Skandal! Funkcjonariusze francuskiego rządu będą cenzorami w Polsce. Facebook ogłasza oficjalnie blokowanie i kontrolę treści na swoim portalu

Facebook - cenzura.
Facebook - cenzura.

Polski Facebook ogłosił wprowadzenie cenzury. Rolę cenzorów pełnić będzie należąca do francuskiego państwa i kontrolowana przez rząd agencja AFP.

Facebook już od tego miesiąca wprowadza na swych stronach cenzurę. Oczywiście wszystko pod pretekstem walki z „fake newsami”. „Przez ostatnie dwa lata walka z dezinformacją miała priorytetowe znaczenie dla Facebooka, a jednym ze sposobów na jej ograniczenie jest współpraca z niezależnymi weryfikatorami informacji na całym świecie” – napisał Facebook w swym komunikacie.

Rolę cenzora, zwanego weryfikatorem pełnić będzie uzależniona całkowicie od francuskiego rządu agencja AFP. Jego zadaniem ma być „ocienianie rzetelności i prawdziwości treści na Facebooku”.

Kiedy cenzor uzna, że jakaś treść jest nieprawdziwa to Facebook będzie ograniczał jej dystrybucję. „Gdy weryfikator informacji oceni treść jako fałszywą, pokazujemy ją niżej w aktualnościach, znacznie zmniejszając jej dystrybucję. Zapobiega to rozprzestrzenianiu się oszustw i zmniejsza liczbę osób, które je widzą” – napisał Facebook.

Tak jak w PRL zostaną wprowadzone zapisy cenzorskie na określone nazwiska, media, czy dowolnego użytkownika konta. Wygląda to tak, że jak cenzorom nie spodoba się co pisze dana osoba, to nie tylko zablokują daną informację, ale tez każdą, którą dany użytkownik napisze.

„Zasięg stron i domen, które notorycznie udostępniają fałszywe wiadomości także zostanie zmniejszony” – pisze Facebook o wprowadzeniu zapisów cenzorskich.

Francuzi bardzo się ucieszyli, że będą w Polsce zaprowadzać cenzurę i pilnować własnych interesów. W swoim kraju mają już spore doświadczenia. We Francji można iść na 3 lata do więzienia za podawanie treści, które mogłyby kogoś zniechęcić do zamordowania swego nienarodzonego dziecka.

„Cieszymy się, że możemy uruchomić nasz program weryfikacji informacji w Polsce z AFP. Zwalczanie dezinformacji to zadanie, które traktujemy bardzo poważnie, dlatego stale pracujemy nad sposobami, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się fałszywych informacji na naszej platformie – napisali agenci AFP, którzy będą cenzurować w Polsce Facebooka.

AFP w 100% należy do państwa francuskiego i jest zależna od francuskiego rządu. 3 członków agencji powołują bezpośrednio premier, minister spraw zagranicznych i minister finansów. Dwóch zaś także państwowe radio i telewizja kontrolowane przez rząd. 8 jest przedstawicielami francuskiej prasy, zaś dwóch wyłanianych jest spośród zatrudnionych w agencji.

Jak będzie wyglądać praca cenzorów, zwanych dla niepoznaki weryfikatorami? Otóż jeśli ktoś napisze, że Macron to kanalia, która nasyła uzbrojonych po zęby policjantów, by brutalnie pacyfikowali ich protesty obywateli i jednocześnie nie robi nic z imigrantami pozwalając im blokować autostrady, napadać na ciężarówki, okupować place i ulice miast – to taka informacja zostanie uznana za fake news i nie będzie dystrybuowana.

Podobnie jak ktoś napisze, że nazizm to ideologia lewicowa, czy, że emigranci dopuszczają się ogromnej liczby przestworze. Wszystko to etc będzie uznane za fake news i blokowane. Ci którzy często będą podawać takie informacje zostaną przez francuskich cenzorów całkowicie zablokowani.