To już pewne. Rząd Morawieckiego będzie zmieniony. Jeszcze przed wyborami do Parlamentu Europejskiego

Premier Mateusz Morawiecki/fot. PAP/Bartłomiej Zborowski
Premier Mateusz Morawiecki/fot. PAP/Bartłomiej Zborowski
REKLAMA

Jest decyzja, że rekonstrukcja rządu będzie przed wyborami do PE; trwają w tej sprawie rozmowy i konsultacje – powiedziała we wtorek w RMF FM posłanka PiS Elżbieta Kruk, „jedynka” na lubelskiej liście PiS do europarlamentu.

„Jest decyzja, że będzie rekonstrukcja, są (w tej sprawie) rozmowy, są konsultacje” – powiedziała posłanka Kruk pytana o plany dotyczące ewentualnej rekonstrukcji rządu. Dodała, że do rekonstrukcji ma dojść jeszcze przed wyborami do PE.

REKLAMA

Na pytanie, czy przyczyną rekonstrukcji jest to, żeby „pozbyć się” minister edukacji Anny Zalewskiej, Kruk zaprzeczyła. „Dlaczego mamy pozbyć się pani minister Anny Zalewskiej, która realizuje program PiS?” – pytała. Jak wskazała Kruk, jedna przyczyna rekonstrukcji jest oczywista – są wybory do europarlamentu i „mamy kilku ministrów na listach”.

Na komentarz dziennikarza, że być może do rekonstrukcji miałoby dojść, bo realizacja planów PiS „spowodowała wielkie kłopoty”, Kruk odpowiedziała, że reforma edukacji jest ogromnym przedsięwzięciem logistycznym, więc jakieś kłopoty musi powodować. „Ale przecież nie powie mi pan, panie redaktorze, że teraz te strajki, czy te groźby strajków nauczycieli są właśnie w związku z tą reformą. Dlaczego ma mieć związek z reformą?” – podkreśliła.

„Wiemy jakie są postulaty i wiemy kto jest inicjatorem całej tej dzisiejszej sytuacji – ZNP z panem (Sławomirem) Broniarzem, który tak naprawdę nie jest związkowcem, tylko politykiem. To są dwie różne sprawy – kwestia nauczycieli i ich zarobków, i kwestia tego, co robi pan Broniarz, stawiając np. takie warunki, które są nie do spełnienia i on o tym wie – czyli chce doprowadzić do strajku” – oceniła Kruk.

W lutym Komitet Polityczny PiS podjął decyzje dotyczące „jedynek” i „dwójek” na listach w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Wśród „jedynek” są m.in.: szef MSWiA Joachim Brudziński, wicepremier Beata Szydło, Jacek Saryusz-Wolski, Ryszard Czarnecki, wicemarszałek Senatu Adam Bielan, Witold Waszczykowski, Elżbieta Kruk, Karol Karski, Tomasz Poręba, Zdzisław Krasnodębski, minister edukacji Anna Zalewska i Anna Fotyga.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w Polsce 26 maja. Polacy będą wybierać 52 europosłów.

(PAP)

REKLAMA