Rasizm we włoskiej lidze piłkarskiej. Kibice Cagliari obrażali napastnika Juventusu. Naśladowali małpy. Mecz został przerwany

Moise Kean świętuje swojego gola w meczu Juventusu z Cagliari Dostawca: PAP/EPA Autor: /Fabio Murru.

Mecz pomiędzy zespołami Cagliari and Juventusem Turyn został przerwany po tym jak kibice gospodarzy obrażali czarnoskórego napastnika gości Moise’a Keana udając odgłosy małpy.

Moise Kean jest włoskim murzynem, urodzonym we Włoszech i grającym w reprezentacji Włoch. Jego rodzina pochodzi z Republiki Wybrzeża Kości Słoniowej On ma 19 lat i jest wielką nadzieją włoskiego futbolu.

Kean zdobył bramkę na 2:0 w 85 min. ustalając wynik meczu. Kean, celebrując trafienie, podbiegł do trybuny zajmowanej przez fanów gospodarzy. Piłkarz zatrzymał się, rozłożył dłonie i przez chwilę patrzył przed siebie. W ten sposób – jak później wyjaśnił – zareagował na rasizm.

Od początku spotkania Kean był wygwizdywany, w tłumie słychać było również odgłosy naśladujące małpę. Kapitan Cagliari Luca Ceppitelli w tym czasie apelował do swoich kibiców o zachowanie spokoju. Wina kibiców jest jednoznaczna, ale też zachowanie pilarza również zostało skrytykowane.

Nie powinien świętować w taki sposób. Jest młodym człowiekiem i musi się jeszcze wiele nauczyć, ale pewne głosy z trybun również nie powinny być słyszalne” – powiedział po wszystkim Massimiliano Allegri, trener mistrzów Włoch.

Zdobycie bramki powinno się świętować z kolegami z drużyny. Wina jest po obu stronach. Kean mógł zachować się inaczej, a fani gospodarzy nie powinni zareagować w ten sposób” – przyznał turyński obrońca Leonardo Bonucci.

Kean opublikował po meczu zdjęcie, na którym stoi przed trybuną. „Najlepszy sposób na reagowanie na rasizm” – oświadczył 19-latek w mediach społecznościowych.

Źródło: Eurosport

21 KOMENTARZE

 1. Ojoj co by to było gdyby to stało się na Legii, Wiśle czy innym Lechu. Europa by zawyła, parlament europejski wyplułby z siebie kilkanaście rezolucji o braku demokracji w Polsce, rasiźmie, antysemityźmie i innych homofobiach czy mowie (pomruku raczej :) nienawiści. Ale że to jest w postępowych Włoszech, czy Francji to co innego. Ostatnio też to było z obrońcą Napoli niejakim Kulibalim z Senegalu. Odgłosy małpy w Rzymie jak dobrze pamiętam, więc już recydywa 😀

 2. Jejku, jak typek od Krowina podpisujący się „Tomaszewski” dzielnie piętnuje „rasizm”.
  Jakby się czytało agitkę komunistyczną.
  Kawałek „Tomaszewskiego” to w istocie agitka komunistyczna.

  Co w nim takiego złego, fałszywego?

  – Nienawiść do ludzi za – jak rozumiemy – wydawanie przez nich dźwięków podobnych do tych, jakie wydają małpy. Pochwała ukarania tych ludzi za wydawanie tych dźwięków.

  Oto kolejny przykład prawdziwego nastawienia krowinowskiego do wolności.
  W szczególności tej najważniejszej – wolności wypowiedzi.
  Czyż nie?

  • Ty tak na serio czy jaja sobie robisz? Obrażanie kogoś uważasz za wolność słowa? Tak? A jak napiszę że Twoja matka to…, Twój ojciec to…. , Twoja żona to….(wypisz sobie dowolnie) to co, mam do tego prawo, bo chcesz wolności słowa, tak? Zastanów się nad sobą, widać nie każdy potrafi korzystać z danej mu wolności. Wolność jednostki kończy się tam gdzie zaczynają się prawa drugiego czlowieka, rozumiesz?

   • Nie, obrażania kogoś nie uważam za wolność słowa. Czemu zadajesz to pytanie? Z głupoty?

    Za wolność słowa uważam wolność bezkarnego mówienia, pisania oraz innego pozbawionego przemocy fizycznej wyrażania każdej bez wyjątku opinii, w tym nawet skrajnie obraźliwej dla kogoś.

    A pisz sobie co tylko chcesz. Nawet o mojej matce itp.

    Ze swej strony, ja mam takie samo prawo jak ty pisać obraźliwie o twojej matce itp.

    Zamiast lecieć na skargę do sadu czy usiłować odbierać ci twoje prawo ludzkie do wolnej wypowiedzi w jakikolwiek inny sposób.

    I spokój.

    Zgoda, czy nie?

    • Kolego, niestety ale nie. Ani ja o Tobie i Twoich bliskich nie mam prawa mówić obraźliwie, ani Ty o mnie o moich bliskich. Mówienie prawdy, a wyzywanie kogoś to dwie całkiem inne rzeczy. Ci kibice mają prawo śpiewać różne przyśpiewki, dopingować swój klub, nawet śmiać się z przeciwnika, ale ryczenie jak małpy? To oczywiście tylko o nich świadczy, ale zawodnik ma prawo w takim momencie zejść z boiska a drużyna powinna dostać walkowera. A następnym razem mecz przy pustych trybunach.

     • Skoro tak, to ty też nie powinieneś mieć prawa do wyrażania swoich opinii.
      W tym do publikowania wpisów na tym forum, włączając te, na które odpowiedziałem.
      Zgoda?
      Czy nie?
      Jak tam, komuchu-zamordysto?

      Tacy jak ty oszukańcy i pasożytniczy wykorzystywacze o skłonnościach tyrańskich nie nadaja się do życia w jednym społeczeństwie ze zwolennikami wolności wypowiedzi. Czyli osobnikami inteligentnymi, odważnymi, cierpliwymi, pełnymi poszanowania dla wolności drugiego, społecznymi. Osobnikami-sprawcami rozwoju ludzkości, w tym rozwoju ewolucyjnego.
      Nadchodzi izolacja od takich jak ty.
      Zostaniecie we własnym zgniłym gronie, i będziecie tyranizować się wzajemnie, aż w końcu się całkiem wykończycie.
      Spierladaj, śmieciu.

 3. Małpy na widowni niestety; ale byłoby aj, waj , gdyby tak u nas ktoś kogoś obrażał

  • Znaczy potępiasz wyzywanie od małp tego czarnego, a zarazem sam wyzywasz od małp widownię?

   Co to o tobie świadczy?

   • W odróżnieniu od piłkarza, zasłużyli na to. Tak, jak potraktowali innego człowieka i się zachowywali, adekwatnie zostali nazwani.
    Czym zasłużył sobie zawodnik Kean?

    • Nie lubisz małp, prawda? Lubisz tylko koszerne żarcie bo ci sie wydaje że też jesteś koszerny.

     • Nie lubisz myśleć, prawda? Lubisz tylko swoje wypociny, bo cudzych wypowiedzi nie jesteś w stanie ogarnąć umysłem.

 4. „Naśladowali małpy.”
  A od kiedy to naśladowanie małp jest rasizmem?
  Gdybym w obecności tak zwanego żyda muczał rytualnie albo może bdybym kwiczał to byłby antysemityzm?
  Przecież ci żydzi to nają niewiele więcej wspólnego z Semitami niż owe krowy czy świnie czy na przykład ja – mieszaniec jak oni. A może to byłby rasizm?
  A tak na marginesie: potomkowie Chazarów to jakiej niby są rasy? No bo żeby był rasizm to musi być najpierw rasa, no nie?

 5. Włosi mają dośc afrykanizacji ich kraju. Rasizm jest naturalną odpowiedzią na stręczenie murzynów.

  • Może i tak, ale nie jest to wniosek z zachowania kibiców. Jakby grał dla nich i strzelił gola Juventusowi, to nosiliby go na rękach.

 6. Historyk Jan Baszkiewicz tak pisał o poglądach arcybiskupa Jakuba Świnki dotyczących Niemców: „Napływ obcych powoduje konflikty, ograbianie ludzi miejscowych z godnych pochwały praw i obyczajów ojczystych, okradanie ich z mienia.”

Comments are closed.