Udany test amerykańskiej tarczy antyrakietowej. „Po raz pierwszy zastosowano podwójne uderzenie” [VIDEO]

salwa 2 rakiet GBI wystrzelonych z bazy Sił Powietrznych Vandenberg w Kalifornii fot. You Tube @OneCritWonder
salwa 2 rakiet GBI wystrzelonych z bazy Sił Powietrznych Vandenberg w Kalifornii fot. You Tube @OneCritWonder
REKLAMA

Amerykańska Agencja Obrony Antybalistycznej poinformowała o udanym teście systemu GBI. Po raz pierwszy do celu wystrzelono salwę dwóch antyrakiet.

Operacja o kryptonimie Flight Test Ground-Based Midcourse Defense-11 (FTG-11) została przeprowadzona 25 marca o 10.30 czasu lokalnego.

REKLAMA

Z bazy Sił Powietrznych Vandenberg w Kalifornii wystrzelono wówczas salwę dwóch antyrakiet systemu Ground Based Interceptors (GBI). Był to pierwszy test tego typu. Pierwsza z nich, GBI-Lead, z nich trafiła cel testowy, a zadaniem drugiej, GBI-Trail, było znalezienie pośród szczątków celu, który stanowiłby największe zagrożenie lub zniszczenie celu w przypadku gdyby pierwsza z rakiet chybiła.

Cel testowy stanowiła międzykontynentalna rakieta balistyczna (ICBM) z głowicą ćwiczebną wystrzelona z odległego o 6.400 km poligonu Reagan Test Site (RTS) położonego na Atolu Kwajalein na Wyspach Marshalla na Pacyfiku.

System GBI wykorzystuje 3-stopniowe rakiety i niszczy cel energią uderzenia przez bezpośrednie trafienie (hit to kill). Głowicę stanowi tak zwany Exoatmospheric Kill Vehicle (EKV). Operuje on poza atmosferą ziemską i ma niszczyć głowice nuklearne wrogich rakiet balistycznych zanim ponownie w nią wejdą. Trwają już prace nad kolejną wersją EKV. Kontrakt na opracowanie Redesigned Kill Vehicle (RKV) otrzymało konsorcjum Raytheon i Northrop Grumman.

Wystrzelenie salwy dwóch rakiet ma na celu zwiększenie szansy na przechwycenie. EKV prócz trafienia w cel ma musi mieć zdolność do odróżnienia głowicy bojowej od celów pozornych (tzw. wabików). Jeżeli pierwsza rakieta, GBI-Lead, trafia w cel druga, GBI-Trail, może zostać przekierowana na inny cel.

Amerykanie przeprowadzili do tej pory 18 testów systemu GBI. Niecała połowa zakończyła się sukcesem. Łączne koszty od rozpoczęcia programu w 1990 roku do końca 2018 roku wyniosły 67 miliardów dolarów.

REKLAMA