Naukowcy ogłoszą wkrótce przełomową informację. Podręczniki do fizyki trzeba będzie napisać od nowa?!

obserwatorium astronomiczne fot. Pixabay
obserwatorium astronomiczne fot. Pixabay

Naukowcy z European Southern Observatory ogłoszą wkrótce przełomowe informacje związane z badaniem czarnych dziur. Czy podręczniki do astronomii i fizyki trzeba będzie pisać od nowa?

Naukowcy z European Southern Observatory zapowiedzieli dziś specjalną konferencję prasową z udziałem przedstawicieli Komisji Europejskiej oraz Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych.

Odbędzie się ona 10 kwietnia w Berlaymont Building, w Brukseli, a jej celem jest zaprezentowanie przełomowych odkryć dokonanych przez zespół projektu Event Horizon Telescope.

Projekt Event Horizon Telescope został rozpoczęty w kwietniu 2017 roku. Jego celem jest obserwacja przestrzeni kosmicznej znajdującej się w bezpośredniej bliskości czarnych dziur.

8 radioteleskopów znajdujących się w różnych częściach naszej planety obserwowało w tym czasie okolice Sagittariusa A, supermasywnej czarnej dziury, która jak sądzą naukowcy znajduje się w centrum naszej galaktyki, czyli Drogi Mlecznej.

Obserwacji podlegała także czarna dziura znajdująca się w odległej o 53,5 miliona lat świetlnych galaktyce M87.

Trudno ocenić co zostanie zaprezentowane na konferencji, nie powinniśmy się jednak spodziewać obrazów samej czarnej dziury gdyż jest to z definicji niemożliwe. Ze względu na ogromną masę i występujące efekty relatywistyczne dotyczące czasoprzestrzeni promieniowanie elektromagnetyczne nie opuszcza wnętrza czarnej dziury i nie może być odebrane przez teleskopy niezależnie od tego w jakim paśmie promieniowania elektromagnetycznego prowadzą obserwację.

Teoretycznie możliwe jest zobaczenie tak zwanego horyzontu zdarzeń, a więc granicy spoza której nic z czarnej dziury nie może się wydostać.

Relację na żywo z konferencji można będzie oglądać na serwisie You Tube.

10 KOMENTARZE

    • Miłośników płaskiej ziemi nic nie obchodzi prócz prymitywnych historyjek pustynnej dziczy :)

  1. Podejrzewam jedną z dwóch nowinek: 1) Zostanie odkryte, że jednak czarne dziury coś tam wypromieniowują (promieniowanie Hawkinga), 2) Okaże się, że obiekt poruszający się dostatecznie szybko, może uciec czarnej dziurze. Ogólnie odkrycie nic nie znaczące dla laików.

    • Ad 1 – nie byłby to przełom, co najwyżej potwierdzenie hipotezy
      Ad 2 – to zdecydowanie byłby przełom :) obiekt musiałby się poruszać szybciej niż prędkość światła

  2. podręćzniki trzeba będzie pisać na nowo, ale wtedy gdy zmienią paradygmat, musi upaść darwinizm, marksizm, engelsizm, i nikt się z tym nie śpieszy

Comments are closed.