Levy w artykule w „Jerusalem Post” wezwała Polaków do dokonania ekshumacji szczątków Żydów w Jedwabnym i przekazania ich Izraelowi. Według pisarki, to ostatnie co Polacy jeszcze mogą zrobić by odpokutować za swą „zbrodnię”.

W artykule „Jedwabne woła o czyn” (A Jedwabne call to action) Levy apeluje do Polaków, by przeprowadzili ekshumację szczątek Żydów zamordowanych w w Jedwabnem.

„Po prawie tysiącleciu życia Żydów w Polsce, jedyne co pozostało po kwitnącej, liczącej 3,3 miliona ludzi populacji, to kości i popioły zamordowanych” – pisze Levy. Według niej Polska nie szuka już pojednania z Izraelem i Polacy sami wykopią kości w Jedwabnem. Zrobią to po to, by na ziemi gdzie spoczywają  szczątki coś zbudować, albo udowodnić, że to naziści zabili Żydów i ukryć swoje sprawstwo – snuje rozważania pisarka. I dlatego wzywa Polaków, by przekazali wykopane kości Izraelowi, by mógł je pochować.

„Wzywam Polaków tego pokolenia. Nie bądźcie wspólnikami w tym koszmarze. Przekażcie nasze szczątki Izraelowi” – pisze Levy. „Wzywam rząd Izraela: sprowadźcie nasze kości do domu”.

Autorka w przejmującym artykule przywołuje wspomnienia swego dziadka rabiego Jakuba, który pochodził z Jedwabnego i przez całe życie chciał zadbać o pamięć o swej rodzinie, która tam zginęła. Fragmenty jego wspomnień znalazły się w książce Grossa „Sąsiedzi”. Według Levy wstrząsnęła ona polskimi sumieniami, bo pokazała nasz współudział w Holocauście.

Takie artykuły pokazują jak fatalna jest cała polska polityka historyczna, jak polska dyplomacja nie radzi sobie w z wciąż powtarzającymi się oskarżeniami o zbiorową i systematyczną kolaboracją z Niemcami. Nie wystarczy wysłać do Izraela gładkiego w obyciu i znającego języki, ale zachowującego się jak grzeczny chłopczyk ambasadora. Potrzeba odwagi, konsekwencji, stanowczości.

Izraelska pisarka nie tylko przekonana jest, że mordowaliśmy w Jedwabnem, ale że teraz chcemy usunąć szczątki ofiar, żeby na miejscu tragedii być może coś zbudować. Przez lata kolejne polskie rządy obawiały się w konfrontacji w sprawie Jedwabnego. Ostatnio prokuratura odmówiła rozpoczęcia ekshumacji, bo najpierw musi być wszczęte ponowne dochodzenie w sprawie zbrodni w Jedwabnem

Jest więc tak: mogliśmy przeprowadzić ekshumację i raz na zawsze rozstrzygnąć o polskim współsprawstwie bądź całkowitej niewinności. Polskie władze jednak wycofywały się po tchórzowsku za każdym razem kiedy temat wracał w postaci choćby kolejnych oszczerstw kłamcy Grossa. Teraz oskarżani jesteśmy nie tylko o zamordowanie Żydów w Jedwabnem, ale o próbę ukrycia tego poprzez wykopanie szczątków, bądź wybudowanie czegoś na miejscu gdzie są złożone.

71 KOMENTARZE

 1. Prawda jest taka, ze wsrod Polakow bylo wielu padalcow-szmalcownikow.Zreszta ich potomkowie kapuja dzisiaj bezinteresownie jak zle zaparkujemy auto albo sobie cos fajnego kupimy- a ich na to nie stac.
  Za komuny kapowali rowniez.Byli to obywatele polscy, polskiego jak i zydowskiego pochodzenia.Lecz rowniez Ukraincy, etc.
  Ja, rocznik 1960, nigdy nie mialem problemow z Zydami i zydami.Mialem , i do dzis mam paru kumpli o nazwiskach takich a nie innych. My wszyscy mamy natomiast problem z holota, z jednej ,drugiej i trzeciej strony, ktora zawodowo zajmuje sie sianiem antagonizmow , co jest podstawa utrzymania ich nedznego bytu.Sa za glupi aby zapracowac na siebie uczciwie to plata te swoje androny a potem jeszcze zebrza aby ichni fanowie im wykupili mieszkania ( Michalkiewicz) lub oddawali dorobek zycia ( Rydzyk).Moja odpowiedz brzmi : ” Odi profanum vulgus”. P. cenzorze to nie sa niemieckie przeklenstwa, wiec mozecie puscic

  • Naprawdę ci współczuję. Pożyjesz, zrozumiesz. Najbardziej zaboli gdy ci zużyją rodzinę.

  • Prawda jest taka,że za szmalcownictwo od Polskiego Państwa Podziemnego była czapa!Kanalie ludzkie zdarzają się w każdym społeczeństwie,ale nie uważam aby Polacy przodowali w tym haniebnym procederze .To My jako Naród uratowaliśmy najwięcej Żydów spośród wszystkich narodów Europy mimo kary śmierci dla całych rodzin pomagających,ukrywających tychże.
   Bełkot o potomkach i kapowaniu pominę.
   Ja jako rocznik 1961 też nigdy nie miałem problemu z wyznawcami Narodu Wybranego,daj im Boże zdrowie.Ale jeżeli piszesz marny człowieczyno o P.Michalkiewiczu jako o chołocie to świadczy to tylko o tym,że twoja „yntelygencja” pozbawiona jest inteligencji.Człowiekowi o przeciętnym IQ radziłbym zapoznanie się z publicystyką Pana Michalkiewicza,profanowi od parkowania aut i kupowania czegoś fajnego radzę leczyć nogi,bo na głowę jest już za póżno!Idż zbłąkany wędrowcze w ramiona innych portali niż „Wolność”.Tam cię dopieszczą,dowartościują,przytulą,tam poczujesz się Kimś

  • Prawda jest taka, ze wsrod Zydow, od poczatku IIWS istnialo wielu szmalcownikow – skazywala ich i wyroki wykonywala na nich AK. Czego to dowodzi?

   • Dowodzi wprost, że Żydów zabijała AK, tak twierdzi Gross i Grabowski. Ale za co zabijała, to już nie piszą

  • Takie bajki to zostaw dla naiwnych. Szmalcownictwo to żydowski wynalazek, zresztą samo słowo też jest żydowskie.

  • Tak, „ich fanowie”…. Jak ciulu nie potrafisz pisać po polsku to siedź cicho. I nie gadaj głupot… panie hrabio…. Ich fani powinno być cieniasie…

 2. Po Christchurch i po Utrechcie

  Po Christchurch (czyli rzezi islamistów
  W tym mieście) liczni Nowozelandczycy,
  Zwłaszcza chrześcijanie, wszystkich terrorystów
  Wnet potępili wedle tej matrycy:
  „Ich czyn to zbrodnia. Nie usprawiedliwi
  Nic terroryzmu.” – Biczują się „Kiwi”…

  A po Utrechcie? (czyli strzelaninie,
  W której Holendrzy zginęli w tramwaju,
  Bo „Turek jakiś problem miał w rodzinie”.)
  Czy potępienie ktoś usłyszał w kraju
  Dla terrorysty – współplemieńców jego?
  Ach, muzułmanie milczą wciąż!… Dlaczego?

 3. Są tacy co nie zebrza a wymagaja datkow i subwencji. O tych nie napiszesz hehe. Prawdziwa prawica to niejako rodzina a w rodzinie często zwracamy się o wsparcie w trudnych chwilach. Ale co możesz o tym wiedzieć skoro krytykujesz określoną społeczność nie będąc jej członkiem. Czołem!

 4. Żydzi to genetycznie szubrawcy, złodzieje i pasożyty. Henry Ford słynny producent samochodów powiedział, że żydowskim talentem jest życie z ludzi, nie z ziemi, ani z produkcji, ale z ludzi. Niech inni uprawiają ziemię, żyd, jeśli będzie w stanie, będzie ciągnął zyski z rolnika. Niech inni zajmują się handlem i przemysłem; żyd będzie eksploatował owoce ich pracy. To jego szczególny talent. Żydzi to naród wymyślony, to nie naród a plemię – jak pisze Shlomo Sand. To plemię najpodlejsze z podłych, bez etyki i z podwójną moralnością, plemię bezwzględne i pozbawione skrupułów, szczerze wierzące, że są stworzeni do władzy nad światem. Naród żydowski jako taki nigdy nie istniał, tylko został wymyślony przez ciemnych rabinów, którzy ubzdurali sobie, że bóg ich wybrał do naprawy i przewodzenia światu. Kłamstwo to, jako talmudyczna bzdura powtarzane jest na całym świecie aż po dzień dzisiejszy. Żydzi to plemię wiecznych tułaczy, oszustów i złodziei. To plemię mącicieli, intrygantów i zdrajców…a jak potrzeba to i morderców !

 5. Odi profanum vulgus..et arceo!tak to szło chyba.A Panią Levy należałoby zaprosić koniecznie do udziału w dokonczeniu ekshumacji,wziąć na klatę jej niekorzystny obrót lub jasno określić walcie się aby wszyscy słyszeli.Stan zawieszenia jest wredny jak order dla Grossa.

 6. Kolejna klamliwa suka, karmiona przez Grossa.
  Zabieraj trupy swoich pomordowanych przez Niemcow, ale nie tylko z Jedwabnego.
  Zabieraj wszystko! Tylko nie tykaj miejsc swietych gdzie byli meczeni i gineli Polacy, rowniez ci mordowani przez zydow.

 7. Akurat ekshumacja by się przydała, Polakom to może tylko pomóc. Można by pod tym pretekstem (zwrot prochów zmarłych) zrobić ekshumację i policzyć łuski od nabojów, by się okazało kto był sprawcą.

 8. zaraz, zaraz, to ile w końcu Żydów zamordowano w czasie II wojny światowej w Polsce? no bo żyło ich 3,3 mln, jak podaje ta ichnia pisarka; z tego 6 mln zginęło w obozach śmierci, jak podają sami Żydzi, a resztę ponoć wymordowali Polacy, jak również podają Żydzi; to ilu, kiedy i gdzie ich w końcu zamordowano w czasie tej strasznej wojny? bo się lekko pogubilim w rachunkach i potrzebujem pomocy, podpowiedzi;

 9. Ta lewa pismarka o polskim nazwisku chyba powinna się zamknąć albo zmienić nazwisko jak to w ich narodzie modne. Trzeba było ich w średniowieczu nie wpuszczać mielibyśmy teraz spokój z tymi kłamstwami.

Comments are closed.