VI Pielgrzymka środowisk narodowych na Jasną Górę w intencji obrony tradycyjnych wartości

Jana Góra. Pielgrzymka środowisk narodowych Fot. Twitter
Jasna Góra Fot. Twitter
REKLAMA

Młodzież Wszechpolska i środowiska narodowe wzięły udział w szóstej pielgrzymce na Jasną Górę. Pielgrzymce patronowała tzw. „Piątka z Poznania, wzór do naśladowania” – jak do rymu skandowali uczestnicy.

Ziemowit Przebitkowski, prezes Młodzieży Wszechpolskiej, przypomniał, że „Poznańska Piątka” to pięciu młodych chłopaków, którzy oddali swoje życie za Boga i za Ojczyznę. Byli wychowankami salezjańskiego Oratorium św. Jana Bosko w Poznaniu.

REKLAMA

W 1940 r. zostali aresztowani przez gestapo za działalność konspiracyjną, a następnie zamordowani w Dreźnie. Celem ich uczczenia na jasnogórskich Błoniach utworzono półkrąg oświetlony racami.

Pielgrzyma trwała dwa dni. Był Apel Jasnogórski, a także Msza św. „Pod znakiem tęczowej flagi próbuje się okraść nas z wartości wewnętrznych, takich jak prawda, miłość, życie ludzkie, rodzina oparta na małżeństwie, moralność oparta na Ewangelii i dekalogu. W zamian proponuje się nie wiadomo co” – mówił w homilii ks. Henryk Grządko.

Mszę św. odprawiono w kaplicy Cudownego Obrazu. W kazaniu ks. Grządko podkreślił, że trzeba pamiętać o tym, że tolerancja nie jest najważniejszą wartością. „Ona oznacza to, że szanujemy każdego człowieka, ale nie ma zgody na zło (…). Słowa ‚nie pozwalam’ były już w Polsce powiedziane.

My nie możemy pozwolić na zło, ani w nas, ani wokół nas. Gdybyśmy to zrobili, zło opanuje nas, osaczy i będziemy musieli się poddać” – mówił. Ks. Grządko zauważył również, że zadaniem środowisk narodowych jest obrona wartości. Dodał jednak, że nikt sam nie jest w stanie tego zrobić o własnych siłach, „dlatego potrzebujemy Boga”.

Ziemowit Przebitkowski podkreślił, że celem pielgrzymki nie jest manifestacja poglądów, ale zawierzenie się Matce Bożej i oddanie czci Bogu. Podkreślał, że wizyta na Jasnej Górze nie powinna przerodzić się w pustą deklarację, ale konieczne jest, aby dzięki niej wykształcić konkretną postawę i opowiedzieć się za dobrem.

„Oskarżają nas, oskarżają katolików, oskarżają Kościół katolicki dlatego, że jest ich wyrzutem sumienia. A naszym celem, naszym obowiązkiem jako katolików, jest być ich wyrzutem sumienia; i również wyrzutem swojego sumienia, jeżeli my coś na nim mamy” – mówił prezes Młodzieży Wszechpolskiej.

Po Mszy św. narodowi pielgrzymi spotkali się w sali o. Kordeckiego, po czym przeszli na Błonia. Udział w pielgrzymce brali też niektórzy działacze Konfederacji, w tym m. in. Kaja Godek.

REKLAMA