Masz starszą nawigację GPS? 6 kwietnia może przestać działać. „Nadchodzi wielki reset”

fot. Twitter
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!

Producenci nawigacji GPS ostrzegają, że 6 kwietnia niektóre ich funkcje mogą przestać działać. Przyczyną jest reset, który odbywa się co 1024 tygodnie. Jego termin przypada właśnie w sobotę.

System GPS odlicza czas od 6 stycznia 1980 roku. Może jednak przechowywać tylko informacje o 1024 kolejnych tygodniach. Potem musi się zresetować. Pierwszy raz nastąpiło to 21 sierpnia 1999 roku. W sobotę reset ma nastąpić po raz kolejny.

Nawigacje mogą przestać wyświetlać prawidłowy czas i datę, co wpłynie także na dokładność ustalanej pozycji przez GPS pozycji a także brak informacji np. o czasowym zamknięciu dróg.

Przed problemami można się zabezpieczyć uaktualniając oprogramowanie nawigacji. Nie w każdej da się to jednak zrobić. Wtedy konieczna będzie wymiana na nową.

Na koniec pozytywna wiadomość: problem dotyczy tylko urządzeń wyprodukowanych po 2010 roku. Spełniają one warunki normy ICD-200, która zapewnia im poprawne działanie także po 6 kwietnia 2019 r.

W nowych urządzeniach reset nie będzie się już powtarzał co 1024 tygodnie, ponieważ są one obecnie liczone w systemie 13-bitowymi (dotąd w 10-bitowym). Problem będzie się więc pojawiał nie co 20 a co 157 lat.

źródło: money.pl

Comments are closed.