Chińska firma kopiuje pomysł Elona Muska. Będzie konkurencją dla SpaceX (VIDEO)

rakieta RLV-T5 (NewLine Baby) chińskiej firmy Link Space fot. Twitter@Linkspace_China
rakieta RLV-T5 (NewLine Baby) chińskiej firmy Link Space fot. [email protected]_China

Prywatna chińska firma Link Space prowadzi prace nad rakietą, która będzie wynosić satelity na orbitę i wracać na Ziemię do ponownego wykorzystania. Podobna technologia przyniosła komercyjny sukces SpaceX Elona Muska.

Space Link jest niewielką prywatną firmą z Chin, która powstała w 2014 roku. Firma pracuje nad stworzeniem rakiety wielokrotnego użytku.

Podobnie jak w przypadku rakiety Falcon 9 opracowanej przez SpaceX, jej pierwszy stopień będzie wracał na Ziemię i lądował pionowo.

Pod koniec marca Link Space przeprowadził pierwszy test rakiety RLV-T5 zwanej NewLine Baby. Wzniosła się ona na kilkadziesiąt metrów po czym bezpiecznie wylądowała na platformie startowej.

Rakieta NewLine Baby jest tak zwanym demonstratorem technologii podobnie jak kiedyś Grasshopper, od którego rozpoczęły się sukcesy SpaceX Elona Muska.

Nie ujawniono szczegółów dotyczących konstrukcji rakiety. Firma deklaruje, że rakieta RLV-T5 będzie wynosić ładunki o masie do 200 kg na niską orbitę wokółziemską (LEO). Dzięki tego typu rakietom można w tani sposób umieszczać na niej niewielkie satelity, zwłaszcza dynamicznie rozwijające się nanosatelity (CubeSat).

Dla porównania rakieta Falcon 9 może wynieść ładunki o masie około 10 ton na niską orbitę wokółziemską.

Link Space nie jest jedyną prywatną firmą próbującą opracować własne technologie związane z wynoszeniem ładunków w kosmos jaka powstała w Chinach. Podobne prace prowadzą firmy iSpace i OneSpace.

Postępująca komercjalizacja zapowiada, iż w następnych dziesięcioleciach będzie to dynamicznie rozwijająca się branża gospodarki. Kolejnym kamieniem milowym będzie wybudowanie dużej orbitalnej lub księżycowej bazy. Przykład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej dowodzi, iż od dawna posiadamy odpowiednie technologie.

11 KOMENTARZE

 1. Cytat: „Prywatna chińska firma Link Space”

  Znaczy wg was, korwiniści, W KRAJU KOMUNISTYCZNYM, którym są Chiny, są „firmy prywatne”?
  A nie co najwyżej nieliczne prywaciarskie, jak w PRL-u?

  Patrzcie jak „chińska” nazwa – „Link space”.

  Chachacha!

  Ależ ma zadęcie to dziadostwo komusze bezczelne. Całkiem jak Rasieja Sowiecka, którą kitajcy kopiują w swej bezczelnej propagandzie i szpanerstwie „mocarstwowości”.
  Tfu, obrzydliwość bierze.

  Oraz śmiech na to zauroczenie kowinuchów – rzekomych zwolenników kapitalizmu a la Darwin – tym koszmarnym, ludobójczym krajem komunistycznym.

  • Komunizm jest systemem utopijnym, jedynym komunista był Jezus z Nazaretu – by komunizm mógł być realizowalny w praktyce trzeba posiadać zdolność nieograniczonego powielania materii a to na chwile obecna atrybut boski. To co ty określasz komunizmem to jedna z odmian feudalizmu… Chiny są wiec państwem feudalnym a nie komunistycznym. Po prostu panująca w Chinach monarchia wywodzi swoja władzę z innego źródła.

   • Kak zwał tak zwał.

    Możesz nazywać stół krzesłem i vice versa.

    Możesz nawet nazywać Jezusa pierwszym kapitalistą, kto ci zabroni?

    Ja nazywam Chiny krajem komunistycznym. Uważam, że trafnie.

    • W USA, nawet bank emisyjny, -to ten który produkuje dolary (CZY ONE SĄ PAŃSTWOWE?),- jest prywatny. On jest tak prywatny, że nie wiadomo kto jest właścicielem….
     Ja wiem, że się nazywa FED.

     • Dobra, może i tak jest, tylko czemu mi to komunikujesz?

    • Czyżby Libertarianie nie mieli cierpliwości do Chińskiego modelu ekonomicznego?

 2. Nie ma to jak psy ogrodnika,które wolą coś obszczekać niż pomyśleć (samodzielnie).Do końca świata (i jeden dzień dłużej) chwalić się będą ” naszymi” wynalazkami takimi jak pasta do grania na trąbce czy buty do chodzenia na ukos.Nic dziwnego,że towarzystwo na wynos MUSI coś obsikać.Ostatnio coś podpalić.Ten
  tak przez was obsrywany chiński komunizm jest już na Księżycu a wy dalej zbieracie chrust na stosy dla czarownic.

  • Odezwał się „mądry”. A jaki „patriotyczny” wobec Polski. Patrzcie jak powtarza za polonofobami, ze Polacy nic ważnego nie wynaleźli.

   Patrzcie jak broni ludobójczych Chin komunistycznych, jak usiłuje kłamliwie wmawiać, że tam komuny już nie ma.

   Na rzygi mnie ciąga jak natykam się na takich.

   Siedzących między nami Polakami, udających Polaków.

   A won z polskiej społeczności, gnoju jeden.
   Wyyobuj do Kitaju.

   • Ludobójcze były za Mao Tsetunga, fanatycznego marksistowskiego komucha, który kazał zabijać ludzi za każdy przejaw indywidualizmu gospodarczego.
    Od kiedy frakcja Deng Xiaopinga wyrzuciła portrety Marksa i Engelsa na śmietnik, Chiny stopniowo likwidują debilny socjalizm ekonomiczny realizując wolnorynkowy plan modernizacyjny rozłożony na kilkadziesiąt lat.

 3. W przemyśle kosmicznym jest wyścig. Spacex nie czeka na Linkspace, tylko pracuje nad Starship- nową rakieta ktora ma zabierać do 100 osób. Zresztą ucieka przed poważniejsza konkurencją Blue Origin oraz mało znanym (jeszcze) Skylon.

  Prawdziwe pieniądze w przyszłości będzie się zarabiać na handlu miedzyplanetarnym, więc tematem już teraz warto się zainteresować .

 4. Socjalistyczne kołchoźnicze lewactwo nie rozumie czym jest konkurencja i na czym polega jej pozytywny wpływ na postęp gospodarczy.

Comments are closed.