Co Axel Springer knuje z Facebookiem? „Dostęp do informacji niemieckiego koncernu dla dwóch miliardów użytkowników”

fot. Twitter
REKLAMA

Szef Facebooka Mark Zuckerberg rozważa stworzenie na swojej platformie nowej usługi, oferującej ponad 2 mld użytkowników dostęp do informacji zewnętrznych wydawców. Poinformował o tym w rozmowie z szefem koncernu wydawniczego Axel Springer Mathiasem Doepfnerem.

Zuckerberg powiedział, że produkt ten, w przyszłości zintegrowany z Facebookiem, skupiałby się na dostarczaniu użytkownikom największej na świecie sieci społecznościowej wiarygodnych informacji. Według szefa koncernu projekt od początku byłby realizowany we współpracy z przyszłymi partnerami na całym świecie.

REKLAMA

Jego zdaniem „oddzielny kanał dystrybucji informacji” mógłby owocować „lepszą monetyzacją (treści) dla wydawców”. Dodał, że „Facebook mógłby wejść w bezpośrednie relacje z wydawcami i dbać, aby ich treści były dostępne, o ile będą naprawdę wysokiej jakości”.

Mark Zuckerberg nie mówił o możliwości pobierania opłat od użytkowników Facebooka za korzystanie z nowej funkcji.

Doepfner z kolei powiedział, że około 85 proc. zysków jego koncernu pochodzi z działalności cyfrowej. Obecnie reklama drukowana przynosi mniej niż 10 proc. przychodów, a wydawane przez Axela Springera gazety tradycyjne powoli przekształcają się w marki multimedialne. Prezes firmy wydawniczej podkreślił, że celem jego działalności jest „zagwarantowanie, że dziennikarstwo cyfrowe ma przyszłość”. Doepfner zaznaczył, że jest optymistą co do „roli dziennikarstwa w świecie cyfrowym oraz w społeczeństwie”, ale by właściwie ją realizować, muszą być wdrażane „przyzwoite modele biznesowe”.

Według Zuckerberga jednym z najważniejszych dla Facebooka celów jest oferowanie użytkownikom platformy informacji „wysokiej jakości i wiarygodnych”. Przyznał, że treści widziane przez użytkowników w serwisie są i będą personalizowane w oparciu o ich preferencje, ale wyraził wątpliwości co do poziomu ingerencji Facebooka w treści wyświetlane osobom korzystającym z serwisu. Zaznaczył, iż nie planuje zatrudniać własnych dziennikarzy, którzy mieliby redagować informacje. „Nie jesteśmy wydawcą” – powiedział Zuckerberg.

Prezes Axela Springera w rozmowie z Zuckerbergiem zwrócił uwagę na konieczność wsparcia dziennikarstwa lokalnego, któremu jego zdaniem trudno dostosować się do sposobu funkcjonowania mediów w erze internetu. Według niego wsparcie powinno objąć zarówno wypracowanie nowych modeli biznesowych, jak i pomoc finansową dla dziennikarzy lokalnych. Doepfer podkreślił jednocześnie, że siłą dziennikarstwa cyfrowego są dziś „niezależni dziennikarze, pracujący w oparciu o swoje zainteresowania i własne analizy”.

Serwis Recode ocenił, że pomysł Facebooka na nowy produkt to dla firmy „spora zmiana”. Jak podkreślił, koncern Marka Zuckerberga już kilka razy próbował realizować różne strategie współpracy z wydawcami, ale poza „kilkoma wyjątkami” nie płacił im bezpośrednio za ich treści.

Recode zauważył również, że jest to pomysł opracowany przez szefa produktu Chrisa Coxa i dyrektora ds. współpracy z wydawcami Campbella Browna, którzy testowali go wewnątrz firmy. Zdaniem serwisu dyskusja Zuckerberga z Doepferem wpisuje się w kontekst kampanii wizerunkowej, jaką Facebook przypuścił na kraje Europy i USA. W weekend prezes koncernu wezwał światowych przywódców do wzmocnienia regulacji firm internetowych, w tym własnej. Recode sugeruje też, że propozycja Zuckerberga ma związek z niedawną premierą nowego produktu Apple’a, który w cenie 9,99 dol. za miesiąc zaproponował użytkownikom swoich urządzeń aplikację korzystającą z publikacji wielu wiodących wydawców.

Rozmowa prezesa Facebooka z Matthiasem Doepferem to – jak napisał na swoim blogu Zuckerberg – drugie z zaplanowanych na ten rok spotkań z liderami i ekspertami z wielu dziedzin, podczas których twórca portalu społecznościowego chce rozmawiać o wyzwaniach i przyszłości sektora technologicznego.

(PAP)

REKLAMA