Chińska firma kopiuje pomysł Elona Muska. Będzie konkurencją dla SpaceX (VIDEO)

rakieta RLV-T5 (NewLine Baby) chińskiej firmy Link Space fot. Twitter@Linkspace_China
rakieta RLV-T5 (NewLine Baby) chińskiej firmy Link Space fot. [email protected]_China

Prywatna chińska firma Link Space prowadzi prace nad rakietą, która będzie wynosić satelity na orbitę i wracać na Ziemię do ponownego wykorzystania. Podobna technologia przyniosła komercyjny sukces SpaceX Elona Muska.

Space Link jest niewielką prywatną firmą z Chin, która powstała w 2014 roku. Firma pracuje nad stworzeniem rakiety wielokrotnego użytku.

Podobnie jak w przypadku rakiety Falcon 9 opracowanej przez SpaceX, jej pierwszy stopień będzie wracał na Ziemię i lądował pionowo.

Pod koniec marca Link Space przeprowadził pierwszy test rakiety RLV-T5 zwanej NewLine Baby. Wzniosła się ona na kilkadziesiąt metrów po czym bezpiecznie wylądowała na platformie startowej.

Rakieta NewLine Baby jest tak zwanym demonstratorem technologii podobnie jak kiedyś Grasshopper, od którego rozpoczęły się sukcesy SpaceX Elona Muska.

Nie ujawniono szczegółów dotyczących konstrukcji rakiety. Firma deklaruje, że rakieta RLV-T5 będzie wynosić ładunki o masie do 200 kg na niską orbitę wokółziemską (LEO). Dzięki tego typu rakietom można w tani sposób umieszczać na niej niewielkie satelity, zwłaszcza dynamicznie rozwijające się nanosatelity (CubeSat).

Dla porównania rakieta Falcon 9 może wynieść ładunki o masie około 10 ton na niską orbitę wokółziemską.

Link Space nie jest jedyną prywatną firmą próbującą opracować własne technologie związane z wynoszeniem ładunków w kosmos jaka powstała w Chinach. Podobne prace prowadzą firmy iSpace i OneSpace.

Postępująca komercjalizacja zapowiada, iż w następnych dziesięcioleciach będzie to dynamicznie rozwijająca się branża gospodarki. Kolejnym kamieniem milowym będzie wybudowanie dużej orbitalnej lub księżycowej bazy. Przykład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej dowodzi, iż od dawna posiadamy odpowiednie technologie.

Comments are closed.