Świat na krawędzi wojny. Rosja: NATO szykuje się do starcia na terenie Polski. Amerykanie budują magazyn broni w Wielkopolsce

Amerykańskie samoloty transportowe C-130 Hercules na lotnisku w Powidzu fot. 3sltr.wp.mil.pl Jakub Sagan
Amerykańskie samoloty transportowe C-130 Hercules na lotnisku w Powidzu fot. 3sltr.wp.mil.pl Jakub Sagan

NATO sfinansuje budowę magazynów amerykańskiego sprzętu wojskowego w Polsce. To największy i najdroższy obiekt tego typu sfinansowany przez Sojusz Północnoatlantycki.

Skład broni będzie przeznaczony do przechowywania sprzętu wojskowego, który mógłby być błyskawicznie wykorzystany w przypadku agresji ze strony Rosji.

Przedstawiciele Pentagonu uważają, że będzie to część globalnej sieci podobnych składów broni wykorzystywanych przez USA.

Skład powstanie w Powidzu w Wielkopolsce, a jego budowa rozpocznie się latem bieżącego roku. Przygotowania do rozpoczęcia prac rozpoczęły się już w 2018 roku. Obecnie trwa wycinka ok 100 hektarów lasu pod przyszłą rozbudowę bazy.

33 Baza Lotnictwa Transportowego w Powidzu od 2017 roku pełni funkcję hubu dla sił amerykańskich stacjonujących na wschodniej flance NATO i stacjonuje w niej około 1000 amerykańskich żołnierzy.

Warto odnotować, że na budowę przeznaczono wyjątkowo wysokie środki, czyli 260 milionów dolarów (równowartość miliarda złotych). Jest finansowana z budżetu NATO Security Investment Program (NSIP), na który składają się wszyscy członkowie Sojuszu Północnoatlantyckiego. Projekty finansowane z NSIP nie przekraczały do tej pory kilkudziesięciu milionów dolarów.

Budowa składu nie ma nic wspólnego z projektem „Fort Trump”, a negocjacje na jej temat rozpoczęły się kilka lat temu. Według Pentagonu nie oznacza to, iż USA podjęły decyzję o stałej obecności wojskowej na terenie Polski. Amerykańskie siły stacjonujące w Polsce przebywają tu rotacyjnie.

Źródło: defensenews.com

18 KOMENTARZE

 1. Ciekawe czy te NATO uzyskało zgodę Kingi Rusin na wycinkę tych 100 ha lasu?

 2. Prawiczki tęsknią za wojskami rosyjskimi w Polsce stąd tęsknota za Jaruzelskim i Kiszczakiem

  • „ala” tęskni za wojskami okupacyjnymi z jednego wzgórza stąd tęsknota za krajobrazem księżycowym z NASZEGO! kraju!? Ba! nawet szef goovnodowodzący potajemnie został „nowym polakiem”!?… Zaplecze i poligon doświadczalny „ala” już niedługo!? Zgodnie z planem!? Coo!?

   • Przecież to wy tęsknicie za okupacją sowiecką
    wykop.pl/link/3647229/janusz-korwin-mikke-stalin-byl-czlowiekiem-w-miare-racjonalnym/

    • Nie! To ty i tobie podobni tęsknią za każdą okupacją, byle jaką ale byle by była. Te swoje wykopy i inne głupoty wkop do siebie. Reszcie to do niczego nie potrzebne a tym bardziej czyjś słowotok, tak jak i twoje brednie:)

 3. „wycinka ok 100 hektarów lasu”?

  Nie widać trybunałów kornikowych, zielonych wielbicieli robali….

 4. Jesli to USA budują magazyny to raczej USA wybrało Polske na pole bitwy.
  A raczej ukrainę bo magazyny buduje sie troche dalej.

 5. I znowu ten nagłówek swiat na krawędzi wojny. To że budują nie znaczy że świat jest na krawedzi. Zanim zbuduja różne rzeczy mogą się zdarzyć. Te artykuły to serio pisze jakiś dzieciak. Weźcie się do normalnej roboty

 6. Brednie. NATO szykuje sie do okupacji europy w tym ukrainy. To jest Koń Trojański. Ruskim moga i dlatego nie chcą skoczyć.

 7. Jeszcze raz apeluję, napijcie się w tej redakcji melisy na uspokojenie.
  Codziennie świat na krawędzi wojny albo koniec świata w wyniku uderzenia komenty, albo przerażające wizje apokalipsy wg Jackowskiego, jakiegoś greckiego mnicha czy babci szeptuchy z Pierdziszewa Dolnego.

Comments are closed.