Papież Franciszek zmienia przepisy dotyczące pedofilii w Watykanie. Będzie ostrzej

Papież Franciszek. Fot PAP/IPA
Papież Franciszek. Fot PAP/IPA
Prenumerata NCZ! z prezentem

Papież Franciszek zaostrzył przepisy dotyczące walki z pedofilią w Państwie Watykańskim i Stolicy Apostolskiej. Watykan opublikował papieski list w sprawie nowych norm, które zaczną obowiązywać od 1 czerwca br.

Wydanie takiego dokumentu zapowiedziano podczas szczytu na temat ochrony nieletnich, jaki odbył się w Watykanie w lutym.

W dokumencie w formie tzw. motu proprio papież podkreślił, że ochrona nieletnich i osób wymagających opieki stanowi „część orędzia ewangelicznego, jakie Kościół i wszyscy jego członkowie muszą szerzyć na świecie”.

To Chrystus, dodał papież, „powierzył nam opiekę i ochronę nad najmniejszymi i bezbronnymi”.

„Wszyscy mamy obowiązek przyjąć z wielkodusznością nieletnich i osoby wymagające opieki oraz stworzyć dla nich bezpieczne środowisko priorytetowo traktując ich interesy” – zaznaczył Franciszek. Następnie podkreślił, że „wymaga to stałego i głębokiego nawrócenia”, by można było „krzewić wiarygodność orędzia ewangelicznego”.

Franciszek nakazał między innymi, by w Kurii Rzymskiej i Państwie Watykańskim panowała świadomość potrzeb nieletnich, a także konieczności zapobiegania wszelkim normom przemocy i wykorzystywania fizycznego i psychicznego oraz by pomagano ofiarom.

Papież wprowadził obowiązek zgłaszania takich przestępstw, a także usuwania ze stanowisk osób skazanych za czyny wykorzystywania. (PAP)

Comments are closed.