Europarlament chce wykończyć jedną z kluczowych dla gospodarki branż. Radykalne obniżenie norm emisji

Fabryka samochodów fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk
Fabryka samochodów fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Parlament Europejski odpowiedział się za ograniczeniem emisji CO2 z samochodów osobowych i dostawczych do 2030 roku. Plany ograniczenia emisji gazów cieplarnianych z samochodów zostały uzgodnione już wcześniej nieformalnie z ministrami UE.

Posłowie oraz Rada UE uzgodnili wyższy cel (37,5 proc.), niż zaproponowała Komisja Europejska (30 proc.), jeśli chodzi o zmniejszenie emisji nowych samochodów w UE do 2030 roku. Uzgodniono również cel redukcji CO2 dla nowych samochodów dostawczych na poziomie 31 proc. do 2030 roku.

Przepisy zostały przyjęte w PE 521 głosami do 63, przy 34 wstrzymujących się. Obecnie muszą one zostać oficjalnie przyjęte przez Radę przed publikacją w Dzienniku Urzędowym UE.

Producenci, których średnie emisje przekroczą limity, będą musieli uiścić opłatę z tytułu przekroczenia poziomu emisji. Do 2023 r. Komisja Europejska będzie musiała ocenić, czy kwoty te powinny zostać wykorzystane na sfinansowanie zrównoważonego przejścia do mobilności bezemisyjnej oraz na wsparcie rozwoju umiejętności pracowników w sektorze motoryzacyjnym.

Nowe prawo wymaga, aby cały cykl emisji – nie tylko tych wytwarzanych przy użytkowaniu samochodów, lecz także przy ich produkcji – był oceniany na poziomie UE. Komisja Europejska będzie również musiała ocenić, czy należy opracować wspólną metodologię oceny i spójną sprawozdawczość w zakresie tych danych, nie później niż do 2023 roku. Jeśli będzie to konieczne powstaną nowe przepisy.

Transport jest jedynym sektorem w UE, w którym od 1990 r. nie odnotowano żadnego znaczącego spadku emisji gazów cieplarnianych (GHG). Dane Europejskiej Agencji Środowiska pokazują, że spośród wszystkich środków transportu w UE transport drogowy generuje największy udział w emisji gazów cieplarnianych (72,9 proc. w 2016 r.) i odpowiada za około 20 proc. całkowitych emisji gazów cieplarnianych w UE.

Trzeba pamiętać, że pierwsze ograniczenia w emisji CO2, wprowadziła w 1993 norma EURO 1. Zgodnie z nią dopuszczalny poziom emisji CO2 dla samochodów z silnikiem diesla wynosił 2,72 g/km. W obowiązującej dziś normie EURO 6 limit wynosi 0,5 g/km czyli prawie 5,5 raza mniej niż w 1993. Dalsze zaostrzanie norm doprowadzi do sytuacji, w której produkcja silników spalinowych stanie się całkowicie nieopłacalna ze względu na koszty technologii zmniejszających emisję CO2, co będzie skutkowało znacznym wzrostem cen samochodów w nie wyposażonych. I taki jest zapewne ukryty cel tej regulacji. Co istotniejsze, dotyczy ona jednej z tych branż, w których Europa pozostaje nadal konkurencyjna w stosunku do producentów z innych stron świata. Pytanie czy to samo będziemy mogli powiedzieć po roku 2030.

Źródło: PAP/nczas

40 KOMENTARZE

 1. Brawo dla Unii Europejskiej! Właśnie takimi aktami prawnymi udowadnia.ze jest niezbędna! Tylko odgórne skoordynowanie ograniczenia emisji gazów uratuje nas przed katastrofa ekologiczną!

  • Ty ch…u prdly !
   Takich ham ty gazować-to byłby wspaniala rzecz !
   I wooon od mojego nicka!

   • Gazowali to te szmate inke złodziejke bandaży i dziwke polową wyklętych.
    Wiesz jak ją gazowali? Szlachetni ubecy zamkneli ja w pomieszczeniu, wspuscili tam czerwonoarmistow co sie grochowki najedli, ci wprzystawiali swoje posladki do jej ryja i wypuszczali na nia gazy, bardzo jej sie to podobalo. Apotem jej zeby wybili kolba od karabinu.

    • Zgłoś się do ratusza w Tęczogrodzie, to tow.tow. Trzaskowski i Rabiej poślą Cię na pogadanki do szkół podstawowych. Z takimi fantazjami erotycznymi i mentalnością masz duże szanse na dyplomowanego „latarnika”.

 2. UE produkuje najlepsze samochody na świecie dlatego prawiczki nienawidzą UE.

  Nawet JKM nie jeździ Ładą tylko BMW

  Prawiczki są przeciwko ograniczeniu emisji spalin bo Putin zarabia na ropie. Dlatego prawiczki chcą żeby samochody paliły jak najwięcej i żeby ropa była jak najdroższa.

  • Muszę cię zmartwic. Otóż wszędzie na świecie produkuje się lepsze auta niż w UE. Motoryzacja unijna kończy się na kosiarkach do trawy, które tacy jak ty nazywają samochodami.

   • Niby gdzie sie produkuje lepsze auta XD wiekszosc dobrych marek czy marek superaut pochodzi z unii.
    Bugatti, ferrari, lamorghini, audi, porshce, Mercedes, BMW, bentley itp itd

    • Nawet pisać nie potrafisz ,trollu bolszewicki !
     Wooon ch..u od mojego nicka !

 3. To ciekawe dlaczego JKM kupił drogie BMW zamiast tańszej Łady? Czy JKM nie ma zaufania do rosyjskiej technologii?

 4. Eurokołchoz- ŚMIERĆ Europy !
  Polexit z tego antycywilizacyjnego szamba !

  • Polexit-pomysł chorych umysłow na zniszczenie polski! Gardze zwolennikami wyjscia z unii gdziekolwiek jestem! Tak dla pozostania w nowoczesnej zachodniej cywilizacji UE! Nie dla wyjscia i zostania pozartym przez rosyjskie wplywy!

   • Gdybyś żył w tej „zachodniej,nowoczesnej Cywilizacji” ,ty wsiòrze esbecki ,to byś milczał.
    H.H.!!
    I wooon ch…u od mojego nicka!

    • Mieszkałem i pracowałem w Belgii i Holandii przez kilka lat i wiem ze jest tam lepiej niz w tym smetnym kraju nad wislą. Wsior esbecki to byla ta szmata katolicka jankowski, tfu na jego grób, pewnie to twoj ojciec i ci na zachrystii wsadzal hostie w odbyt.

     • A do Belgii i Holandii wyjechałeś ze smętnej dziury, skąd wszystkie do rzeczy dziewuchy już dawno w Warszawie (obecnie Tęczogrodzie) się polokowały.

 5. jak osoba która posiada rozum może kupić nowy samochód w salonie nie mając kosztów i możliwości odpisania w całości haraczu vat- tylko tuman ekonomiczny kupuje nowy samochód z oszczędności lub na kredyt

  • Od 2022 roku wcale nie będzie warto kupować nowych samochodów, bo to ich pokrętny algorytm będzie kierował, a nie właściciel.

 6. Zaplacimy za to my zwykli użytkownicy. Budowa silnika się nie zmieni a producent dorzucić następny filtr

 7. Już niedługo bolszewicka UE dojdzie do poziomu kamienia łupanego. A samochody takie jak u Flinstonów. Chcieliśta Unii to mata.

  • 1000×1000.
   I tu podzielam ChRL.
   To oni są przyszłoscią;Azja plus Rosja z ham zasobami,i…będzie się dziaľo !

  • Na szczęście w NORMALNYM świecie budowa energetyki nuklearnej ,węglowej I gazowej-idzie pełną parą.A Kołchoz stawia wiatraczki…
   Oczywiście w bantustanach a’la Czeciaerpe ,bo w Rzeszy pluja sobie w brodę z powodu wydania 500 miliardòw euro na ten eko-syf,i budują nowe elektrownie na potęgę.

 8. Chiny juz w tym momemcie przesiadaja sie na odnawialne zrodla energii, od 2013 roku to tam instalue sie najwiecej paneli slonecznych i tam sprzedaje sie najwiecej samochodow elektrycznych, wiec tak, sa przyszloscia ale nie brudna spalinowa ale czysta z pradem z odnawialnych zrodel energii. I to wlasnie cos takiego forsuje UE.

  • A dodatkowo to zapomnialem dopisac ze twoja matka to jest szmata.

 9. Dzisiaj rano w radiu churnie okrzyknięto zakaz sprzedarzy w ue plastikowych sztućców i tacek gdyż plastik jest powodem zanieczyszczenia oceanów i mórz. Zapomniano jednak dodać iż to zanieczyszczenie generowane jest w ok 87% przez kraje azji, afryki i ameryki płd…

 10. A co z normą dotyczącą ilości głupoty w komisji jewropejskiej? 10% będzie w sam raz a jak komisja chce więcej durniów, to płacić hołoto!

 11. Plastikowe Trabanty z silnikiem od kosiarki przyszłością zacofanego socjalistycznego Eurokołchozu.

Comments are closed.