Odwołali spektakl z maskami Ajschylosa jako niepoprawny politycznie i „afrofobiczny”. Bo maski były czarne

Figura Ajschylosa/fot. ilustracyjne/fot. Wikimedia Commons
Figura Ajschylosa/fot. ilustracyjne/fot. Wikimedia Commons

W teatrze im. Richelieu na Sorbonie miała zostać wystawiona sztukę „Błagalnice” Ajschylosa. Spektakl odwołano, bo niektórym studentom tej uczelni nie spodobało się używanie przez aktorów czarnych masek. Sztukę uznano za „rasistowską, afrofobiczną i postkolonialną”.

Maski w teatrze Ajschylosa były przełomem. Te w kolorze czarnym wyrażały m.in. żałobę. Tymczasem niezbyt zanurzeni w kulturze greckiej studenci uznali „czarne maski” za rasizm i tzw. black face. Wezwano do bojkotu spektaklu, a Przedstawicielska Rada Czarnych Stowarzyszeń Francji (Cran) potępiła utwór jako „afrofobiczny i kolonialny”.

Sprawa oparła się o wydział kultury uniwersytetu, który odrzucił zarzuty o rasizm. Jednak protesty studentów-murzynów, którzy rozpoczęli pikietowanie teatru, spowodowały, że premierę sztuki anulowano.

Powoływano się przy tym na pracę lewicowego pisarza Johna Strausbaugha z 2006 roku pt. „Black Like You”, który opisał używanie czarnych masek jako część tradycji targu niewolników gdzie zabawiano w ten sposób białych.

Dokąd podąża nasza cywilizacja?

Comments are closed.