Naukowcy ogłoszą wkrótce przełomową informację. Podręczniki do fizyki trzeba będzie napisać od nowa?!

obserwatorium astronomiczne fot. Pixabay
obserwatorium astronomiczne fot. Pixabay

Naukowcy z European Southern Observatory ogłoszą wkrótce przełomowe informacje związane z badaniem czarnych dziur. Czy podręczniki do astronomii i fizyki trzeba będzie pisać od nowa?

Naukowcy z European Southern Observatory zapowiedzieli dziś specjalną konferencję prasową z udziałem przedstawicieli Komisji Europejskiej oraz Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych.

Odbędzie się ona 10 kwietnia w Berlaymont Building, w Brukseli, a jej celem jest zaprezentowanie przełomowych odkryć dokonanych przez zespół projektu Event Horizon Telescope.

Projekt Event Horizon Telescope został rozpoczęty w kwietniu 2017 roku. Jego celem jest obserwacja przestrzeni kosmicznej znajdującej się w bezpośredniej bliskości czarnych dziur.

8 radioteleskopów znajdujących się w różnych częściach naszej planety obserwowało w tym czasie okolice Sagittariusa A, supermasywnej czarnej dziury, która jak sądzą naukowcy znajduje się w centrum naszej galaktyki, czyli Drogi Mlecznej.

Obserwacji podlegała także czarna dziura znajdująca się w odległej o 53,5 miliona lat świetlnych galaktyce M87.

Trudno ocenić co zostanie zaprezentowane na konferencji, nie powinniśmy się jednak spodziewać obrazów samej czarnej dziury gdyż jest to z definicji niemożliwe. Ze względu na ogromną masę i występujące efekty relatywistyczne dotyczące czasoprzestrzeni promieniowanie elektromagnetyczne nie opuszcza wnętrza czarnej dziury i nie może być odebrane przez teleskopy niezależnie od tego w jakim paśmie promieniowania elektromagnetycznego prowadzą obserwację.

Teoretycznie możliwe jest zobaczenie tak zwanego horyzontu zdarzeń, a więc granicy spoza której nic z czarnej dziury nie może się wydostać.

Relację na żywo z konferencji można będzie oglądać na serwisie You Tube.

Comments are closed.